برگزاری پایلوت نمایشگاه اکسپو از اواسط اسفند تا مهرماه
برگزاری پایلوت نمایشگاه اکسپو از اواسط اسفند تا مهرماه

  برگزاری پایلوت نمایشگاه اکسپو از اواسط اسفند تا مهرماه پایلوت بخش گردشگری و فرهنگی اکسپوی دبی ۲۰۲۰ (۲۰۲۱) در مساحت هزار مترمربع، ۱۰ روز پس از پایان نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی برگزار می‌شود. در این پایلوت که در آن نمایندگانی از حوزه‌های صنعت، تجارت، اقتصاد و حوزه‌های فرهنگی هم حضور خواهند داشت، به‌منظور […]

 

برگزاری پایلوت نمایشگاه اکسپو از اواسط اسفند تا مهرماه
پایلوت بخش گردشگری و فرهنگی اکسپوی دبی ۲۰۲۰ (۲۰۲۱) در مساحت هزار مترمربع، ۱۰ روز پس از پایان نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی برگزار می‌شود.
در این پایلوت که در آن نمایندگانی از حوزه‌های صنعت، تجارت، اقتصاد و حوزه‌های فرهنگی هم حضور خواهند داشت، به‌منظور آمادگی، پایش، تجمیع و توانمندی‌های سه حوزه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برای حضور در نمایشگاه اکسپوی دبی از تمام ذی‌نفعان سه حوزه دعوت به عمل آمده است. حضور در این نمایشگاه به‌صورت رایگان است. قرار بود هم‌زمان و در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع‌دستی این امکان فراهم شود، اما به‌دلیل عدم ارسال اطلاعات و محتوا از سوی استان‌ها این امکان میسر نشد و ۱۰ روز پس از اتمام نمایشگاه، سالنی به مساحت هزار مترمربع از سوی شرکت نمایشگاه‌ها برای این کار اختصاص داده می‌شود و تا مهرماه سال آینده و هم‌زمان با برگزاری اکسپوی دبی ادامه خواهد داشت.
شرط حضور، پیش‌ثبت‌نام و ارسال محتواهای نمایشی است. متقاضیان با مراجعه به سایت www.ihcx.ir در محل تعیین شده به‌نام پایلوت نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۰ ثبت‌نام کرده و برنامه اجرایی خود را به این شرکت اعلام کنند. رویدادها، همایش‌ها، بسته‌های سرمایه‌گذاری، معرفی کالاهای برند ملی در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی، گروه‌های آئینی و موسیقی، اطعمه و اشربه محلی، مواضع طبیعی درمانی، معرفی پتانسیل‌های مقاصد مختلف گردشگری کشور، گردشگری سلامت، گردشگری الکترونیک و استارت‌آپ‌های گردشگری، روستاهای تاریخی گردشگری، لباس محلی، میراث ناملموس و اطلاعات اقوام، رسوم و آئین‌های سنتی منطقه، محتواهای مورد نظر این اکسپو هستند.

برگزاری دوره آموزشی توانمندسازی مدیران اقامتگاه‌های بوم‌گردی در خراسان شمالی
سرپرست معاونت گردشگری خراسان شمالی از برگزاری یک دوره آموزشی برای مدیران اقامتگاه‌های بوم گردی استان با هدف توانمندسازی آنان خبر داد. ابوالفضل اسماعیلی (سرپرست معاونت گردشگری خراسان شمالی) از برگزاری یک دوره آموزشی برای مدیران اقامتگاه‌های بوم گردی استان با هدف توانمندسازی آنان خبر داد.
ابوالفضل اسماعیلی گفت: این دوره آموزشی با حضور ۲۳ نفر از شاغلان و مدیران اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان، چهاردهم اسفندماه جاری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.
او با بیان این‌که حضور در این دوره‌های آموزشی به‌عنوان یکی از شرایط لازم برای دریافت و تمدید پروانه اقامتگاه بوم‌گردی است، عنوان کرد: علاقمندان برای ثبت‌نام و حضور در این دوره‌های آموزشی می‌توانند اقدام و مدرک مربوطه را دریافت کنند. سرپرست معاونت گردشگری خراسان شمالی اظهار کرد: تربیت نیروی انسانی متخصص در حوزه گردشگری از اهم اهداف ما برای برگزاری دوره‌های آموزشی است.
او آشنایی با قوانین و مقررات مرتبط با اقامتگاه‌های بوم‌گردی، نحوه بازاریابی و تبلیغات، میزبانی و پذیرایی، کاربرد غذا و نوشیدنی‌های سنتی و بومی در پذیرایی از میهمانان و الگوهای رفتاری و اخلاقی در گردشگری را ازجمله سرفصل‌های این دوره آموزشی برشمرد.

معرفی مدل‌های سفرهای نوروزی در نمایشگاه گردشگری
معاون گردشگری وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی گفت: برگزاری نمایشگاه گردشگری و صنایع ‌دستی تهران فرصت مناسبی برای معرفی مدل‌های سفرهای احتمالی نوروزی است.
ولی تیموری (معاون گردشگری وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی) در نشستی با حضور روسای تشکل‌های گردشگری که در سالن خلیج‌فارس این معاونت برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی امسال به دلیل شیوع کرونا به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود و به‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برنامه‌ریزی‌ها و تمهیداتی اندیشیده شده که تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. او افزود: به همین منظور و با هدف حفظ سلامت مردم و بازدیدکنندگان، مراسم افتتاحیه با حضور تعداد اندکی برگزار خواهد شد و تمهیداتی نیز اندیشیده شده که در طول برگزاری نمایشگاه تجمعی شکل نگیرد. تیموری گفت: در این دوره از نمایشگاه وزیر گردشگری و تجارت ونزوئلا حضور می‌یابد و هیئتی از بخش خصوصی این کشور نیز در این نمایشگاه حضور خواهند یافت تا ظرفیت‌های گردشگری ایران و ونزوئلا بررسی می‌شود. معاون گردشگری کشور در ادامه گفت: نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی سه‌شنبه ۵ اسفند ۹۹ افتتاح می‌شود و تا ۸ اسفند ادامه دارد، در این نمایشگاه غرفه‌ها نسبت به سال‌های قبل کمتر شده و امیدواریم با پایان کرونا، گشایشی در کسب و کارهای حوزه گردشگری ایجاد شود. او در ادامه به سفرهای احتمالی نوروزی اشاره کرد و گفت: در این خصوص جلساتی با ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شده و در آن نشست‌ها به صورت مفصل موضوعات را بررسی کردیم. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ما دو مدل سفر را پیشنهاد دادیم که می‌تواند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور اجرایی شود.
تیموری افزود: مدل اول سفر با تور است؛ در این مدل از سفر گردشگران از خدمات تور استفاده می‌کنند و حتما در مراکز اقامتی مجاز اقامت خواهند کرد که تحت نظارت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی است. او ادامه داد: در مدل دوم سفر افراد تور خریداری نمی‌کنند اما در سفر به شهر مقصد حتما باید در مراکز اقامتی مجاز و تحت نظارت این وزارتخانه اقامت کنند تا تمام پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و سلامتی مردم حفظ شود. معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: به ‌منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در نوروز ۱۴۰۰ ایجاد کمپ‌های گردشگری، چادر زدن، اقامت گردشگران در اماکنی مانند مدارس، زائرسراها، حسینیه‌ها و… ممنوع است و این موضوع به استانداران اعلام شده است. تیموری خاطر نشان کرد: در نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی تهران مدل‌های سفرهای احتمالی نوروزی تشریح خواهد شد و فرصت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری و همچنین صنایع‌دستی استان‌های مختلف معرفی می‌شود. در این نشست تعدادی از روسای تشکل‌های گردشگری نیز به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.