آغاز پیش فروش بلیت‌های قطار نوروزی از ۵ اسفند
آغاز پیش فروش بلیت‌های قطار نوروزی از ۵ اسفند

    زهرا ایران‌شاهی/ همانطور که می‌دانید پیش فروش بلیط قطارهای نوروزی هر ساله در اواسط بهمن ماه آغاز می‌شود. در حال حاضر به جهت شیوع پاندمی کرونا، تنها ظرفیت پیش ‌فروش بلیط قطارهای نوروز ۱۴۰۰ تا تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۹۹ از سوی شرکت های حمل و نقل ریلی باز شده بود و از […]

 

 

زهرا ایران‌شاهی/

همانطور که می‌دانید پیش فروش بلیط قطارهای نوروزی هر ساله در اواسط بهمن ماه آغاز می‌شود. در حال حاضر به جهت شیوع پاندمی کرونا، تنها ظرفیت پیش ‌فروش بلیط قطارهای نوروز ۱۴۰۰ تا تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۹۹ از سوی شرکت های حمل و نقل ریلی باز شده بود و از امروز پیش فروش بلیت های نوروزی نیز آغاز شده است.
در همین زمینه نشست خبری مدیرعامل شرکت راه‌آهن با اصحاب رسانه صبح دیروز برگزار شد. مدیرعامل شرکت راه‌آهن از آغاز فروش بلیت‌های نوروزی از ۵ اسفند از طریق دفاتر مجاز و شبکه اینترنت خبر داد و اظهار کرد که طی ایام نوروز، نرخ بلیت‌های قطار افزایشی نخواهند داشت.
سعید رسولی در این نشست ضمن برشمردن دستاوردهای شرکت راه آهن طی یکسال گذشته، همچنین برنامه راه آهن برای سال آینده را تشریح کرد.
وی گفت: با توجه به شرایطی که سال گذشته به دلیل شیوع کرونا پیش آمد، انتظار می‌رفت این ویروس با تولید واکسن کنترل و تضعیف شود؛ اما با گذشت یکسال و رسیدن به نوروز هنوز وضعیت کرونا ناپایدار است و ما برای خدمت‌رسانی به مردم تمام تلاشمان را با جدیت جهت سفری با آرامش خیال و سلامت از لحاظ بهداشتی دنبال کردیم.
مدیرعامل شرکت راه‌آهن اظهار کرد: سفرهای امسال با رعایت مسافرگیری ۵۰ درصدی انجام و با وجود این افزایش قیمتی برای بلیت‌ها انجام نشد.
وی عنوان کرد: ایام پیک سفرهای نوروزی امسال از ۵ اسفند آغاز و تا ۱۵ فروردین ادامه خواهد داشت و مسافران می‌توانند از ۵ اسفند نسبت به خرید بلیت از طریق مراکز مجاز یا شبکه‌های اینترنتی اقدام کنند.
رسولی خاطرنشان کرد: از یک ماه گذشته با ابلاغ بخش‌نامه سفرهای نوروزی تمام اقدامات برای خدمت به عموم مردم انجام شده است و پیش‌فروش بلیت مسافری نوروزی از فردا آغاز خواهد شد و هم‌وطنان می‌توانند هم از دفاتر فروش مجاز و هم شبکه‌های اینترنتی بلیت سفر خود را فراهم کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طی ایام نوروز نرخ بلیت‌های قطار افزایش نخواهند یافت، افزود: طی این ایام نوروز، روزانه ۲۰۳ قطار برای دوره ۲۱ روزه خدمت‌رسانی می‌کنند که ۴ هزار و ۲۷۰ سفر انجام می‌شود و با انتقال روزانه ۱۰۳ هزار مسافر در مجموع ظرفیت جابجایی ۲ میلیون و ۱۷۶ هزار مسافر فراهم شده است.
وی اظهار کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون ۱۹ میلیون سفر کاهش پیدا کرده که ۱۳۳ میلیارد تومان هزینه بلیت به مسافران عودت داده شد و یک هزار و ۹۸۸ میلیارد تومان مجموع خسارات ناشی از کاهش سفرها برای شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی بوده است.
رسولی تصریح کرد: اکنون استعلام مسافران در ایام سفرهای نوروزی در سه مرحله انجام می‌شود. در مرحله نخست در زمان خرید بلیت با توجه به شبکه یکپارچه اینترنت با وزارت بهداشت بررسی‌ها انجام می‌شود. بررسی دوم قبل از شروع سفر با توجه به‌ روزرسانی اطلاعات مندرج در سایت وزارت بهداشت صورت خواهد پذیرفت و مرحله سوم نیز در زمان مسافر گیری قطار، از سوی مسئول قطار استعلام سلامت هر مسافر انجام خواهد شد.

قیمت بلیت قطار برای نوروز ۱۴۰۰ گران نمی‌شود
در روزهای گذشته، معاون مسافری شرکت راه آهن نیز با بیان اینکه هیچ افزایش قیمتی برای بلیت‌های ایام نوروز نداریم، گفت: در کوپه‌های با ۵۰ درصد ظرفیت، ۲۵ درصد قیمت صندلی‌های خالی از مسافران اخذ می‌شود.
میرحسن موسوی درباره افزایش قیمت بلیت قطار بیان کرد: از ابتدای شروع ویروس کرونا و با اجرای فروش فقط ۵۰ درصد ظرفیت هر کوپه قطار، بسیاری از خانواده ها اقدام به خرید ۲ کوپه برای به عنوان مثال یک خانواده چهار نفره می کردند و در واقع ۲ کوپه دو نفره خریداری میکردند در حالی که امکان حضور آنها در یک کوپه وجود داشت.
وی ادامه داد: این امر موجب شد به دلیل تکمیل سریع ظرفیت امکان پاسخگویی به تقاضای مسافران با افزایش حجم تقاضا و فاصله گذاری اجتماعی نباشد، به هر حال در کوپه چهار نفره به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی دو نفر می توانستند ورود کنند و در کوپه های ۶ نفره هم سه نفر می توانستند ورود کنند.
معاون مسافری شرکت راه آهن افزود: در این راستا طبق مصوبه شورای عالی ترابری، از ابتدای بهمن افزایش قیمت صندلی های خالی بلیت قطار برای کوپه های ۴ نفره که دو نفر اقدام به خرید بلیت کرده اند و برای کوپه های ۶ نفره که ۳ نفر از آنها استفاده می کنند افزایش یافت.
موسوی اضافه کرد: افرادی که کوپه دربست خریداری کرده اند مشمول افزایش قیمت ۲۵ درصدی نمی‌شوند. وی اظهار داشت: این مصوبه از ابتدای بهمن ماه ابلاغ شد و اجرای آن از دو الی سه روزه آینده انجام می‌شود.
معاون مسافری شرکت راه آهن بیان کرد: این مصوبه بخش کوچکی از زیان حاصل از شیوع کرونا را برای شرکت های ریلی جبران می کند؛ شرکت‌های حمل و نقل ریلی به دلیل شیوع ویروس کرونا زیان زیادی دیده‌اند.
موسوی تأکید کرد: در راستای اجرای مصوبه هم هیچ افزایش قیمتی برای بلیت های ایام نوروز نداریم. وی تاکید کرد: مسافرانی که از قبل بلیت خریداری کرده اند، مشمول این ۲۵ درصد افزایش قیمت صندلی خالی در کوپه های با ۵۰ درصد ظرفیت نمی‌شوند.

زیان ۱۸۵۰ میلیارد تومانی شرکت های ریلی از کرونا
معاون مسافری شرکت راه آهن اظهار کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور میزان یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان زیان به شرکت‌های حمل و نقل ریلی وارد شده است؛ شرکت های ریلی به خاطر حفظ نیروی انسانی و جلوگیری از تعدیل زیان بسیار زیادی دیده اند؛ از این یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان فقط ۹۴۰ میلیارد تومان توسط بانک‌ها در قالب تسهیلات کم بهره پیش بینی شده است.
موسوی بیان کرد: مقرر شده بود برای جبران هزینه شرکت‌های حمل و نقل ریلی تسهیلات کم کارمزدی به شرکت‌ها پرداخت شود اما از ۱۰ شرکت حمل و نقل ریلی تاکنون فقط سه شرکت موفق به دریافت تسهیلات شده اند.
گفتنی است که موضوع فاصله گذاری اجتماعی شرکت های حمل و نقل ریلی به صورت ۱۰۰ درصدی رعایت شده است و به دلیل رعایت این فاصله گذاری فقط ۵۰ درصد از صندلی ها در حوزه حمل و نقل ریلی به فروش می‌رسد.