جامعه ای ناامید از اصلاح طلبان بی اعتماد به اصولگرایان!
جامعه ای ناامید از اصلاح طلبان بی اعتماد به اصولگرایان!

    آرین پارسی نژاد- روزنامه نگار/   روز گذشته علی جنتی، وزیر سابق ارشاد، در توئیتی در مورد انتخابات ۱۴۰۰ نوشت: «من فکر میکنم با توجه به مشکلات عدیده ای که کشور با آن روبرو است اعم از تحریم‌های شکننده، تنگناهای اقتصادی، نارضایتی عمومی ناشی از مشکلات معیشتی، محدودیت اختیارات رئیس جمهور در اتخاذ […]

 

 

آرین پارسی نژاد-
روزنامه نگار/

 

روز گذشته علی جنتی، وزیر سابق ارشاد، در توئیتی در مورد انتخابات ۱۴۰۰ نوشت: «من فکر میکنم با توجه به مشکلات عدیده ای که کشور با آن روبرو است اعم از تحریم‌های شکننده، تنگناهای اقتصادی، نارضایتی عمومی ناشی از مشکلات معیشتی، محدودیت اختیارات رئیس جمهور در اتخاذ تصمیم در سیاست خارجی و داخلی، هرکس هوس نامزدی ۱۴۰۰ را داشته باشد باید در میزان عقلش شک کرد.» این جمله حکایت از آن دارد که سیاسیون سیگنال های منفی فراوانی از جامعه دریافت کرده اند و امید چندانی به مشارکت در این انتخابات را ندارند.

به گزارش «جمله» طی ماه های اخیر گزینه های فراوانی به عنوان گزینه های مطرح جهت کاندیداتوری انتخابات ۱۴۰۰ از سوی احزاب و رسانه ها معرفی شده اند. از سید حسن خمینی و محمدجواد ظریف، تا پاسدار دهقان و سعید جلیلی… با اینحال به اعتراف فعالان سیاسی هر دو جناح، آنچه که بیش از مطرح کردن گزینه های ریز و درشت از سوی جناحین، مهم میزان مشارکت مردمی در این دوره از انتخابات است. انتخاباتی که برای نظام از اهمیت فراوانی برخوردار است و به نوعی حکم رفراندوم را برای آن دارد. با اینحال میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم نشان داد که جامعه دیگر رغبتی به این انتخابات ندارد و دیگر اهمیتی به شعارهای دهان پر کن بدون عمل نمی دهد. چرا که تنها چند ماه پس از انتخابات سال ۹۶ به وضوح دید که هیچ کدام از وعده های داده شده عملی نشد. از سوی دیگر نمایندگانی که با شعارهای اقتصادی (هرچند با رای حداقلی) وارد مجلس شدند، بیش از آنکه دغدغه معیشت مردم را داشته باشند، گرفتار حاشیه های خود هستند. از این رو بسیاری از تحلیلگران معتقدند نمی توان به حضور حداکثری مردم دلخوش بود.

جامعه رغبتی برای رای دادن ندارد
در همین رابطه سعید معیدفر، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در این‌باره دلایل این ماجرا اظهار داشت: مردم ایران در چند وقت اخیر گرفتاری‌های زیادی متحل شده‌اند و به همین دلیل اعتماد آنها به طور جدی کمرنگ شده است. متاسفانه اعتماد دیر به دست می‌آید و زود از دست می‌رود. بنابراین با توجه به شرایطی که در حال حاضر مشاهده می‌شود، بعید است مردم در انتخابات شرکت کنند. یعنی اوضاع به قدری به‌هم ریخته است که هر اتفاقی هم بیفتد، جامعه رغبتی برای رای دادن نخواهد داشت. چون برای اصلاح امور و امیدوار کردن مردم خیلی دیر شده است.
این استاد دانشگاه در ادامه گفت: در سال‌های گذشته به مردم قول‌هایی داده شده و با این قول ها تلاش‌هایی صورت گرفت تا مردم در انتخابات شرکت کنند. مردم هم در سال‌های ۹۲، ۹۴ و ۹۶ با حضور خود میزان قابل قبولی از مشارکت‌ را به ثبت رساندند.
او همچنین تصریح کرد: اما پس از آن شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که مردم پاسخ مثبتی ندیدند. به همین دلیل،‌ این ذهنیت از سوی قشر مهمی در جامعه پیدا شد که چه رای بدهند و چه تصمیم به رای ندادن بگیرند، شرایط‌‌ آنها تفاوت چندانی نخواهد کرد. طبیعی است،‌ در چنین حالتی انگیزه‌ای برای رفتن به پای صندوق‌های رای وجود نداشته باشد و نگرانی بابت کاهش مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ به پررنگ‌ترین حالت ممکن خود برسد.
وی توضیح داد:‌ به هر حال مردم وقتی روز به روز با تنگناهای بیشتری در معیشت خود روبرو می‌شوند و زندگی برای‌شان دشوارتر از هر مقطع دیگری شده است، به خودی خود ناامید می‌شوند. مردم مخصوصا بعد از انتخابات ۹۶ به عینه دیدند هر آنچه وعده شنیده بودند، نه تنها عملی نشد بلکه شرایطی کاملا متضاد با آنچه توقع داشتند، بر آنها مسجل شد.

مردم به نان شب محتاجند!
مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری نیز در پاسخ به این سوال که بحث عبور از لیدری آقای خاتمی چقدر می تواند جدی شود و نهایتا چه جایگزینی برای او وجود دارد؟ مثلا آقای موسوی‌خوئینی‌ها؟ گفت که ما در رفتار سیاسی حزب مردم‌سالاری بحث های مفصلی داشتیم و اینجا بحث اشخاص مطرح نیست، بلکه بحث ساز و کار اهمیت دارد. اما ساز و کار دستیابی به اجماع اصلاح‌طلبان چیست؟ دو سال است که طرح پارلمان اصلاحات را مطرح کردیم که در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هم تصویب شده اما هنوز اجرا نشده است، این یک ساز و کاری است که ما گفتیم ۴ هزار نفر بتوانند در یک جایی باشند (مثلا حتی در فضای مجازی) و کاندیداها برنامه های خودشان را ارائه دهند و از میان آنها یک نفر که بیشترین نظرها را جلب می کند بیاید، برای انتخابات شوراها کمیته شکل گیرد و آنها لیست تعیین کنند، برای بحث خبرگان هم یکجور دیگر و برای بحث های میان‌دوره‌ای هم همینطور، اما اصل موضوعِ با اهمیت برای انتخابات ریاست جمهوری است.
وی ادامه داد: هرچند طرح های دیگری هم مطرح است، مثلا پیش از این شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان را داشتیم که الان ۹ ماه است تعطیل شده؛ البته ما بر سر آن ساز و کار هم مقداری بحث داریم که چطور بود، در مجموع نظر ما این است که ازعقل جمعی این ۳۲ حزب اکثریت اصلاح‌طلب به یک ساز و کاری برسند و ما آن ساز و کار را می پذیریم.
نماینده سابق مجلس با بیان آنکه من هم گفتم این نیست که بگوییم مثلا از مجمع روحانیون مبارز، آقای موسوی‌خوئینی‌ها مثلا فلان آقا را توصیه می کند و همه هم باید در خدمت باشیم، گفت: ما گفتیم که این را قبول نداریم چون باید درباره هر فردی بحث شود، یا مثلا آقای خاتمی نظرشان به یک نفر است و همه باید او را بپذیرند. ما گفتیم احترام جناب آقای خاتمی را داریم اما نمی توانیم این نوع شرایط را بپذیریم، اما اگر اکثریت احزاب بگویند ساز و کار ما این است که ما هیچ تصمیمی نمی گیریم و هرچه آقای خاتمی بگوید را می پذیریم، خب این هم یک ساز و کار است.
کواکبیان افزود: حرف ما این بود که بدون ساز و کار نباشیم، یعنی نحوه دستیابی به آن اتفاق نظر و آن اجماع نباید بدون ساز و کار باشد؛ بحث ما بر سر همین بود وگرنه ما اصلا بحث عبور از خاتمی و کنار گذاشتن ایشان نیست و احترام ایشان را هم داریم. اما در رابطه با بحث انتخابات ریاست جمهوری سه نظر وجود دارد: یک نظر مشارکت بدون قید و شرط است، اینها می گویند اگر کاندیدای نیابتی هم بود مصلحت فعلا اقتضا می کند که در انتخابات شرکت کنیم (البته حامیان این نظر در اصلاح‌طلبان کم‌اند اما هستند کسانی که اینگونه فکر می کنند که حالا که نفر ما تایید نمی شود یک نفر را قرضی بگیریم و این کار انجام شود).
وی در پاسخ به به این سوال که آیا تکرار می کنم خاتمی هنوز کارایی دارد یا خیر، گفت: تَکرار می‌کنم آقای خاتمی به عامل اول برمی گردد. مردم الان رغبتی به مشارکت در انتخابات ندارند، زمانی که رغبت نداشته باشند هزار بار هم شما تَکرار کنید، طرف می گوید من به نان شب محتاج هستم چرا در انتخابات شرکت کنم؟ بنابراین تا مسئله اول حل نشود این تَکرارها هم تاثیر ندارد، حتی برای اصولگرایان هم زمینه ای وجود ندارد. اگر اکثریت مردم مشوق هایی برای شرکت کردن در انتخابات پیدا کنند، تَکرار می کنم خاتمی هم تاثیر خواهد داشت.

باید فرمان اداره کشور تغییر کند
قاسم میرزایی نیکو از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مجلس دهم در گفتگو با فرارو گفت: مسئله دیگر این است که ملتی که رای می‌دهند و پای صندوق می‌آیند خواسته‌هایی دارند، ولی رئیس جمهور نمی‌تواند این خواسته‌ها را تحقق بدهد و می‌گوید از دست من ساخته نیست. او شعار‌ها و وعده‌هایی می‌دهد مثل آقای روحانی که وعده رفع حصر را داد بعد گفت نمی‌توانم و دست من بسته است. خب ملت برای چه بخواهند در انتخابات شرکت کنند.
میرزایی نیکو اضافه کرد: انتخابات وقتی مفهوم و معنی کامل خواهد داشت که مشروعیت، مقبولیت، رای و مشارکت مردم تاثیر و نتیجه بسزا داشته باشد و رئیس جمهور بتواند خواسته‌ها را تحقق بدهد. اما این شرایط در کشور مهیا نیست؛ بنابراین نه انتخابات ۱۴۰۰ و نه حتی ۱۴۰۴ و هر انتخابات دیگری تاثیر محتوایی در تغییر وضع موجود ندارد. مخصوصا با این فرمانی که کشور را تا اینجا جلو آوردیم. این نماینده سابق اظهار کرد: باید فرمان اداره کشور تغییر کند. باید تغییرات محتوایی و تصمیم‌گیری در قالب ساختار کشور و مجموعه کشور صورت بگیرد. این هم از دست کسی جز حاکمیت بر نمی‌آید.