خون‌های تازه در رگ تیم ملی
خون‌های تازه در رگ تیم ملی

    سامان موحدی‌راد / سرانجام یازده ماه پس از آخرین بازی تیم ملی و شکست برابر عراق از چهره جدید تیم ملی رونمایی شد. دراگان اسکوچیچ که در شرایط خاصی به نیمکت تیم ملی رسیده بود و انتقادات فراوانی را هم در این یازده ماه شنیده بود، سرانجام فرصت یافت تا چهره تازه تیم‌اش […]

 

 

سامان موحدی‌راد /

سرانجام یازده ماه پس از آخرین بازی تیم ملی و شکست برابر عراق از چهره جدید تیم ملی رونمایی شد. دراگان اسکوچیچ که در شرایط خاصی به نیمکت تیم ملی رسیده بود و انتقادات فراوانی را هم در این یازده ماه شنیده بود، سرانجام فرصت یافت تا چهره تازه تیم‌اش را نشان دهد. تیمی که کار سختی پیش‌رو دارد و باید از دور پیش‌مقدماتی انتخابی جام جهانی بالا برود و به مسابقات مقدماتی برسد. اولین چیزی که در تیم ملی اسکوچیچ بیش از هر چیزی خودنمایی می‌کرد، چهره تازه این تیم بود؛ از بازیکنان ترکیب بگیرید تا کاپیتان‌های تیم ملی که شجاع و سردار بودند. از ترکیب محبوب کی‌روش تنها پنج نفر در ترکیب تیم ملی باقی مانده بودند و اسکوچیچ روی بسیاری از نقاط اتکای اصلی تیم کی‌روش که سال‌ها جایگاه ثابتی در تیم ملی داشتند، خط کشید.
از جمله اینکه در دفاع راست گویا دیگر دوران حضور ثابت رامین رضاییان به پایان رسیده است. اسکوچیچ در بازی با ازبکستان به صادق محرمی فرصت بازی داد که محرمی در این بازی علاوه بر مشارکت در کارهای دفاعی، مطابق انتظار در حمله نیز خوب کار کرد. موضوع مهم دیگر ترکیب تیم ملی زوج دفاع وسط تیم بود. شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان بعد از نمایش درخشان در مسابقات آسیایی این‌بار هم در قلب دفاع تیم ملی نمایش درخشانی داشتند. آنها که سابقه بازی با چند ستاره تیم ملی ازبکستان را همین چند روز پیش و در دیدار با پاختاکور داشتند، باز هم با موفقیت در برابر جلال‌الدین ماشاریپوف، جسوربک یاخشیبوئف و الدور شومورودوف و دیگر ستاره‌های تیم ملی ازبکستان قرار گرفتند.
در خط هافبک هم اسکوچیچ از دعوت تکراری چند سال اخیر مسعود شجاعی دست برداشت و فرصت را به علی قلی‌زاده داد که چند سالی است به عنوان یک استعداد در لیگ بلژیک مشغول به بازی است و همیشه پشت سد شجاعی به ترکیب اصلی نمی‌رسید. از قضا قلی‌زاده واقعاً بخش درخشان ترکیب تیم ملی بود و نمایش دلچسبی در این بازی داشت. او در این دیدار و در میانه میدان نبردی دیدنی با جلال‌الدین ماشاریپوف داشت و در بسیاری از مواقع هم پیروز میدان بود. پیام نیازمند هم علیرغم یک گلی که دریافت کرد که می‌توانست واکنش بهتری به آن داشته باشد اما روز درخشانی را در ترکیب تیم ملی داشت. می‌دانیم که دروازه تیم ملی مدت‌هاست به بیرانوند رسیده بود و حالا نیمکت‌نشینی او موجب شد تا نیازمند به ترکیب اصلی تیم ملی برسد. به نظر می‌رسد اسکوچیچ روی این موضوع که بازیکنانش حتماً باید در تیم‌های‌شان بازی کنند، حساب کرده و راه رسیدن به ترکیب احتمالاً همین مسأله باشد. تیم اسکوچیچ در مجموع نگاه هجومی داشت و از عناصر دفاعی هم به خوبی در کارهای هجومی استفاده می‌کرد. البته عیار این تیم را باید در بازی‌های سخت‌تر دید.