افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های مسکونی شهرهای جدید کشور
افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های مسکونی شهرهای جدید کشور

  سارا ایرانی /   هدف کلیدی از ایجاد شهرهای جدید «تامین زمین مورد نیاز ساخت و ساز مسکونی» یا «تامین عرصه برای گسترش غیرمنفصل شهرها» بوده است. بر همین اساس وزارت راه و شهرسازی در دهه‌های ۷۰ و تا اوایل دهه ۹۰ یکی از اولویت‌های اصلی خود و مجموعه دولت برای موضوع توسعه شهرها […]

 

سارا ایرانی /

 

هدف کلیدی از ایجاد شهرهای جدید «تامین زمین مورد نیاز ساخت و ساز مسکونی» یا «تامین عرصه برای گسترش غیرمنفصل شهرها» بوده است. بر همین اساس وزارت راه و شهرسازی در دهه‌های ۷۰ و تا اوایل دهه ۹۰ یکی از اولویت‌های اصلی خود و مجموعه دولت برای موضوع توسعه شهرها و تنظیم بازار مسکن را بر «اولویت سرمایه‌گذاری توام دولت و بخش‌خصوصی در شهرهای جدید» قرار داده است. درهمین راستا مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت در حال حاضر ۲۰ شهر جدید در کشور تحت سکونت خانوارها در پهنه کشوری قرار دارد.
اطلاعات و آمار رسمی مربوط به روند جذب جمعیت در شهرهای جدید کشور نشان می‌دهد، جمعیت ساکن در این ۲۰ شهر جدید در سال ۹۷ به ۹۴۴ هزار و ۶۴۰ نفر رسید که در مقایسه با جمعیت سال ۸۸ در این شهرها، ۶/ ۲ برابر شده است. رشد ۱۶۰ درصدی جمعیت شهرهای جدید طی ۱۰ سال ناشی از «روند رو به رشد قیمت مسکن» و «توسعه تدریجی شهرهای جدید» است.
در اوایل دهه ۸۰ و حتی تا اواسط همان دهه، تقریبا غالب پایتخت‌نشین‌ها حتی با اسم «پرند» یا مثلا «هشتگرد» یا «اندیشه» بیگانه بودند و آن‌قدر که درباره شهرستان‌های اطراف پایتخت اطلاع حداقلی داشتند درباره شهرهای جدید پیرامون تهران و کرج شناخت نداشتند، اما طرح ملی مسکن‌مهر در اواخر دهه ۸۰ باعث شد دولت مکان واگذاری زمین‌های ۹۹ ساله و ساخت خانه‌‌های دولتی مترمربعی ۳۰۰ هزار تومان برای فاقدین مسکن ساکن در پایتخت را «پرند و هشتگرد» تعریف کند. در سال ۸۸ برنامه واگذاری قطعات کوچک و بزرگ زمین‌های دولتی با اجاره ۹۹ ساله ابتدا در پرند سپس در هشتگرد به تعاونی‌های مسکن‌مهر آغاز شد. در همان زمان با توجه به شور تشکیل تعاونی مسکن مهر در دستگاه‌های دولتی از یک سو و حتی شرکت‌های بخش‌خصوصی و محله‌ها از سوی دیگر، کم کم تهرانی‌ها درباره موقعیت یکی دو شهر جدید در اطراف تهران که بسیار استعداد سکونتی به لحاظ زمین خام و قیمت ارزان ملک را دارند اطلاع کسب کردند.
در اواخر دهه ۸۰ با هماهنگی مشترک وزارت مسکن وقت و وزارت تعاون وقت، امکان بازدیدهای گروهی تعاونی‌های مسکن کارمندی، کارگری و محلی شهر تهران از پرند و هشتگرد فراهم شد.
حالا پس از اینکه تا الان، عملیات عمرانی و ترمیم مبلمان شهری و توسعه فضاهای عمومی در شهرهای جدید پا گرفته است، مراسم افتتاح واغاز عملیات اجرایی پروژه های مسکن مهر و طرح اقدام ملی در شهرهای جدید کشور به فرمان ریاست محترم جمهور از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.
مراسم افتتاح ۲۳ هزار و ۷۲۴ واحد مسکن مهر و یک هزار و ۶۱۰ واحد طرح اقدام ملی مسکن و همچنین اغاز عملیات اجرایی ۶۷ هزار و ۶۱۳ واحد اقدام ملی در شهرهای جدید کشور روز پنجشنبه ۱ آبان ماه به فرمان ریاست محترم جمهور از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد.
حبیب‌اله طاهرخانی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در این مراسم، افتتاح ۱۴ هزار واحد مسکونی در شهر جدید پردیس را از بزرگترین افتتاح‌های تاریخ مسکن مهر در کشور خواند و گفت: با احتساب این تعداد، مجموع واحد‌های افتتاح‌شده مسکن مهر پردیس به ۶۰ هزار واحد رسید.
او افزود: در کل کشور نیز امروز ۴۰ هزار واحد مسکن مهر، افتتاح و پرونده مسکن مهر در ۱۰ استان بسته شد.
طاهرخانی ادامه داد: از مجموع واحد‌های مسکن مهر برنامه‌ریزی شده، ۱۵۰ هزار واحد باقی‌مانده است که ۱۰۰ هزار واحد آن فاقد متقاضی یا دارای مشکلات قضایی است. ۵۰ هزار واحد نیز جزو تعهدات دولت است که در اسرع وقت تکمیل خواهد شد.
طاهرخانی، مجموع واحدهای طرح اقدام ملی مسکن شهرهای جدید که ساخت آن شروع شده را ۱۲۰ هزار واحد عنوان و اعلام کرد: سعی کرده‌ایم طرح اقدام ملی در اراضی بدون مشکل که به خدمات پایه دسترسی دارند، ساخته شود. تمرکز ما در مسکن مهر، در ساخت واحد است و قرار نیست مانند مسکن مهر، زیرساخت‌های سکونتی را هم تأمین کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص میزان آورده متقاضیان طرح ملی مسکن گفت: بر اساس آخرین برآوردها، ساخت واحد با متری ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و حداکثر ۱۰ درصد افزایش انجام خواهد شد و این رقم به پیمانکاران ابلاغ شده است. او گفت: قراردادهای طرح اقدام ملی مسکن در شهر جدید پردیس امضا و اراضی به پیمانکاران واگذار شده است؛ همچنین ساخت فنداسیون برخی واحدها شروع شده و پیمانکاران رقم ابلاغی را پذیرفته‌اند.
طاهرخانی افزود: با دستور وزیر راه و شهرسازی، هیچ واحد مسکن مهری با نواقص به متقاضی تحویل نمی‌شود؛ هر نقصی باشد، پیمانکاران موظف به رفع آن هستند. ممکن است در برخی پروژه‌ها، پیمانکاران اهلیت نداشته نباشند و تعداد بسیار کمی از واحدها دارای ایراداتی باشد؛ اما در مجموع شرکت عمران شهرهای جدید مکلف به رفع ایرادات است. برای مثال، در شرکت عمران شهر جدید پردیس، واحد رفع نقص ایجاد شده تا به شکایات متقاضیان رسیدگی شود. بخش عمده‌ای از پروژه‌های مسکن مهر از لحاظ مقررات ملی ساختمان و نما مناسب‌سازی شده و اگر واحدها بی‌کیفیت بود، با این قیمت‌ها خرید و فروش نمی‌شد.
طاهرخانی درباره اخذ مالیات از واحدهای مسکن مهر خالی نیز گفت: قانون مالیات خانه‌های خالی مشمول شهرهای جدید و مسکن مهر هم می‌شود. قبلاً تصور می‌کردیم که تعداد خانه‌های خالی شهر جدید پردیس نسبت‌به متوسط شهر پردیس بیشتر باشد؛ اما به صورت پایلوت، سه فاز را بررسی کردیم و نتایج نشان داد، نسبت واحدهای خالی مسکن مهر پردیس با متوسط شهر پردیس، تفاوت فاحش و معناداری ندارد. گفتنی است که ۱۳۵ هزار و ۲۵ نفر در پایان سال ۹۷ ساکن بوده‌‌اند. بعد از پرند، شهر جدید اندیشه در رتبه دوم بیشترین جمعیت ساکن در این نوع شهرها قرار دارد به ‌طوری‌ که جمعیت آن ۱۲۵ هزار و ۳۱۵ نفر بوده است. شهرهای جدید فولادشهر و صدار نیز در رتبه‌های سوم و چهارم قرار دارند و بعد از آن شهر جدید پردیس است. جمعیت ساکن در این سه‌شهر در سال ۹۷ به ترتیب ۱۱۴ هزار و ۲۹۲ نفر، ۱۰۹ هزار و ۹۰۲ نفر و همچنین۱۰۴ هزار و ۹۶ بوده است.