افزایش تلفات کرونا و رونق بازار سیاه داروهای تائید نشده!
افزایش تلفات کرونا و رونق بازار سیاه داروهای تائید نشده!

      در حالی که افزایش سریع مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران ادامه دارد، یک عضو ستاد ملی کرونا از وضعیت آشفته دارویی در ایران انتقاد کرده و گفته است فروش داروهای تایید نشده یا بی‌اثر در بازارهای غیررسمی مانند ناصر خسرو تهران افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی […]

 

 

 

در حالی که افزایش سریع مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران ادامه دارد، یک عضو ستاد ملی کرونا از وضعیت آشفته دارویی در ایران انتقاد کرده و گفته است فروش داروهای تایید نشده یا بی‌اثر در بازارهای غیررسمی مانند ناصر خسرو تهران افزایش یافته است.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی وزارت بهداشت از جان باختن ۴۵۳ بیمار دیگر و شناسایی ۱۲ هزار و ۴۶۰ بیمار جدید در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است.
سیما لاری که روز دوشنبه سوم آذر به روال معمول آمار رسمی شیوع و مرگ و میر کرونا در ایران را اعلام می‌کرد، از وضعیت وخیم ۵۸۱۲ نفر از بیماران نیز خبر داد.
بدین ترتیب با درنظر گرفتن آمار رسمی، تعداد کل قربانیان کرونا در ایران به ۴۵ هزار و ۲۵۵ نفر رسید و کل مبتلایان به این بیماری نیز ۸۶۶ هزار و ۸۲۱ نفر اعلام شده است.
در ماه‌های اخیر همواره تردیدهای جدی درباره آمار کرونا در ایران وجود داشته است. پیش از این محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی کرونا در ایران را سه برابر آماری دانست که وزارت بهداشت به صورت رسمی اعلام می‌کند.
مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران، با تاکید بر اینکه «هنوز هیچ دارو و درمان اختصاصی» برای بیماری کرونا وجود ندارد، از فروش برخی داروها بین قیمت ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان در بازار ناصر خسروی تهران به عنوان «داروی کرونا» خبر داد.
به گزارش ایرنا، او از داروی تائیدنشده «رمدسیویر» به عنوان یکی از این داروها نام برده و گفته است یک «داروی گیاهی تولید شده در کرمانشاه» نیز بدون اینکه از وزارت بهداشت مجوز بگیرد، وارد بازار شده و به عنوان داروی مقابله با کرونا به فروش می‌رسد.
خانم محرز با اشاره به اینکه توزیع این داروها «مردم را سردرگم می‌کنم»، از وزارت بهداشت خواسته است که نظارت در این زمینه را افزایش دهد.
در ماه‌های گذشته، برخی از مدعیان طب سنتی چند داروهای گیاهی را برای «مداوای کرونا» معرفی کردند که یکی از معروف‌ترین آن‌ها دارویی موسوم به «امام کاظم» بود. در این میان چند تن از نمایندگان مجلس انقلابی هم اقدام به ترویج این داروها کردند.
ادعاهای مطرح‌شده از سوی این افراد در ماه‌های اخیر برای درمان کرونا با واکنش‌های بسیاری از سوی متخصصان مواجه شده است.
رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت که روز ۳۰ آبان در اعتراض به مدیریت غیرعلمی وزیر بهداشت در جریان بحران کرونا استعفا کرد، در نامه خود به وزیر بهداشت از طرح «ادعاهای بی‌اساس مبنی بر تاثیر داروهای گیاهی و طب سنتی بر کرونا» انتقاد کرده بود.
اما بر اساس اخبار منتشر شده از آن سوی دنیا، شرکت بریتانیایی‌سوئدی آسترازنکا (AstraZeneca) می‌گوید واکسن ضد کرونای این شرکت می‌تواند تا ۹۰ درصد کارساز باشد.
بنابر گزارش‌ها، این واکسن که با همکاری دانشگاه آکسفورد تولید شده اگر به صورت نیم دوز و به دنبال آن با فاصله حداقل یک ماه به حالت دوز کامل تجویز شود، ۹۰ درصد در جلوگیری از سرایت کووید-۱۹ مؤثر بوده است اما نتایج آزمایش‌ها متفاوت بوده و بین ۷۰ تا ۹۰ درصد تغییر داشته است.
این خبر پس از آن منتشر می‌شود که رقبای آمریکایی این شرکت یعنی فایزر و مدرنا در هفته‌های اخیر کارایی حدود ۹۵ درصد واکسن‌های ضد کرونای خود خبر داده‌اند.
بیماری همه‌گیر کرونا بیش از ۵۸ میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده کرده، نزدیک به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را کشته و اقتصاد جهانی را به خطر انداخته است.