تیم فوتبال پانا سیرو قم نهالی با ریشه ۴۰ ساله
تیم فوتبال پانا سیرو قم نهالی با ریشه ۴۰ ساله

این شماره از کافه مصاحبه به سراغ یک مدیر مدبر در عرصه فوتبال رفتیم تا صحبت از تیمی شود که ریشه چهل ساله در عرصه ورزش دارد. پاناسیرو تیمی ریشه دار که در استان قم فعالیت حرفه‌ای با کادر جدید را شروع کرده است. به همین خاطر گفت وگویی اختصاصی با آقای اسماعیل زند، مدیر […]

این شماره از کافه مصاحبه به سراغ یک مدیر مدبر در عرصه فوتبال رفتیم تا صحبت از تیمی شود که ریشه چهل ساله در عرصه ورزش دارد. پاناسیرو تیمی ریشه دار که در استان قم فعالیت حرفه‌ای با کادر جدید را شروع کرده است. به همین خاطر گفت وگویی اختصاصی با آقای اسماعیل زند، مدیر این تیم ورزشی محبوب ترتیب داده‌ایم که از نگاهتان می‌گذرد:
  آقای زند در ابتدا به صورت مختصر خودتان را معرفی کنید.
اسماعیل زند ۴۶ ساله متولد و ساکن قم هستم،کارشناس ارشد مدیریت ورزشی، لیسانس تربیت بدنی و علوم ورزشی مربی و استعداد یاب فوتبال،کارمند اداره کل ورزش و جوانان استان قم ،حدود هفت سال در قم مدرسه فوتبال داشتم و ۱۵ سال در سطح پایه فوتبال مربیگری و همچنین در دهه ۷۰ مدتی تیم داری کردم و نزدیک به۲۰ سالی هست که در سطوح مختلف مدیریت ورزش قم مسئولیت دارم و .به دعوت مالک تیم، تجربه ۲۰ ساله مدیریتی خود در ورزش قم را پشتوانه تیم فوتبال پانا سیروی قم خواهم کرد.
  در ادامه مختصری هم درباره بیوگرافی و پیشینه تیم پانا سیرو قم توضیح بدید؟
تیم فوتبال پانا سیرو قم، همان تیم فوتبال آریای قم است که سال گذشته در لیگ دسته یک قم حضور داشته است. این تیم یکی از تیم‌های قدیمی و ریشه دار استان است که در دهه ۵۰ به عنوان یک تیم محلی توسط برخی از علاقه مندان به فوتبال و فوتبالیست‌های قدیمی قم در محله باغ پنبه قم، ۵۵  متری عمار یاسر فعلی قم، تشکیل شده است و در ادامه با نام‌های مختلف ازمله جنگلبانی، منابع طبیعی، نصر و در ادامه به نام آریا در فوتبال قم فعال بوده است، مرحوم حسین محبی از قدیمی‌های فوتبال قم برای این تیم زحمات زیادی کشیده است و بزرگانی همچون آقای سبحانی، آقای اشعری، آقای باوفا، آقای مظفری، برادران افضلی، منصور خلیفی و … دردهه ۵۰ و ۶۰ در این تیم فعالیت داشتند. بعد از آن در دهه ۷۰ و ۸۰ برادران نوروزیان و مشخصا آقای سعید نوروزیان که زحمات فراوانی برای تیم کشیدند  و دیگر رفقایش در این تیم بازی کرده‌اند و تیم را درسطح یک فوتبال قم به نام آریا احیا کردند، امسال مالکیت تیم  واگذار شده و مالک جدید نام تیم را به پانا سیرو قم تغییر داد.پانا سیرو نهالی است در فوتبال قم که ریشه‌ای ۴۰ ساله دارد. پیشکسوتان این تیم که همگی از بزرگان فوتبال قم بوده و هستند ریشه ‌ای تنومند این نهال هستند که امیدوارم با کمک و راهنمائی‌های آنان این تیم را به سطح اول فوتبال کشور برسانیم .
  باتوجه به شرایط فعلی که در دوران کرونا هستیم، وضعیت فعلی تیم و تمرینات آن چگونه است و تیم در چه رده‌های سنی در مسابقات حضور خواهد داشت؟
همانطور که می‌دانید در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا مسابقات فوتبال در استان قم برگزار نمی‌شود. سال گذشته مسابقات به صورت نیمه تمام تعطیل شده است . ما تابع هیات فوتبال استان هستیم و چنانچه ادامه مسابقات برگزار شود با قدرت حضور خواهیم یافت و این شانس را داریم که به لیگ برتر قم صعود کنیم  و اگر هم هیات فوتبال تصمیم دیگری بگیرد ما تابع هستیم . در حال حاضر با زحمات سعید نوروزیان تیم فقط هفته‌ای یک جلسه تمرین دارد که بازیکنان از شرایط فوتبالی دور نباشند . اما پس از اعلام رسمی هیات فوتبال درخصوص چگونگی برگزاری مسابقات فوتبال در استان، برنامه تمرینی مناسبی برای تیم بزرگسالان اجرا و تیم با قدرت در مسابقات ظاهر خواهد شد. درسایر رده های سنی برنامه ما این است که در تمامی رده های سنی که مسابقات آن برگزار شود حضور داشته باشیم.
  مهترین اهداف و چشم انداز شما در مدیریت تیم پانا سیرو قم چیست ؟
چشم انداز ما برای این تیم سطح اول فوتبال آسیاست. من برای انجام کاری بزرگ پا در این راه نهاده‌ام، مالک تیم و هیئت  مدیره تیم به دنبال ساختن یک باشگاه حرفه‌ای با استانداردهای بالای بین المللی هستند. هدف اصلی ما حضور در لیگ برتر کشور در یک پروسه زمانی پنج تا ۱۰ ساله و رقابت با بزرگان فوتبال کشور از جمله استقلال و پرسپولیس است بنابراین درخشش در سطح اول فوتبال آسیا چشم انداز ماست .بنده پس از ۲۰ سال مدیریت در ورزش قم آگاهانه این اهداف را نشانه رفته‌ام و با توجه به شناختی که از بچه‌های قم دارم شک ندارم چنانچه سرمایه‌گذاری مناسب و مدیریت یک پارچه‌ای در این زمینه انجام شود موفق خواهیم شد به اهدافی که داریم برسیم. از نظر وجود استعداد فوتبالی در قم ایمان دارم که نوجوانان و جوانان قمی این توانایی را دارند که نمونه آن هم علی اصغر حسن‌زاده است که سه سال متوالی مرد سال فوتسال آسیا شده است. سایر ظرفیت‌های مورد نیاز نیز در استان وجود دارد . مربیان کار بلد زیادی در رده‌های پایه قم فعال هستند که می‌توانند به ما کمک کنند. با سرمایه‌گذاری مالی مناسب و جلب حمایت مسئولان ورزش استان به اهدافمان می‌رسیم . از این لحظه که با شما صحبت می‌کنم درب‌های باشگاه به روی تمام استعدادهای فوتبالی ایران به خصوص قم باز است
  به نظر شما رمز رسیدن به این اهداف چیست؟
رمز موفقیت در هرکار تیمی همدلی و تلاش صادقانه همه اعضای تیم برای رسیدن به یک هدف مشترک است یک تیم فوتبال یا بهتر بگویم یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال زمانی موفق خواهد شد که تمامی ارکان آن از مدیریت گرفته تا بازیکنان و مربی و تدارکات و هواداران  تیم همه با اتحاد و همدلی به وظایف خود عمل کنند.
  نحوه جذب بازیکنان در تیم به چه شکل و چگونه است ؟
برنامه ما برای فصل جاری مسابقات فوتبال استان این است که از بازیکنان سابق تیم استفاده کنیم و همان تیم ساله قبل را تقویت کنیم و در مسابقات حضور یابیم در ادامه برای برای جذب بازیکنان جدید فراخوان خواهیم زد و برای هر رده سنی شیوه جذب و انتخاب مناسب آن را طراحی خواهیم نمود. این تیم متعلق به بهترین‌های فوتبال قم خواهد شد ما در تمامی رده‌های سنی تلاش خواهیم کرد که بهترین‌ها را جذب کنیم اگر لازم باشد از خارج از استان هم تعداد اندکی بازیکن سطح بالا را جذب خواهیم نمود اما استراتژی کلی ما حضور بازیکنان بومی است .جذب بازیکن از سایر تیم‌های استان و جذب استعداد‌های از مدارس فوتبال فعال در استان از دیگر برنامه‌های ما است ضمن اینکه خودمان نیز برنامه استعداد یابی و استعداد پروری ویژه‌ای خواهیم داشت.
  متاسفانه بحث پول گرفتن از خانواده‌ها برای بازی کردن فرزندانشان زیاد شده است، نظرتان چیست و چگونه جلوی این معضل را خواهید گرفت ؟
موضوع پول گرفتن از بازیکنان و خانواده‌های آنان برای بازی کردن در تیم یک واقعیت تلخ در فوتبال کشور است علت اصلی این موضوع بی پولی باشگاه‌ها و تیم‌های فوتبال و سوء استفاده برخی مربیان است .باشگاه وقتی که تمکین مالی ندارد مجبور است برای تامین هزینه‌های تیم از بازیکنان و خانواده‌های آنان پول بگیرد و در ادامه چون پول گرفته است مجبور است که بازیکن بی‌کیفیت را بازی دهد. و این ازنظر فنی کاری کاملا اشتباه است. اینگونه است که استعدادهای فراوان فوتبالی بی پول از بین خواهند رفت. بنده کاملا با این موضوع مخالف هستم  که تیم اصطلاحا بازیکن پولی داشته باشد . پول گرفتن از بازیکنان و خانواده‌ها به دو صورت است  اول اینکه از بازیکن در مدرسه فوتبال یا آکادمی آموزشی فوتبال باشگاه ثبت نام می‌کندکه آموزش ببیند این مشکلی ندارد و در تمامی رشته‌های ورزشی مرسوم است و مانیز چنانچه مدرسه فوتبال و آکادمی آموزشی تشکیل دهیم با شهریه مشخص ثبت نام خواهیم نمود .اما اینکه از بازیکن پول بگیری و آن را در تیم اصلی باشگاه که درمسابقات حضور می‌یابد بازی دهی چه از نظر اخلاقی و چه از نظر فنی اشتباه محض است و ما خوشبختانه چون مشکلی از نظر مالی برای اداره تیم نداریم نیازی هم به بازیکن پولی نداریم . ما در حال برنامه ریزی برای درآمدزایی حرفه‌ای برای باشگاه هستیم و به مردم قم قول می‌دهیم تیم پانا سیرو تیم پاکی خواهد بود و از این مسائل هرگز در تیم ما مشاهده نخواهید کرد. اراده مالک باشگاه و مجموعه مدیریت برای پایه ریزی یک تیم حرفه‌ای و دور از فساد است.
  چقدر به تیم‌های پایه اهمیت می‌دهید؟
توجه به تیم‌های پایه، استعداد یابی و استعداد پروری از اولویت‌های اصلی ما است هدف ما این است که از هم اکنون بازیکنان و استعدادهای برتر فوتبالی قم را شناسایی و جذب کنیم و در یک پروژه پنج تا ۱۰ ساله به سطح اول فوتبال کشور برسانیم لذا تمرکز ما به روی بچه‌هایی است که اکنون در سن ۱۲ الی ۱۸ سالگی هستندکه در آینده پشنوانه تیم باشند.
  در مورد پروسه انتخاب  اسم تیم توضیح دهید.
درمورد اسم تیم باید عرض کنم حدود دو سال فکر شده است . کلمه پانا به معنای قله و فراخی بوده و سیرو نام روستایی در اطراف قم است . سعی شده با ترکیب این دو اسم که کاملا فارسی هستند ترکیبی شیک و امروزی و جوان پسند و مناسب شده است . لقب تیم ما همانطور که در لوگو تیم مشاهده می‌کنید چیتاها است . باشگاه در حاضر دو کیت برای بازیکنان در نظر گرفته است . هویت بصری کیت اول ما زرشکی و کرم هست و کیت دوم ما سبز و کرم هست . اما مردم قم و ایران ما را با رنگ زرشکی کرمی‌ها خواهند شناخت . شعار اصلی ما جمله <برای رویاهایت بجنگ> است که در لوگو باشگاه حک شده است.
  در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟
جا دارد از تمامی کسانی که در گذشته برای تیم پانا سیرو قم زحمت کشیده‌اند مخصوصا آقای سعید نوروزیان تشکر و قدر دانی نمایم. همچنین از مسئولان هیئت  فوتبال استان قم جناب آقای دکتر باقری سرپرست محترم هیئت  و آقای مهدی بهشتیان دبیر محترم هیئت  فوتبال استان سپاسگزارم که در همین مدت اندک همکاری و مساعدت خوبی با تیم پانا سیروی قم داشتند و صمیمانه از آقای دکتر منعم، مدیر کل اداره کل ورزش و جوانان استان قم که در راستای بررسی راهکارهای قانونی برای تاسیسات زیر بنایی باشگاه جلساتی را با مالک تیم داشتند و انشالله به نتایج خوبی منتج خواهد شد متشکرم.