آغاز عملیات اجرایی ۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی  در شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران
آغاز عملیات اجرایی ۵۰۰ واحد طرح اقدام ملی  در شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران

      سارا ایرانی / به دنبال پیدایش مسائل اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی و افت کیفیت زندگی در کلان‌شهر‌ها، به دلیل تراکم بیش از حد جمعیت و فعالیت، و از سوی دیگر به منظور ایجاد توازن در پراکندگی و توزیع جمعیت کشور و با‌هدف تمرکز‌زدایی از مادر‌شهرها و شهر‌های بزرگ، سیاست و راهبرد […]

 

 

 

سارا ایرانی /

به دنبال پیدایش مسائل اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی و افت کیفیت زندگی در کلان‌شهر‌ها، به دلیل تراکم بیش از حد جمعیت و فعالیت، و از سوی دیگر به منظور ایجاد توازن در پراکندگی و توزیع جمعیت کشور و با‌هدف تمرکز‌زدایی از مادر‌شهرها و شهر‌های بزرگ، سیاست و راهبرد ایجاد شهرهای جدید انتخاب شد.
به منظور دستیابی به این اهداف، پیش بینی‌هایی برای شهرهای جدید در دوره‌های زمانی مختلف و عمدتاً در زمینه جذب جمعیت و اشتغال به عمل آمد. امروزه با گذشت بیش از دو دهه از آغاز این سیاست و سپری شدن دوره‌های پیش بینی، فرصت مناسبی است تا عملکرد این شهر‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد.
شهرهای جدید مهاجران و امیرکبیر در اراک یکی از این شهرهاست که ظرفیت جذب سرریز جمعیت اراک را دارند و می‌توان از امکانات آنها برای خانه‌دار شدن اقشار آسیب‌پذیر استفاده کرد.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در همین زمینه با همراهی استاندار استان مرکزی از پروژه های شهرهای جدید مهاجران بازدید و در آیین کلنگ زنی طرح اقدام ملی مسکن این شهر جدید حضور یافت.
در این مراسم ضمن بازدید از طرح آماده‌سازی پروژه ۹۸ هکتاری شهر جدید مهاجران، پروژه ۳۰۰ واحدی طرح اقدام ملی نیز کلنگ زنی شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با حضور در شهر جدید امیرکبیر از سایت آماده سازی محله دو ۶۲ هکتاری بازدید کرده و ضمن افتتاح استخر شنا و بهره برداری از مجموعه آتش نشانی در مراسم کلنگ زنی زیرگذر این شهر جدید، پروژه پکیج فاضلاب و پروژه ۲۰۰ واحدی طرح اقدام ملی امیرکبیر حضور یافت.
طاهرخانی در این سفر با تأکید بر اینکه شهر جدید امیرکبیر جزو شهرهای نوتاسیس بوده و عملیات اجرایی آن اخیرا آغاز شده است گفت: امروز از پروژه های متعددی که هرکدام موجب ارتقای کیفیت زندگی در این شهر می شود بازدید کرده و طرح های استراتژیکی را کلنگ زنی کردیم؛ این اقدامات همگی نوید این را می دهد که وضعیت شاخص های سکونتی و خدمات شهری در این شهر بالا خواهد رفت.
به گفته این مقام مسئول با توجه به ظرفیت گسترده ای که برای شهر جدید امیرکبیر برنامه ریزی کردیم امید داریم که این شهر پتانسیل خوبی برای جبران کمبودهای سکونتی و تأمین مسکن شهر اراک و صنایع گسترده مستقر در آن بوده و ما نیز بتوانیم نقش مؤثری را در تعادل بخشی به بازار مسکن در این منطقه کلانشهری ایفا کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه شهر جدید مهاجران از لحاظ شاخص های کیفیت زندگی بین سایر شهرهای جدید ممتاز است گفت: هم اکنون در حال ایجاد ظرفیت جدیدی در شهر مهاجران برای تقاضاها و ثبت نام های آتی هستیم تا این پروژه ها به تدریج وارد بازار شوند.
گفتنی است طاهرخانی در پایان این سفر با حضور در جلسه ای در شهرداری شهر جدید مهاجران به همراه مسئولان استانی و محلی به مشکلات و مسائل موجود رسیدگی و دستورات لازم جهت رفع هرچه سریعتر این مسائل را صادر کرد.

گسترش شهرهای بسیار جدید در اراک
مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران درباره این شهرها گفت: این شهرها ظرفیت جذب سرریز جمعیت اراک را دارند و تامین مسکن ارزان یکی از مهمترین کارکردهای ایجاد شهرهای جدید است و در شرایط متلاطم و افسارگسیخته بازار مسکن، شهرهای امیرکبیر و مهاجران در استان مرکزی استعداد خوبی برای تامین مسکن گروه‌های جمعیتی دارند.
محمود مرادی‌نراقی اضافه کرد: کار مطالعاتی مهاجران از دهه ۷۰ شکل گرفت و ضرورت ایجاد این شهر به دلیل استقرار پالایشگاه و پتروشیمی مورد توجه قرار گرفت.
وی بیان کرد: جمعیت پذیری شهر مهاجران ۶۰ هزار نفر پیش‌ بینی شده که هم‌اکنون ۲۵ هزار نفر ساکن آن هستند.
مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران ادامه داد: کار مطالعاتی ایجاد شهر جدید امیرکبیر نیز در سال ۸۰ انجام و در سال ۸۸ در شورای شهرسازی تصویب شد و از دهه ۹۰ با پروژه یک هزار و ۳۳۱ واحدی مسکن مهر شکل گرفت.
مرادی نراقی اظهار داشت: جمعیت پذیری این شهر ۱۰۰ هزار نفر است اما تاکنون یک هزار و ۵۰۰ نفر در آن ساکن شده‌اند.
مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید امیرکبیر و مهاجران اضافه کرد: سهمیه طرح اقدام ملی مسکن استان مرکزی ۲۰ هزار واحد مسکونی است که مقرر شده ۱۲ هزار واحد آن در شهرهای مهاجران و امیرکبیر ایجاد شود.
مرادی نراقی اظهار داشت: در راستای طرح اقدام ملی مسکن، ۱۱ هزار نفر از استان قم برای شهر جدید امیرکبیر اراک ثبت‌نام کرده‌اند.
گفتنی است که یکی از مولفه‌های مهم توسعه حمل و نقل در شهر امیرکبیر و مهاجران ایجاد ریل راه‌آهن از مادر شهر اراک است و انتظار است این مهم مورد توجه جدی شورای اسلامی و شهرداری اراک قرار گیرد. در این زمینه نیز زیرساخت‌های خوبی در شهر امیرکبیر ایجاد شده و رفع برخی مسایل و مشکلات مانند زیرگذر، فاضلاب و آتش‌نشانی این شهر نیز با جدیت در دستور کار است.
بر این اساس لازم است که شرایطی ایجاد شود تا جاذبه و تمایل مردم برای زندگی در شهرهای جدید افزایش یابد. به همین دلیل با اصول علمی نیز باید از امکانات و تجهیزات موجود مادر شهر اراک برای گسترش و توسعه امکانات در شهرهای جدید بهره‌گیری شود.