ترامپ یا بایدن؛ به حال ما چه تفاوت دارد؟!
ترامپ یا بایدن؛ به حال ما چه تفاوت دارد؟!

        کاوه ایرانی- روزنامه نگار /   سه هفته تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا فرصت باقی است. نظرسنجی‌ها از افزایش شانس پیروزی جو بایدن حکایت دارند. دونالد ترامپ پس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹، بار دیگر کارزار انتخاباتی خود را از سر گرفته است. تا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان)، […]

 

 

 

 

کاوه ایرانی-
روزنامه نگار /

 

سه هفته تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا فرصت باقی است. نظرسنجی‌ها از افزایش شانس پیروزی جو بایدن حکایت دارند. دونالد ترامپ پس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹، بار دیگر کارزار انتخاباتی خود را از سر گرفته است. تا روز سوم نوامبر (۱۳ آبان)، موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۲۰ روز زمان باقی است. برخی از نظرسنجی‌ها از پیشی‌گرفتن ۱۰ درصدی جو بایدن، رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ، حکایت دارند. از این رو، تیم انتخاباتی دونالد ترامپ، بار دیگر فعال شده است.اما موضوعی که بیش از همه در کشور ما مورد بحث محافل سیاسی قرار دارد این است که پیروزی «ترامپ یا بایدن»، چه تاثیری بر حال ما دارد؟!

 

به گزارش «جمله» دونالد ترامپ کارزار انتخاباتی خود را از فلوریدا آغاز کرده است. او بدون ماسک در تجمع هواداران خود در این ایالت شرکت کرد و بار دیگر از نازل بودن خطرات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا سخن گفت. ترامپ خطاب به هواداران خود گفت: «من مایلم یکایک شما را در این تجمع ببوسم.» او از فائق آمدن بر ویروس کرونا گفته و اعلام کرده است که حال جسمانی او در «وضعیت عالی» قرار دارد.
او مدعی شد که نه تنها در برابر ابتلا به ویروس کرونا ایمن شده است، بلکه خطر انتقال ویروس از او به دیگران نیز وجود ندارد. او خطاب به هواداران خود گفت: «من می‌خواهم یکایک‌تان را ببوسم. دلم می‌خواهد هم مردان را ببوسم و هم زنان زیبا را. دلم می‌خواهد به تک تک شما یک ماچ آب‌دار بدهم.»

نادیده گرفتن خطرات ناشی از ابتلا به کرونا
دونالد ترامپ روز دوم اکتبر به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شد. پس از آن، برای مداوا به بیمارستان نظامی والتر رید، واقع در شمال واشنگتن منتقل شد و سه روز در آن بیمارستان بستری بود.
از روز شنبه ۱۰ اکتبر ، دونالد ترامپ فعالیت‌های اجتماعی خود را با برپایی مراسم بزرگی در کاخ سفید آغاز کرد. سخنرانی ترامپ در سانفورد، واقع در ایالت فلوریدا، نخستین حضور او در کارزار انتخاباتی‌اش پس از ابتلا به ویروس کرونا بود.
سخنرانی و حضور ترامپ در جمع هواداران خود در سانفورد، یک ساعت ادامه داشت. بسیاری از هواداران ترامپ در این تجمع، بدون رعایت فاصله اجتماعی و حتی بدون پوشاندن بینی و دهان خود، حضور داشتند.
ترامپ خطاب به هواداران خود گفت: «اگر مایلید از خانه‌تان بیرون بزنید، بروید بیرون!» ترامپ در سخنرانی خود بار دیگر مخاطرات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را نازل اعلام کرد.
این در حالی است که آمریکا بیشترین میزان ابتلا به ویروس کرونا را دارد (هفت میلیون و ۸۰۰ هزار نفر) و در این کشور دست‌کم ۲۱۵ هزار نفر در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.
ترامپ در هفته جاری، در ادامه کارزار انتخاباتی خود در ایالت‌های پنسیلوانیا، آیووا و کارولینای شمالی شرکت خواهد کرد.
شان کانلی، پزشک معالج ترامپ اعلام کرده است که نتیجه چند تست پیاپی ترامپ ظرف روزهای گذشته منفی بوده است. این در حالی است که هنوز اعلام نشده است نخستین تست منفی کرونای ترامپ متعلق به چه روزی بوده است.

پیروزی ترامپ یا بایدن و تاثیر آن بر ایران
نامزد دموکرات‌ها از مدت‌ها قبل اعلام کرده که اگر به کاخ سفید راه یابد، در وهله اول به برجام متعهد خواهد بود و در وهله دوم مذاکرات جامع با ایران را آغاز می‌کند، این در حالی است که برخی از ناظران بین الملل معتقدند، دولت بایدن می‌خواهد مسائل موشکی، منطقه‌ای را در مذاکرات با ایران مطرح کند.
سید جلال ساداتیان سفیر پیشین ایران در بریتانیا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه هریک از نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روی کار بیایند، به دنبال تامین منافع آمریکا هستند، گفت: اصولا از ابتدای انقلاب تاکنون ایران چه در دوره‌هایی که دموکرات‌ها بر سر کار بودند و چه در دوره‌هایی که جمهوری خواهان بر مسند کار قرار داشتند، مشکلات همواره برقرار بوده و آن‌ها به دنبال تحت کنترل درآوردن ایران بودند.
وی افزود: ترامپ در چهار سال گذشته نشان داد که هر اقدامی را انجام می‌دهد، تا مانع ایران شود، از سوی دیگر او با حمایت از سرمایه داران آمریکایی و به ویژه لابی صهیونیست ها، آیپک خدمات زیادی به اسرائیل ارائه داد، از جمله انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی، حمایت از اشغال بلندی‌های جولان و ادامه سیاست شهرک سازی نتانیاهو، با توجه به این مسائل بدون شک اگر ترامپ برای دور بعد انتخاب شود، این اقدامات را بی پروانه‌تر انجام خواهد داد.
ساداتیان با تاکید بر اینکه شعار ترامپ حمایت از کشورش و به اصطلاح آمریکای اول بوده است، اظهار داشت: تمام اقداماتی که او نیز طی این مدت انجام داد، همگی در راستای نشان دادن این شعار بوده، خروج از سازمان آب و هوایی پاریس، یونسکو، سازمان بهداشت جهانی، کمیسیون حقوق بشر، پیمان نفتا و… همگی برای این بود که اثبات شود، هدف اصلی ترامپ تامین منافع آمریکا است، این در حالی است که بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکا خود یکی از مروجان اصلی این سازمان‌ها بوده، اما ترامپ از همگی آن‌ها خارج شد.
این کارشناس مسائل آمریکا بیان داشت: ترامپ طی ماه‌های اخیر تلاش بسیاری به خرج داد تا ایران را تحت فشار قرار دهد، ترور شهید سردار سلیمانی، ماجرای پهپاد، فعال کردن مکانیزم ماشه و تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران که از ۲۷ مهرماه به اتمام می‌رسد، از جمله این تلاش‌ها است، از سوی دیگر برخی‌ها نیز گمانه زنی می‌کنند، که ممکن است ترامپ در ایام باقیمانده تا زمان برگزاری انتخابات آمریکا دست به یک ماجراجویی نظامی بزند و این گونه به رای دهندگان آمریکایی نشان دهد که او به فکر منافع این کشور است، اما به نوعی با این اقدام می‌خواهد آن‌ها را تحت فشار بگذارد، تا نشان دهد، آمریکا در یک درگیری نظامی قرار دارد وآن‌ها باید به او رای بدهند، تا آمریکا با مشکلی مواجه نشود.

بایدن با ایران مذاکره خواهد کرد
وی همچنین با اشاره به اینکه ترامپ و بایدن در راهبرد‌ها علیه ایران مشترک هستند، اضافه کرد: این دو در تاکتیک و تکنیک با هم تقاوت دارند، بایدن می‌خواهد به برجام بازگردد و از ظرفیت‌هایی که این توافقنامه می‌تواند در اختیار آمریکا قرار دهد، استفاده کند، همان‌هایی که ترامپ نتوانست از آن‌ها استفاده کند، یعنی مکانیزم ماشه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی، اصولا دموکرات‌های سعی می‌کنند، با پنبه سر ببرند، در حالی که جمهوری خواهان این کار را با خشونت و خیلی عیان انجام می‌دهند، بایدن می‌خواهد خیلی سیاست مدارانه به برجام بازگردد و همان راهی را که اوباما نتوانست تا انتهای آن برود، را طی کند.
ساداتیان ادامه داد: بعد از این که آمریکا با رهبری بایدن به برجام برگردد، با توجه به ظرفیتی که در این توافقنامه وجود دارد، بایدن سعی خواهد کرد، که مسائل موشکی و نفوذ منطقه‌ای را نیز به بحث مذاکرات هسته‌ای اضافه کند و از این طریق اهرم‌های فشار علیه ایران را به کار گیرد، این در حالی است که آقای روحانی رئیس جمهوری نیز اعلام کرد که اگر آمریکا صادق است، باید به برجام برگردد و جبران خسارت کند، با توجه به این موضوع، آمریکا می‌تواند به مانند سایر اعضای برجام با ایران دوباره مذاکره کند.
این کارشناس روابط بین الملل یادآور شد: این که آمریکا بخواهد خواسته‌های خود را در قالب برجام پیگیری کند، زمان بر خواهد بود و ایران در این فاصله می‌تواند به تثبیت خود بپردازد، حال این که بعد از آن چه روی خواهد داد، از الان نمی‌توان درباره آن اظهار نظر کرد، باید دید که اولا آیا بایدن می‌تواند رئیس جمهور شود و دوما شرایط برای بازگشت آمریکا به برجام به چه نحو و طریقی رقم خواهد خورد، تا بعد از آن بتوان به ارزیابی شرایط پرداخت.