از محدوده یک هزار و ۴۰۰ هکتاری آستارا ۷۰ هکتار بافت فرسوده است
از محدوده یک هزار و ۴۰۰ هکتاری آستارا ۷۰ هکتار بافت فرسوده است

    سارا ایرانی / غلامرضا مرحبا نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی ضمن حضور در شرکت بازآفرینی شهری ایران با مهدی عبوری مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران دیدار و به پیگیری انجام پروژه های بازآفرینی شهری در محدوده ها و محلات هدف حوزه انتخابیه خویش پرداخت. در طی این دیدار مهدی عبوری مدیرعامل […]

 

 

سارا ایرانی /

غلامرضا مرحبا نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی ضمن حضور در شرکت بازآفرینی شهری ایران با مهدی عبوری مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران دیدار و به پیگیری انجام پروژه های بازآفرینی شهری در محدوده ها و محلات هدف حوزه انتخابیه خویش پرداخت.
در طی این دیدار مهدی عبوری مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران و دبیر ستاد بازآفرینی شهری کشور نیز دستورات لازم جهت حل مشکل آبگرفتگی، آسفالت معابر و ساخت مجموعه ورزشی را صادر کرده است. شایان ذکر است در این نشست شهردار آستارا و معاون بازآفرینی اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان هم حضور داشتند.
در مورد بازافرینی در آستارا باید گفت که مساحت این شهر یک هزار و ۴۰۰ هکتار است، که ۷۰ هکتار آن شامل بافت فرسوده شهری می‌شود.
شهردار بندرآستارا در اینباره در روزهای گذشته اظهار کرد: قنبر محله، بخشی از کوی نهانی، تله سیفی، کوچه شمسی نژاد، کوی حمزه بیک و کوچه حسینیه جز مناطق بافت فرسوده شهری آستارا محسوب می‌شوند.
جواد معیتی افزود: جلسه باز آفرینی شهری هفته گذشته با حضور مدیریت شهری، معاون عمرانی فرماندار آستارا، مدیران دستگاه‌های اجرایی مرتبط این شهرستان و نماینده اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان برگزار و شش طرح بازآفرینی شهری شامل ساخت پیاده راه در بازار ساحلی، دیواره حفاظی رودخانه مرداب حد فاصل پل تا بلوار سفیر امید، احداث سر دهنه بر روی رودخانه مرداب برای کنترل سیلاب شهری، آزادسازی حریم رودخانه حد فاصل پل فارابی تا کوچه رهنورد، احداث شبکه جمع آوری و هدایت آب‌های سطحی در بافت‌های فرسوده شهری و بهسازی و بازسازی خیابان مرزداران مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.
شهردار آستارا عنوان کرد: در این جلسه طرح ساخت پیاده راه در بازار ساحلی و احداث دیواره حفاظتی رودخانه مرداب حدفاصل پل تا بلوار سفیر امید مصوب شد.
معیتی با اشاره به اینکه ستاد بازآفرینی شهری چهار کمیته دارد و اعضای این چهار کمیته اجرای طرح را بررسی و مصوب می‌کنند. اضافه کرد: طرح در ادامه در ستاد بازآفرینی شهرستان، استان و کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت مصوب، بودجه مورد نیاز به آن اختصاص می‌یابد و پروژه اجرایی می‌شود.
وی با بیان اینکه مابقی طرح‌ها نیز با بر اساس اولویت در جلسات بعدی مطرح خواهد شد. افزود: طرح ساخت سالن ورزشی چند منظوره کوی ستارزاده قبلاً در شهرستان مصوب شده و منتظر تأیید نهایی این طرح در استان و کشور هستیم.
شهردار آستارا با اشاره به اینکه نقشه طرح احداث پیاده راه بازار ساحلی حدفاصل بازار ماهی فروشان تا ورودی پارکینگ بازار ساحلی از دو سال قبل توسط مشاور آماده شده است. اضافه کرد: نقشه این پروژه بسیار زیبا برابر با استانداردهای روز شهرسازی طراحی شده و مسیر تردد آمبولانس و خودروهای حمل و نقل بار کسبه بازار ساحلی در آن پیش بینی شده است.
معیتی با بیان اینکه نقشه جامع شهری آستارا در سال ۱۳۷۷ و نقشه طرح تفصیلی در سال ۱۳۸۲ مصوب شده است. اضافه کرد: اعتبار طرح تفصیلی به اتمام رسیده، کار بازنگری و بروز رسانی آن با ۷۰ درصد پیشرفت توسط مشاور در حال انجام است.
گفتنی است که شهر بندر مرزی آستارا با ۵۱ هزار و ۵۷۹ نفر جمعیت در غرب استان گیلان و در همسایگی کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است و از این منظر بازآفرینی شهری به عنوان ویترین کشور از جانب یک مرز جغرافیایی مطرح می شود.
براساس همین درجه اهمیت، حالا ۷۰ هکتار بافت فرسوده در این شهر شناسایی و برای ترمیم و بازسازی آن، ۶ طرح بازآفرینی و بهسازی تعریف شده‌است.
ساخت سالن ورزشی کوی ستارزاده، پازل، پیاده روسازی و نورپردازی ورودی بازار ساحلی، دیواره حفاظتی رودخانه مرداب حد فاصل پل تا بلوار سفیر امید و آسفالت برخی معابر و کوچه ها برای بازآفرینی شهری در دستور کار است.
این در حالی است که بهسازی محل دفن زباله به مساحت ۱۵ هکتار و تکمیل طرح ساحلی سفیر امید، در اولویت برنامه های شهرداری است و اگر چنین مسائلی نیز حل شوند، به آینده شهرهای بندری و مرزی می توان بیشتر امیدوار بود. چراکه این رشد حرف اول را در حتی نرخ ارائه خدمات در بخش مسافری و باری برای سایر کشورها دارد.
در همین زمینه نیز فرماندار آستارا خواستار نوسازی بافت فرسوده شهری این شهرشده است. حسن رستم زاد بافت و بناهای فرسوده را برای این شهرستان گردشگرپذیر نامناسب عنوان کرد و افزود: دستگاه‌های متولی باید نوسازی فضاها، اماکن قدیمی، زیرساخت‌ها و منازل را مورد نظر قرار بدهند.
وی گفت: در خیابان ها و معابرعمومی به دلیل محدودیت فضای تردد، ترافیک وجود دارد و مسئولان امر برای رفع این مشکل چاره اندیشی کنند. مسوولان باید متناسب با توسعه همه جانبه، به تقویت منابع آب شهری و ارائه خدمات بهتر به شهروندان توجه کنند و دستگاه های اجرایی در راستای برنامه های عمرانی همکاری داشته باشند. خیابان های تله سفی، قنبرمحله و کشاورز و کوی حمزه بیگ به مساحت حدود ۷۰ هکتار دارای بافت فرسوده است و ساخت سالن های ورزشی، ایستگاه آتش نشانی و فرهنگسرا در آن مناطق در دستور کار است. شهردار آستارا افزود: ایجاد پیاده رو مقابل بازار ساحلی آستارا و بهسازی محل دفن زباله به مساحت ۱۵ هکتار و تکمیل طرح ساحلی سفیر امید در اولویت برنامه های شهرداری است و امیدواریم، اعتبار لازم تامین شود.
گفتنی است که براساس آمارهای اداره کل راه و شهرسازی استان تا کنون درگیلان ۲۳ بافت فرسوده شهری شناسایی شده است. این بافتهای فرسوده در شهرهایی همچون رشت، آستانه اشرفیه، لاهیجان، آستارا، بندرانزلی، لنگرود، رودسر، تالش، صومعه سرا و… قرار دارند.
پیشتر دراین باره رشت «ماکان پدرام» از تعیین تکلیف اجرای طرحهای باز آفرینی شهری در ۲۳ شهر استان خبر داد بود و گفته بود: اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری در ۵ شهر استان هم در دست اجراست. وی از اختصاص اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای ۵۸ طرح باز آفرینی در محلات قدیمی در شهرهای رشت، آستانه‌اشرفیه، لنگرود، لاهیجان و بندر انزلی خبر داد و گفت: تاکنون ۲۰ درصد این اعتبار به صورت متمرکز در اختیار شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار گرفته که بخشی صرف تکمیل طرح‌های نیمه تمام بازآفرین شهری استان شده است. گفتنی است شهر رشت با ۷۱۷ هکتار بیشترین بافت فرسوده را در بین ۵۲ شهر گیلان دارد.