دستورات پوتین به آخرین دیکتاتور اروپا!
دستورات پوتین به آخرین دیکتاتور اروپا!

  کاوه ایرانی – رونامه نگار/ آلکساندر لوکاشنکو كه برای سومین بار در چهار ماه اخیر با ولادیمیر پوتین دیدار و گفت‌وگو کرد و در مقابل دوربین خبرنگاران، از اظهارات پوتین یادداشت‌برداری می‌كرد كه در تاریخ سیاسی كشورها، كم سابقه بوده است و به گفته رهبران مخالفان بلاروس، نشان از حقارت و حلقه‌ به گوش […]

  کاوه ایرانی –
رونامه نگار/
آلکساندر لوکاشنکو كه برای سومین بار در چهار ماه اخیر با ولادیمیر پوتین دیدار و گفت‌وگو کرد و در مقابل دوربین خبرنگاران، از اظهارات پوتین یادداشت‌برداری می‌كرد كه در تاریخ سیاسی كشورها، كم سابقه بوده است و به گفته رهبران مخالفان بلاروس، نشان از حقارت و حلقه‌ به گوش بودن لوكاشنكو به كرملین می‌دهد. ملاقات آنها این بار در سایه اعتراضات گسترده مخالفان دولت بلاروس صورت گرفت.
به گزارش «جمله» به نقفل از منابع بین المللی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با همتای بلاروسی خود، الکساندر لوکاشنکو بر سر پرداخت وامی یک و نیم میلیارد دلاری به مینسک به توافق رسید، در حالی که رهبر اپوزیسیون بلاروس این وام را «پول سرکوب» نامیده است.
پوتین روز دوشنبه ۲۴ شهریور با اشاره به مذاکرات خود با رئیس جمهور بلاروس در شهر ساحلی سوچی گفت که مردم بلاروس باید این بحران سیاسی در کشور را بدون دخالت خارجی حل و فصل کنند.
این نخستین دیدار ولادیمیر پوتین و الکساندر لوکاشنکو پس از موج اعتراضات مردم بلاروس است که در واکنش به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شکل گرفت، انتخاباتی که آقای لوکاشنکو خود را پیروز آن نامیده، اما مخالفان وی را به تقلب در انتخابات متهم می‌کنند.
آخرین موج این اعتراضات روز یکشنبه بود که ده‌ها هزار نفر به خیابان‌های مینسک و دیگر شهرهای بلاروس آمدند و خواستار استعفای لوکاشنکو شدند که ۲۶ سال است قدرت را در اختیار گرفته.
از آغاز این اعتراضات تاکنون هزاران نفر بازداشت و توسط نیروهای پلیس ضرب و شتم شده‌اند. از سویی تقریبا همه رهبران کلیدی مخالفان نیز یا به زور از کشور بیرون رانده شده یا بازداشت شده‌اند از جمله سویتلانا تسیخانوسکایا، رقیب لوکاشنکو در انتخابات که اکنون در لیتوانی به سرمی‌برد.
تسیخانوسکایا هشدار داده که هر گونه توافقی میان لوکاشنکو و روسیه بی‌اعتبار خواهد بود چرا که لوکاشنکو دیگر مشروعیت ندارد و نماینده مردم نیست.
وی همچنین در واکنش به کمک اقتصادی روسیه از مردم این کشور خواست که اجازه ندهند پولی که برای مالیات پرداخت می‌کنند، هزینه سرکوب ملت‌های همسایه شود.
رهبر مخالفان دولت بلاروس در کانال تلگرام خود نوشت: «من امیدوارم که پوتین بفهمد این لوکاشنکوست و نه مردم ما که باید این وام را بازپرداخت کنند. روی سخن من شهروندان روسیه هستند: روس‌های عزیز، مالیات شما پول سرکوب خواهد شد. ما مطمئنیم این چیزی نیست که شما بخواهید.»
  حمایت کرملین از دیکتاتور
پوتین طی چهار سال گذشته در تلاش بوده که توافقنامه‌‌ای را برای یکپارچگی بیشتر اقتصادی و سیاسی میان دو کشور به امضا برساند. تحلیل‌گران می‌گویند که بحران سیاسی در بلاروس فرصتی را در اختیار روسیه قرار داده تا امتیازهای بیشتری از لوکاشنکو بگیرد.
بلاروس که ۱۸ میلیارد دلار بدهی خارجی دارد،  از نظر اقتصادی به روسیه وابسته است و بخش عمده این بدهی‌ها هم به روسیه است. در حال حاضر بحران سیاسی و اقتصادی بلاروس در حال حاضر لوکاشنکو را بیش از هر زمانی به  کمک‌های دوست دیرینه خود پوتین نیازمند کرده است.
لوکاشنکو در سطح بین‌المللی تا حد زیادی منزوی شده اما اقدامات پوتین حاکی از آن است که او مصمم است از سرنگونی دولت بلاروس جلوگیری کند. پوتین در جریان دیدار با لوکاشنکو اقدام دولت بلاروس برای اصلاح قانون اساسی را لازم و متناسب با مقتضایات زمان توصیف کرد، ولی در عین هشدار داد که “نباید دخالتی از خارج در امور بلاروس انجام شود”. قرار بود روز دوشنبه یگان ویژه یک گردان چترباز نیروی هوایی روسیه برای رزمایش مشترکی با ارتش بلاروس به این کشور منتقل شود. این رزمایش تا روز ۲۵ سپتامبر طول می‌کشد.
هم‌زمان یک رزمایش مشترک اعضای ناتو در لیتوانی، کشور همسایه بلاروس، برگزار می‌شود که آن هم تا روز ۲۵ سپتامبر خواهد بود.
هفته گذشته لیتوانی اعلام کرد تیخانوفسکایا، نامزد مورد حمایت مخالفان الکساندر لوکاشنکو رییس جمهوری بلاروس در انتخابات اخیر این کشور را به عنوان رهبر بلاروس به رسمیت شناخت.
مجلس سنای بلاروس اعلام کرد اقدام لیتوانی مبنی بر به رسمیت شناختن سوتلانا تیخانوفسکایا به عنوان رهبر سیاسی بلاروس «نقض حقوق بین‌الملل» است.
سنای بلاروس روز سه‌شنبه این اقدام لیتوانی را مداخله در امور داخلی این کشور خواند و آن را محکوم کرد.
لیتوانی، لتونی و استونی پیش از این ۳۰ مقام بلاروس، از جمله لوکاشنکو، را به اتهام سرکوب معترضان تحریم کرده بودند.
در ماه اوت پوتین اعلام كرد كه به درخواست لوكاشنكو نیروهای ویژه پلیس روسیه آماده ارسال به بلاروس شده‌اند. رئیس جمهور روسیه همچنین وعده داده است که در رابطه با بدهی‌های بلاروس تجدیدنظر کند و از سیستم بانکی این کشور پشتیبانی کند.
در بلاروس اعتراضات گسترده ادامه دارند و تنها در روز یکشنبه، ۲۳ شهریور حدود ۹۰۰ تن از معترضان دستگیر شدند. به گفته وزارت کشور بلاروس، ۵۰۰ مورد دستگیری در مینسک، بوده است. پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری در نهم اوت اعتراضات سراسری در بلاروس آغاز شد. لوکاشنکو اعلام کرد، با کسب “۱/ ۸۰ درصد آرا” پیروز انتخابات است. نیروهای اپوزیسیون نتایج انتخابات را به‌رسمیت نمی‌شناسند و سوتلانا تیخانوفسکایا را پیروز واقعی انتخابات می‌دانند.
  نبرد زنانه با گماشته پوتین!
در‌حال‌حاضر زنان بلاروس در حالی رهبری اعتراض‌ها علیه لوکاشنکو را در دست گرفته‌اند که قبل از انتخابات ماه آگوست، لوکاشنکو با اشاره به کمپین تیخانوفسکایا، سپکالو و کولسنیکوا برای شکست او در انتخابات، به تمسخر آنها پرداخت و با دادن لقب «سه دختربچه ناراضی» به این سه زن، تأکید کرد که «تنها مردان می‌توانند از پس اداره کشوری مانند بلاروس برآیند».
حالا رهبری همین مردم بلاروس توسط این به گفته آقای دیکتاتور «سه دختر بچه ناراضی» موجب شده تا الکساندر لوکاشنکو، دیکتاتوری که با هزاران ترفند و فریب بیش از ۲ دهه حاکم مطلق روسیه سفید بوده، برای نجات از انقلابی بزرگ در بلاروس، به دامان اربابش یعنی ولادیمیر پوتین پناه ببرد و از او درخواست کمک کند.
تیخانوفسکایا در روزهای ابتدایی آغاز اعتراض‌ها علیه نتیجه انتخابات از لوکاشنکو خواست تا با ابطال انتخابات راهی برای گذشت مردم باقی بگذارد اما این سیاست‌مدار جوان با گذشت یک ماه از آغاز اعتراض‌ها علیه حکومت لوکاشنکو معتقد است که «دیگر برای بازگشت به نقطه اول دیر شده و مردم بلاروس از خواب بیدار شده‌اند و تحت هیچ شرایطی حاضر به باقی‌ماندن لوکاشنکو در قدرت نیستند. در این میان من و زنانی که در کنارم هستند، می‌توانیم انگیزه‌ای برای زنان بلاروس شویم. آنها شایسته رهبری مردم برای پایان‌دادن به دیکتاتوری لوکاشنکو هستند. زنان بلاروس در جبهه مبارزه با استبداد حتی جلوتر از مردانمان قرار دارند».