ثبت ملی شهرها و روستاها موجب همگرایی مردم می‌شود
ثبت ملی شهرها و روستاها موجب همگرایی مردم می‌شود

    ثبت ملی و جهانی شهرها و روستاهای کشور موجب همگرایی و رونق بیشتر اقتصادی در آن مناطق می‌شود. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این مطلب به ماموریت و اهداف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: گستردگی اهداف و وظایف این وزارتخانه منحصر به فرد است و […]

 

 

ثبت ملی و جهانی شهرها و روستاهای کشور موجب همگرایی و رونق بیشتر اقتصادی در آن مناطق می‌شود.
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این مطلب به ماموریت و اهداف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: گستردگی اهداف و وظایف این وزارتخانه منحصر به فرد است و به جز کارکردهای اقتصادی و فرهنگی ،کارکردهای اجتماعی و امنیتی نیز دارد.
علی اصغر مونسان با اشاره به مزیت های ایران در بخش گردشگری و میراث‌فرهنگی ادامه داد: موضوع حفاظت از میراث فرهنگ و میراث ناملموس و حفظ فرهنگ ملی و مذهبی مهمترین ماموریت وزارت میراث فرهنگی است و تاریخ چندهزار ساله مشترک در منطقه فرهنگی ایران، سبب همگرایی و در نتیجه تحکیم امنیت ملی کشورها می شود.
آنگونه که وزیر میراث فرهنگی، در خصوص دستاوردهای دولت دوازدهم در این حوزه گفت؛ ۲ هزار پروژه و مرمت و احیا آثار باستانی در طول سه سال گذشته انجام و افتتاح شده است و به زودی بسته مرمت کارهای فاخر به میزان ۳۲۰ پروژه در نوبت افتتاح ریاست جمهوری قرار دارد. همچنین ۱۵۸موزه بیشتر با همکاری بخش خصوصی در دولت دوازدهم تاسیس شده و در تاسیس این موزه‌ها از مشارکت مردم بهره گرفته‌ایم. وی هم چنین از استرداد ۴۹ خشت تاریخی ایران که در مزایده ای در خارج به فروش گذاشته شده بود خبر داد و گفت: نمایشگاهی از این آثار تاریخی به زودی در موزه ملی ایران برگزار می‌شود.
مونسان در خصوص بازگشت ۱۷۰۰ گل‌نوشته هخامنشی از آمریکا گفت: این آثار تاریخی ایران به منظور امانت از کشور خارج شده بود اما بازگردانده نشده بود که توانستیم در دولت تدبیر و امید آن را برگردانیم.
مونسان اضافه کرد: سه ثبت بزرگ را در کشور در سه سال اخیر انجام دادیم، هوشمندانه و به‌صورت محوری موفق به ثبت پرونده‌هایی چون محور ساسانی و جنگل‌های هیرکانی شدیم و برای سال‌های آینده نیز ثبت‌های دیگری را در دست برنامه‌ریزی داریم.

اتمام پروژه‌های گردشگری با اعتبار ۲۲۰هزارمیلیارد ریال
در بخش گردشگری نیز حدود ۲۲۰هزارمیلیارد ریال پروژه را به پایان رساندیم و خوشحالم که اعلام کنم گردشگری در کشور تبدیل به یک جریان شده است و با توجه به سرمایه‌گذاری در حوزه بوم‌گردی‌ خوشبختانه در جای‌جای کشور برای گردشگران، اکنون اقامتگاه داریم. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این مطلب به مهم‌ترین اتفاقات در حوزه گردشگری اشاره کرد و یادآور شد: یک هزارو ۳۷۰میلیارد ریال پروژه در بخش گردشگری در دست اجرا داریم. ۲۲۴ هتل، ۱۰۶ هتل‌آپارتمان، ۱۹۳ سفره‌خانه سنتی و ۳۷۴ مجتمع گردشگری در دولت دوازدهم به ظرفیت‌های گردشگری کشور افزوده شد.

طراحی‌ها در صنایع‌دستی نو شده است
او سپس به اقدامات انجام‌شده در حوزه صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: طرحی را با عنوان تجاری‌سازی در حوزه صنایع‌دستی آماده کرده‌ایم، در این طرح روی بسته‌بندی تأکید ویژه‌ای شده و روی طراحی‌ها اقدامات جدیدی انجام شده است، در حوزه آموزش نیز شاهد اقدامات خوبی هستیم. مونسان بیان کرد: تا قبل از کرونا ۲۹۵میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی به‌صورت رسمی داشتیم و همین عدد نیز به‌صورت چمدانی صادرات صنایع‌دستی انجام شده است.
او اضافه کرد: توجه به صنایع‌دستی باعث شد کسب‌وکار و معیشت مردم خصوصا در مناطق محروم رونق گیرد. هرجایی که صنایع‌دستی رونق می‌گیرد مطمئن هستیم که این هنر اقتصادی، دائمی و ماندگار است و از بین نمی‌رود. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه خاطرنشان کرد: در حوزه برندسازی نیز اقدامات خوبی انجام شده است. به‌عنوان مثال همین ثبت‌های ملی و جهانی شهرها و روستاها به برندسازی محصولات کمک خواهد کرد.

چهارمین شورای راهبردی انتخاب شهر و روستا
از تیرماه سال جاری چهارمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی برگزار شد و در این شورا پرونده ‌های مختلفی بررسی شد که هفته گذشته ۱۴ شهر و روستا و در این جلسه ۱۵ شهر روستا به ‌عنوان شهر و روستاهای ملی صنایع‌دستی اعلام خواهد شد. به گفته معاون صنایع دستی کشور، وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی موظف به ایجاد شهرهای ملی صنایع ‌دستی است.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نیز که به‌عنوان مهمان ویژه در این جلسه حضور یافته بود، در سخنانی گفت: اهمیت این جلسه از آن جهت است که بعد از یک سال است که تقریباً کرونا در کشور آمده و گردشگری را نیز تا حد زیادی دچار مشکل کرده و با توجه به ارتباط گردشگری با صنایع‌دستی، برگزاری این جلسه و ثبت‌هایی که انجام شده اهمیت بسیار زیادی دارد.
به گفته غلامعلی حدادعادل؛ صنایع‌دستی نه تنها با محیط زیست سازگار است بلکه حتی از دورریختنی‌ها می‌توان صنایع‌دستی تولید کرد. بسیاری از چیزهایی که امروز دور ریخته می‌شود از طریق صنایع‌دستی می‌تواند تبدیل به یک کالای ارزشمند شود.
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ادامه داد: برخی از صنایع‌دستی فوق‌العاده پیچیده است. به‌عنوان مثال صنعت فرش با وجود قدمت تاریخی بسیار پیچیده است. در حال حاضر نیازمند معرفی بهتر، عرضه گسترده‌تر و حمایت بیشتر از صنایع‌دستی هستم و نیازمند این هستیم که صنایع‌دستی را اقتصادی‌تر کنیم. این مهمترین کمک به مردم مناطق محروم است و به جای اینکه مردم مناطق محروم را با یارانه اداره کنیم باید کمک کنیم تا مردم مناطق محروم از طریق صنایع‌دستی امرار معاش کنند که این موضوع با گسترش و رونق گردشگری نیز ارتباط ویژه‌ای دارد. او ادامه داد: صنایع‌دستی نیازمند ارز خارجی نیست اما مولد ارز است و از این لحاظ در اقتصاد مقاومتی کم‌نظیر است. ضمن اینکه گردشگران خارجی نیز علاقه فراوانی به صنایع‌دستی ایرانی دارند.

ارزآوری ۴۰میلیون دلاری صادرات صنایع دستی تهران
در استان تهران اقوام مختلف کشور زندگی می‌کنند که همین مسئله باعث شده تا شاهد رشته‌های مختلف صنایع‌دستی باشیم و شهرهای مختلف این استان ظرفیت‌های زیادی در حوزه صنایع‌دستی و رشته‌های گوناگون دارند. در استان تهران ۱۵ هزار هنرمند صنایع‌دستی فعالیت دارند و ۶۰۰ فروشگاه صنایع‌دستی در این استان وجود دارد که تعدادی از آن‌ها نشان اعتماد دریافت کرده‌اند.
استاندار تهران با بیان این مطلب به صادرات صنایع‌دستی در این استان اشاره کرد و افزود: از محل صادرات صنایع‌دستی در این استان، ۴۰ میلیون دلار ارزآوری داشتیم. انوشیروان محسنی بندپی سپس به ثبت ملی ورامین به‌عنوان شهر ملی شیشه و آبگینه اشاره کرد و افزود: ۱۵۰ صنعتگرحرفه‌ای در شهر ورامین که به‌عنوان شهر شیشه و آبگینه ثبت ملی شده است، در حال فعالیت هستند.
وی خاطرنشان کرد: بعد از ثبت ملی ورامین، ساخت المان شیشه، احداث بازارچه صنایع‌دستی، استانداردکردن آموزش‌ها و نیز برگزاری نشست‌های تخصصی را تعهد داده‌ایم و با جدیت آن‌ها را دنبال می‌کنیم.

استقرار بازارچه گوهر سنگ و عقیق در ورودی شهر قم
هزار کارگاه تولید زیورآلات و سنگ‌تراشی در استان فعال است و ۱۲۰۰ هنرمند نیز در هنر انگشتر مشغول به فعالیت هستند. استاندار قم با بیان این مطلب به ظرفیت های موجود در این استان اشاره کرد و گفت: معادن سنگ‌های نیمه‌قیمتی، بازارهای زیورآلات و حضور بیش از ۲۰ میلیون زائر خارجی و داخلی از حمله ظرفیت‌های استان قم به‌شمار می‌آید.
بهرام سرمست با اشاره به طی شدن مراحل ثبت ملی قم به عنوان شهر انگشتر تصریح کرد: تمامی اقدامات و مصوبات لازم برای این ثبت ملی در حال انجام است و شرح وظایف هر کدام از دستگاه‌های مربوط به آن‌ها ابلاغ شده است.
به گفته وی؛ در کمیته معادن استان نیز درباره استقرار بازارچه گوهر سنگ و عقیق در ورودی شهر برای عرضه محصولات و سوغات قم تصمیماتی اخذ شده است. همچنین تکالیفی به شهرداری برای به‌کارگیری المان‌های شهر انگشتر در تبلیغات شهری و اخذ تسهیلات برای هنرمندان استان از بنیاد برکت ابلاغ شده است.

اشتغال ۲۵ هزار هنرمند فعال در استان کرمانشاه
به گفته استاندار کرمانشاه؛ ۲۵ هزار هنرمند در حوزه صنایع‌دستی در این استان اشتغال دارند و ۲۸۸ کارگاه فعال است و ۱۲ هزار نفر در این کارگاه‌ها مشغول به فعالیت هستند. هوشنگ بازوند درباره ثبت ملی تنبور در دالاهو با قدمت ۶ هزار ساله گفت: تنبور در این منطقه جزو لاینفک هر آئینی اعم از غم یا شادی است. راه‌اندازی خانه تنبور با مساحت ۳ هزار مترمربع در شهرستان دالاهو از جمله اقدامات صورت گرفته است که تا پیش از شیوع کرونا میزبان جشنواره‌های متعدد بود.
لازم به ذکر است؛ در مراسم اعطای گواهینامه شهرها و روستاهای ملی و صنایع دستی که در کاخ کوشک نیاوران برگزار شد، از استان تهران شهر ورامین شهر صنایع دستی آبگینه، استان آذربایجان شرقی شهر اسکو شهر چاپ کلاقه ای، شهر اهر صنایع دستی ورنی بافی، استان خراسان رضوی شهر فیروزه به عنوان شهر صنایع دستی تراش سنگ فیروزه، استان بوشهر شهر آب پخش شهر صنایع دستی حصیر بافی، استان کرمانشاه شهرستان دالاهو شهر ساخت ساز تنبور، استان سیستان و بلوچستان شهر ادیمی صنایع دستی خامه دوزی استان قم شهر قم شهر صنایع دستی انگشترسازی و استان مرکزی روستای سمقاور شهر منبت اعلام شد.