تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران در بحبوحه کرونا بی‌رحمی است
تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران در بحبوحه کرونا بی‌رحمی است

    روزنامه نیویورک تایمز در پی تحریم‌های جدیدی که وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته بر بانک‌های ایرانی اعمال کرد، در گزارشی نوشت: در سال ۲۰۰۳ وقتی زلزله بم منجر به جان باختن هزاران نفر شد،  جورج دبلیو بوش چندین سال دشمنی را کنار گذاشت و تجهیزات پزشکی و ناجی‌هایی را از راه هوایی ارسال […]

 

 

روزنامه نیویورک تایمز در پی تحریم‌های جدیدی که وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته بر بانک‌های ایرانی اعمال کرد، در گزارشی نوشت: در سال ۲۰۰۳ وقتی زلزله بم منجر به جان باختن هزاران نفر شد،  جورج دبلیو بوش چندین سال دشمنی را کنار گذاشت و تجهیزات پزشکی و ناجی‌هایی را از راه هوایی ارسال کرد. همچنین برخی محدودیت ها در زمینه ارسال پول و کالا به ایران را لغو کرد. او در پی این زلزله به شبکه سی. ان. ان گفت که  مردم آمریکا اهمیت می‌دهند و ما احساس دلسوزی عظیمی نسبت به رنج انسانی داریم. مراقبت کردن از مردم وقتی که آسیب می بینند کار درستی است.  نیویورک تایمز در ادامه این گزارش مطرح کرد: در این پاییز هم‌زمان با افزایش شمار جان باختگان بر اثر کووید-۱۹ در ایران که دارای بیشترین آسیب این بیماری در خاورمیانه است،  دولت ترامپ رحم کمی نشان داده است.  دولت آمریکا با درخواست وام ۵ میلیارد دلاری ایران از صندوق پول جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا مخالفت کرده است. در حالی که شمار مبتلایان در حال عبور از مرز نیم میلیون نفر می‌باشد و شمار جان باختگان بیش از ۲۷۰۰۰ نفر است،  دولت آمریکا تحریم های جدیدی را بر این کشور اعمال می کند که پیش از این نیز برای خریدن داروهای ضروری مشکلاتی داشته است.

در ادامه این گزارش آمده است: باربارا اسلاوین مدیر بخش ابتکار عمل آینده ایران در شورای آتلانتیک،   «کارزار فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران  را  «سادیسم در لباس مبدل سیاست خارجی» توصیف کرده است. در گذشته،  تحریم ها علیه بانک های ایرانی بخشی از یک استراتژی بزرگ تر برای مجاب کردن ایران به موافقت با محدود کردن برنامه هسته ای اش بود که با حمایت متحدان آمریکا همچنین چین و روسیه انجام شده بود اما دولت ترامپ از توافقی (توافق هسته ای) که این تحریم ها ایجاد کرده بودند خارج شد. از آن پس،  آمریکا عملا در شورای امنیت در زمینه تلاش برای افزایش فشار بر ایران تنها شده است. ماهیت تحریم های یک جانبه و فراسرزمینی این تحریم که خطر قطع ارتباط نه تنها ایران،  بلکه هر شرکت در ارتباط با ایران از جهان را در بر دارد،  موجب بیزاری نزدیک ترین متحدان آمریکا می شود.

نیویورک‌تایمز افزود: تحریم های جدید علیه ۱۸ بانک ایرانی در دوران یک بیماری همه گیر بی رحمانه هستند. مقامات دولت ترامپ اصرار دارند که این تحریم ها که از ماه دسامبر اجرایی می شوند،  روی بخش غذا و دارو تاثیری ندارند. آن ها همچنین می گویند متحمل زحمت معافیت دادن به شرکت هایی شده اند که می خواهند به ایران تجهیزات(پزشکی و دارویی) بفروشند. اما ثابت شده است روند معافیت گرفتن برای برطرف کردن نیازهای مردم در زمینه سلامت طاقت فرسا و زمان بر  می باشد. حتی اگر هم شرکت ها برای فروش محصولات دارویی به ایران معافیت بگیرند،  ایران همچنان برای پرداختن هزینه آن با مشکل مواجه خواهد بود.

بانک‌های زیر تحت تحریم‌های جدید آمریکا قرار گرفته‌اند:

۱- «تامین سرمایه امین»، که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۲- «بانک کشاورزی» که تمامی شعب آن در سرتاسر جهان تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته‌اند.

۳- «بانک مسکن» که تمامی شعب آن در سرتاسر جهان تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته‌اند.

۴- «بانک رفاه کارگران»، که تمامی شعب آن در سرتاسر جهان تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته‌اند.

۵- «بانک شهر» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۶- «بانک اقتصاد نوین» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۷- «بانک قرض‌الحسنه رسالت» که تمامی شعب آن در سرتاسر جهان تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته‌اند.

۸- «بانک حکمت ایرانیان» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۹- «بانک ایران زمین» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۱۰- «بانک تعاون منطقه‌ای اسلامی» که شعبه‌های ایران و عراق آن تحت تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گرفته است.

۱۱- «بانک کارآفرین» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۱۲- «بانک خاورمیانه» که تمامی شعب آن در سرتاسر جهان تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته‌اند.

۱۳- «بانک قرض‌الحسنه مهر ایران» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۱۴- «بانک پاسارگاد» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۱۵- «بانک سامان» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۱۶- «بانک سرمایه» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۱۷- «بانک توسعه تعاون» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.

۱۸- «بانک گردشگری» که تحت تحریم‌های ثانویه قرار گرفته است.