اجرای ٢۶ پروژه بازآفرینی شهری در آذربایجان‌غربی
اجرای ٢۶ پروژه بازآفرینی شهری در آذربایجان‌غربی

    سارا ایرانی / جلسه مشترک ستاد بازآفرینی شهری پایدار آذربایجان‌غربی و کمیسیون ماده ۵، در قالب سفر مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران برگزار شد. مديرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران که در سفری دو روزه به آذربایجان غربی سفر کرده، در جلسه مشترک ستاد بازآفرینی شهری پایدار آذربایجان‌غربی و کمیسیون ماده ۵ گفت: ٢۶ […]

 

 

سارا ایرانی /

جلسه مشترک ستاد بازآفرینی شهری پایدار آذربایجان‌غربی و کمیسیون ماده ۵، در قالب سفر مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران برگزار شد. مديرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران که در سفری دو روزه به آذربایجان غربی سفر کرده، در جلسه مشترک ستاد بازآفرینی شهری پایدار آذربایجان‌غربی و کمیسیون ماده ۵ گفت: ٢۶ پروژه بازآفرینی شهری با اعتبار ٢٠٠ میلیاردریال جهت احیای بافت‌های فرسوده، ناکارآمد شهری و سکونتگاه‌های غیر رسمی استان اجرا می‌شود.
مهدی عبوری از اجرای طرح پیاده‌روسازی در بخشی از اراضی پادگان لشکر ۶۴ به مساحت یک‌هزار و ٢٠٠ مترمربع به شکل سنگفرشی از محل اعتبارات شرکت بازآفرینی شهری ایران خبر داد و گفت: هم‌چنین ۶ هزار تن قیر رایگان برای بهسازی و آسفالت معابر محلات هدف این استان تخصیص یافته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که ١٠ شهر استان دارای طرح مصوب بافت فرسوده و هفت شهر دارای طرح مصوب برای سکونتگاه‌های غیر رسمی است، افزود: ارتقای کیفیت محیط زندگی در محلات هدف بازآفرینی با مشارکت مدیریت شهری و مردم محقق می‌شود و لازم است برنامه‌های عملیاتی بازآفرینی شهری را محله به محله پیش ببریم.
مديرعامل شركت بازآفرینی شهری ایران به تسهیلات بانکی ویژه نوسازی در بافت‌های هدف اشاره کرد و ادامه داد: دو نوع تسهیلات برای بازآفرینی بافت‌های هدف در نظر گرفته شده، تسهیلات خودمالکی به ارزش یک میلیارد ریال به مالکانی تعلق می‌گیرد که می‌خواهند واحدهای خود را نوسازی کنند و نیز تسهیلات به ارزش ٣ میلیارد و ٢٠٠ میلیون ریال برای هر واحد به انبوه‌سازان حرفه‌ای پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: پروانه ساختمان در محدوده بافت‌های هدف رایگان صادر می‌شود و ۵٠ درصد خدمات مهندسی در محلات هدف با هماهنگی سازمان نظام مهندسی ساختمان رایگان شده است.

تخصیص اعتبار جهت تسریع انجام پروژه های بازآفرینی پیرانشهر
مهدی عبوری در ادامه دومین روز سفر استانی خویش از محلات هدف بازآفرینی شهری پیرانشهر بازدید کرد و دستورات لازم جهت سرعت بخشیدن به انجام پروژه های بازآفرینی این شهر را صادر کرد.
از مهم ترین اقدامات و تصمیمات صورت گرفته در سفر دبیر ستاد بازآفرینی شهری پایدار کشور به پیرانشهر می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
– بازدید از منطقه شین آباد (اقدام در جهت احدات مرکز جامع سلامت، احداث کانال آب های سطحی شین آباد و بهسازی معابر در قالب ستاد باز آفرینی شهری)
– بازديد از فرهنگسراي در حال احداث و نيمه تمام شهر و تخصيص اعتبار براي تكميل آن
– تخصیص زمین و تسهیلات برای جابجایی ۶۵ خانه در معرض خطر رانش زمین
– بازدید از کهنه خانه / کوی آمانج در جهت پیگیری مشکلات الحاق به محدوده و خدمات رسانی به این محله
-تخصیص اعتبار به منظور افزایش سرانه فضای سبز
– احداث مدرسه ۱۲ کلاسه کوی خیـــام و اختصاص اعتبار ۱۰ میلیارد ریال برای شهر لاجان جهت بهبود عبور و مرور

فرایند تحقق بازآفرینی پایدار شهری سردشت سرعت می‌گیرد
ساخت مراکز آموزشی و خدماتی در محلات بازآفرینی شهری سردشت به ویژه محله هدف مسیر جاده بیوران سرعت می‌گیرد.
مهدی عبوری در دومین روز سفر خویش از محلات هدف بازآفرینی شهری سردشت بازدید کرد. دبیر ستاد بازآفرینی شهری پایدار کشور در حاشیه این سفر طی مصاحبه کوتاهی اظهار داشت: ساخت مراکز آموزشی و خدماتی در محلات بازآفرینی شهری سردشت به ویژه محله هدف مسیر جاده بیوران سرعت می‌گیرد.
عبوری با بيان اينكه اجرای پروژه‌های بازآفرینی بر اساس تقاضای واقعی و اولویت‌بندی اجرا می‌شود، افزود: رویکرد مشارکتی و ارتقای رضایت‌مندی ساکنان محله‌ها اولویت اصلی در تکمیل پروژه‌ها محسوب می‌گردد.
دو پروژه‌ بازآفرینی شهری شامل ساماندهی و آسفالت معابر شهری با تخصیص ٣٠٠ تن قیر رایگان و احداث مدرسه ١٢ کلاسه ماراغان در شهرستان سردشت در حال اجرا است.
گفتنی است بازدید از مراحل ساخت مدرسه ١٢ کلاسه ماراغان در شهرستان سردشت از جمله برنامه های سفر معاون وزیر راه و شهرسازی در این سفر بود.
مدرسه ١٢ کلاسه ماراغان به مساحت یک‌هزار و ٨٠٠ مترمربع با اعتبار ٢٠ میلیارد ریال احداث می‌گردد. این پروژه بازآفرینی شهری ٢۵ درصد پیشرفت اجرایی دارد.
لازم به توضیح است که معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی نیز در جلسه مشترک ستاد بازآفرینی شهری پایدار آذربایجان‌غربی و کمیسیون ماده ۵ شرکت داشت. فرزانه صادق مالواجرد در این جلسه گفت: شهر جدید گلمان، ظرفیت کم‌نظیری دارد که می‌توان بسیاری از نیازهای شهری ارومیه به سمت این شهر سوق داد.
صادق مالواجرد با بیان این‌که تبدیل منطقه منفصل گلمان به شهر جدید یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی بود، گفت: بعد از تحقق این امر باید برنامه‌ریزی دقیقی برای تعیین کاربری‌ها و تأمین خدمات روبنایی در شهر جدید گلمان صورت بگیرد.
صادق مالواجرد در خصوص تعیین تکلیف روند بازسازی بافت فرسوده شهر ارومیه که بر بافت تاریخی منطبق است، تصريح کرد: شهر ارومیه پشتوانه فرهنگی غنی دارد و برخوردار از ظرفیت‌های کم‌نظیر طبیعی است.
وی با تأکید بر این‌که بافت تاریخی شناسنامه شهروندان محسوب می‌شود، ادامه داد: انسجام و یکپارچگی یافت تاریخی توأمان با نگهداری و سرزندگی آن محقق می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی خواستار تعيين ضوابط و مقررات ساخت در بافت‌های تاریخی از سوی میراث فرهنگی در یک‌ماه آینده شد.
صادق مالواجرد یادآور شد: تمامی مسائل و دغدغه‌های توسعه شهری ارومیه باید در اصلاح مغایرت‌های طرح‌های تفصیلی با طرح جامع شهر ارومیه لحاظ شود.
معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که تنها راه‌حل ساماندهی شهری، افزایش محدوده نیست، ادامه داد: در تهیه طرح‌های جامع و تفصیلی لازم است پاسخ‌گویی به مطالبه‌های مردمی در اولویت قرار بگیرد.