اعلام سیاست‌های مهم ترامپ و بایدن درباره ایران
اعلام سیاست‌های مهم ترامپ و بایدن درباره ایران

    سارا ایرانی /   انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در ۳ نوامبر ۲۰۲۰ مصادف با ۱۳ آبان ۱۳۹۹ برای انتخاب رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا و معاون او برگزار خواهد شد. این انتخابات پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است. برنده انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ […]

 

 

سارا ایرانی /

 

انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در ۳ نوامبر ۲۰۲۰ مصادف با ۱۳ آبان ۱۳۹۹ برای انتخاب رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا و معاون او برگزار خواهد شد. این انتخابات پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است. برنده انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ مصادف با یکم بهمن ۱۳۹۹ کارش را آغاز می‌کند.
به گزارش «جمله» این اولین باری است که به دلیل شیوع کرونا، این انتخابات، غیرمستقیم برگزار می شود. بدین ترتیب، رأی‌دهندگان، کاندیدای انتخابی خود را انتخاب خواهند کرد؛ گزینندگان نیز در روز ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰ رأی نهایی خود برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید را به صندوق خواهند انداخت. در نتیجه، مشخص خواهد شد که رئیس‌جمهور فعلی دونالد ترامپ و معاون او مایک پنس به کار خود ادامه خواهند داد، یا بایدن زمام امور کاخ سفید را در دست خواهند گرفت.
دو حزب اصلی شرکت‌کننده در انتخابات، حزب دموکرات و حزب جمهوری‌خواه هستند. دونالد ترامپ دور قبل بدون روبرو شدن با یک رقیب جدی در رقابت‌های مقدماتی، توانست نامزدی حزب جمهوری‌خواه را مال خود کند. در حال حاضر اما در سوی دیگر، جو بایدن قرار دارد. او با شکست‌دادن برنی سندرز که در رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات نزدیک‌ترین رقیبش بود، به عنوان نامزد دموکرات‌ها انتخاب شد. جو جورگنسن نامزد حزب لیبرترین و هووی هاوکینز نامزد حزب سبز است. همزمان با این انتخابات، انتخابات مجلس نمایندگان و سنا نیز برگزار می‌گردد.
جو بایدن و دونالد ترامپ به ترتیب مسن‌ترین افراد تاریخ آمریکا هستند که توسط یک حزب بزرگ برای ریاست جمهوری نامزد شده‌اند. هر کدام از آن‌ها که در انتخابات پیروز شود، در صورتی که تا پایان دوره ۴ ساله خود به ریاست جمهوری ادامه دهد، مبدل به پیرترین رئیس‌جمهور مشغول به کار تاریخ آمریکا خواهد شد.
در صورت پیروزی بایدن، جفت انتخابی او کاملا هریس به اولین زن، اولین آفریقایی-آمریکایی و اولین آسیایی-آمریکایی تبدیل خواهد شد که به معاونت ریاست‌جمهوری ایالات متحده می‌رسد. این اولین انتخاباتی است که هر دو نامزد اصلی بیش از ۷۰ سال سن دارند. در صورت پیروزی بایدن، برای اولین بار از سال ۱۹۹۲ یک رئیس‌جمهور بعد از تنها یک دوره ریاست‌جمهوری مجبور به ترک کاخ سفید می‌شود.
این ها اطلاعاتی بود که لازم است درباره این دوره از انتخابات امریکا بدانیم اما برای ما و همه ایرانی ها، سیاست نامزدها در قبال ایران، مهم است. در همین زمینه طبق آخرین اخبار، مشاور ترامپ سیاست دولت او در قبال ایران در صورت پیروزی در انتخابات آتی آمریکا را تداوم فشار حداکثری و مشاور بایدن آن را گسترش مذاکرات به حوزه‌های دیگر نظیر مسایل موشکی عنوان کرده است.
همشهری آنلاین در اینباهر نوشته است که روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست پنجشنبه‌شب در گفت‌وگو با مشاوران «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری پیش روی ایالات متحده، درباره سیاست دولت آن‌ها در قبال ایران در صورت پیروزی در انتخابات پرسیده است.
«بوریس اپشتین» استراتژیست کمپین انتخاباتی ترامپ در پاسخ به این پرسش گفت که دولت احتمالی آتی ترامپ سخت‌گیری علیه ایران را ادامه خواهد داد تا ایران مجبور به آمدن پای میز مذاکره شود و اجازه بازرسی از سایت‌های هسته‌ای در هر لحظه و هر مکان را بدهد.
اپشتین مدعی شد: تفاوت میان دولت اوباما و دولت ترامپ این است که رییس جمهوری ترامپ با اسرائیل مثل اسرائیل و با ایران مثل ایران رفتار کرده است. وقتی ایران یک پهپاد [آمریکایی] را ساقط کرد، رییس جمهوری ترامپ به روشی متناسب پاسخ داد که قوی بود، اما در عین حال ما را وارد یک جنگ بی‌فایده دیگر نکرد.
مشاور ترامپ افزود: لذا من فکر می‌کنم در دوره دوم [ریاست جمهوری ترامپ]، شاهد تداوم فشار بر ایران خواهیم بود، تا ایران مجبور شود پای میز آمده و برای یک توافق واقعی بازرسی از هر مکانی و در هر زمانی از توانمندی‌های هسته‌ای آن‌ها مذاکره کند و تامین مالی تروریسم را متوقف کند.
همچنین «آرون کیاک» مشاور بایدن در امور یهودیان، سیاست ترامپ در قبال ایران را «بی‌محابا» توصیف کرد و گفت که این سیاست سبب شده است که ایران اکنون ۱۰ برابر بیش از زمانی که در برجام بود، ذخیره اورانیوم غنی‌شده داشته باشد.
وی گفت: دولت بایدن عدم دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را در اولویت قرار داده و از آن اطمینان حاصل خواهد کرد؛ و در عین حال که همه گزینه‌ها را روی میز حفظ می‌کند، با متحدانمان برای اطمینان از این موضوع همکاری خواهد کرد.
کیاک افزود که دولت احتمالی بایدن در این فرایند صرفا بر برنامه هسته‌ای ایران تمرکز نخواهد کرد، بلکه به مکانیسم‌های انتقال مثل موشک‌های بالستیک و مسایل داخلی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران نیز خواهد پرداخت.
این در حالی است که مقامات آمریکایی در حال حاضر چین، روسیه و جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده‌اند که قصد دارند بر نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا تأثیر بگذارند. در ۴ اکتبر ۲۰۱۹، مایکروسافت اعلام کرد گروهی از هکرها با نام Phosphorus که احتمال ارتباطشان با حکومت ایران می‌رود تلاش کرده‌اند به حساب‌های ایمیل متعلق خبرنگاران، مقامات دولت آمریکا و کارزار انتخاباتی یک نامزد ورود کنند.
در ۱۳ فوریه ۲۰۲۰، مقامات اطلاعاتی آمریکا به اعضای کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان خبر دادند که روسیه در تلاش است در انتخابات ۲۰۲۰ به سود دونالد ترامپ دخالت کند. در ۲۱ فوریه، واشینگتن پست بنا به گفته مقامات آمریکایی که نام خود را فاش نکرده‌اند، گزارش داد روسیه اقدام به دخالت در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات به سود برنی سندرز کرده‌است. سندرز بیانیه‌ای صادر کرد و گفت «صادقانه بگویم، من اهمیتی نمی‌دهم پوتین می‌خواهد چه کسی رئیس‌جمهور شود. پیام من به پوتین واضح است: از انتخابات آمریکا فاصله بگیر و [اگر پیروز شوم] به عنوان رئیس‌جمهور مطمئن خواهم شد چنین خواهی کرد.»
سندرز تأیید کرد مقامات آمریکایی یک ماه قبل از آن به کارزار او درباره دخالت روس‌ها اطلاع داده‌اند. نیویورک تایمز هم از دخالت روسیه در انتخابات آمریکا به سود دونالد ترامپ خبر داد. این در حالی است که ادعا شده است که چین و ایران قصد دخالت در انتخابات به سود جو بایدن را دارند.

آخرین مناظره ترامپ و بایدن
سومین و آخرین مناظره انتخاباتی دو رقیب اصلی ریاست جمهوری آمریکا شامگاه پنج‌شنبه در نشویل ایالت تنسی آغاز شد و سوال اول مجری، درباره بحران شیوع کرونا در آمریکا بود اما این مناظره سوال‌هایی هم در زمینه موضوع های مرتبط با امنیت ملی و تاحدودی سیاست خارجی داشت.
از مجموع تمام مناظره‌های انتخاباتی داوطلبان حزب دموکرات و همچنین واکنش‌های جمهوریخواهان می‌توان دریافت آنچه که در انتخابات آمریکا نقش آفرینی دارد، مساله سیاست داخلی به ویژه مسایل اقتصادی، بیکاری، تامین اجتماعی و مهاجرت است و مساله سیاست خارجی یک بخش اندک این کشمکش‌ها را تشکیل می‌دهد.
در برخی موارد، هر دو حزب نظر مشترک اما تاکتیک متفاوتی دارند و در برخی موارد هم انشقاق و افتراق بین آنها بسیار زیاد است.
مواضع کلی سیاست خارجی جو بایدن معاون اول رئیس جمهوری سابق آمریکا و نامزد فعلی دموکرات‌ها در انتخابات ۱۳ آبان، مطابق آنچه که در تارنمای ستاد انتخاباتی وی آمده به این شرح است: دفاع از منافع حیاتی ما: بایدن به عنوان رئیس جمهوری تردیدی برای حفاظت از مردم آمریکا نخواهد داشت که شامل استفاده از نیروی نظامی در صورت ضرورت هم می‌شود. ما قوی‌ترین ارتش جهان را داریم و بایدن به عنوان رئیس جمهوری اطمینان می‌دهد که همین گونه بماند.
بایدن به جنگ دائمی در افغانستان و خاورمیانه پایان خواهد داد که هزینه جانی و مالی گزافی را برای آمریکا داشته است. بایدن به عنوان رئیس جمهوری، دیپلماسی را به عنوان ابزار نخستین تعامل جهانی آمریکا ارتقا خواهد داد. او یک وزارت خارجه چابک و به روز را بازسازی و بر توانمندسازی دوباره بهترین دسته دیپلماتیک در جهان و استفاده از تنوع استعداد و برتری آمریکا سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
از طرف دیگر دولت بایدن در روز اول به توافقنامه آب و هوایی پاریس خواهد پیوست و یک فشار بزرگ دیپلماتیک را برای گنجاندن اهداف بلند مدت اهداف آب و هوایی در کشورها ایجاد می‌کند.
از آن سو، تارنمای ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ هم درباره سیاست خارجی این نامزد جمهوریخواه اینگونه منتشر کرده است: «رئیس جمهوری ترامپ در سراسر جهان تلاش کرده است تا برجستگی آمریکا را در دیپلماسی جهانی بازگرداند. کره جنوبی و ژاپن متعهد شدند که همکاری دفاعی نزدیکتری با ایالات متحده ایجاد کنند و رئیس جمهوری بر تعهد ایالات متحده به ارائه تجهیزات پیشرفته نظامی تاکید کرده است.
در این تارنما گفته شده است که در عربستان سعودی، رئیس جمهوری ترامپ برای مقابله با ایران ائتلاف کشورها را به حرکت درآورد و در افتتاحیه مرکز جهانی مبارزه با ایدئولوژی افراطی شرکت کرد.
رئیس جمهوری ترامپ به وعده خود عمل کرد و قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و در زمان رئیس جمهوری ترامپ، ایالات متحده بی‌وقفه برای مبارزه با افراط گرایی و حمایت از اقلیت‌های مذهبی تلاش کرده است.»
علاوه بر مساله ایران که در اظهارات ۲ طرف بارها مطرح شده است و یکی وعده توافق سریع و یک ماهه و دیگری پیوستن سریع به برجام را داده‌اند که هر یک از آنها خود به شرط و شروطی متصل شده است و مساله چین که این روزها به ویژه از طرف ترامپ بیشتر به آن پرداخته می‌شود، مساله روسیه، کره شمالی، خاورمیانه و شمال آفریقا و آمریکای مرکزی و جنوبی هم دیگر موضوعات این عرصه محسوب می شود.