دفاع نانسی پلوسی از ایران
دفاع نانسی پلوسی از ایران

    رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در گزارش مدیر امنیت ملی آمریکا مبنی بر قصد ایران برای دخالت در انتخابات آمریکا تشکیک کرد. «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ادعای مدیر امنیت ملی آمریکا مبنی بر قصد ایران برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تشکیک کرد. به گزارش جمله به نقل از اعتمادآنلاین، […]

 

 

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در گزارش مدیر امنیت ملی آمریکا مبنی بر قصد ایران برای دخالت در انتخابات آمریکا تشکیک کرد.
«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ادعای مدیر امنیت ملی آمریکا مبنی بر قصد ایران برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور تشکیک کرد.
به گزارش جمله به نقل از اعتمادآنلاین، پلوسی قبل از رفتن به نشست محرمانه توجیهی مدیر امنیت ملی آمریکا گفت: «ایران، بازیگری بد است اما به هیچ عنوان هم‌ارز [روسیه] نیست.»
«جان راتکلیف»، مدیر طلاعات ملی آمریکا بامداد پنچشنبه مدعی شد روسیه و ایران تلاش کرده‌اند در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ دخالت کنند.
راتکلیف این ادعا را در یک کنفرانس خبری مختصر که «کریستوفر رای»، رئیس سازمان اطلاعات داخلی و امنیتی آمریکا (اف‌بی‌آی) هم در آن حضور داشت مطرح کرد.
او ادعا کرد: «ما می‌توانیم این را تأیید کنیم که برخی از اطلاعات ثبت‌نامی رأی‌دهندگان در اختیار ایران و مستقل از آن در اختیار روسیه قرار گرفته است.»
خبرگزاری رویترز نوشته این ادعا در حالی مطرح شده که بخش زیادی از اطلاعات ثبت‌نامی رأی‌دهندگان برای عموم مردم قابل دسترس است.
با وجود این، راتکلیف مدعی شده ایران با ارسال ایمیل‌های جعلی تلاش کرده رأی‌دهندگان را ارعاب کند.
نانسی پلوسی در کنفرانس خبری روز پنجشنبه از راتکلیف خواست از انتشار اطلاعاتی که باعث هراس رأی‌دهندگان از مشارکت در انتخابات می‌شود خودداری کند.
او گفت: «ما نمی‌خواهیم در حال حاضر پیام‌هایی از مدیر امنیت ملی منتشر شود که باعث ایجاد این برداشت در رأی‌دهندگان بشود که آنها باید از رأی دادن بترسند.»
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بخش دیگری از سخنانش خواست که در انتخابات شرکت کنند. برخی از تحلیلگران مسائل انتخاباتی در آمریکا می‌گویند «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با علم به اینکه افزایش مشارکت به باخت او در انتخابات منجر می‌شود به دنبال استفاده از تاکتیک‌های «سرکوب رأی» برای به حداقل رساندن مشارکت است. از نظر این تحلیلگران، مخالفت ترامپ با رأی‌گیری پستی هم از همین منظر تفسیر می‌شود. سیاستمداران دموکرات از طرف دیگر افزایش مشارکت را راهی برای پیروزی جو بایدن در انتخابات می‌دانند.
در بحث درباره گزارش‌های دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا درباره قصد کشورهای خارجی برای دخالت در انتخابات ماه نوامبر هم قانونگذاران دموکرات می‌گویند متهم کردن ایران و چین به اقدام در این راستا با هدف کمرنگ کردن نقش روسیه صورت می‌گیرد.
دموکرات‌ها می‌گویند ترامپ از مدت‌ها پیش به دنبال سیاسی‌ کردن گزارش‌های اطلاعاتی بوده و گزارش‌های اخیر مبنی بر قصد ایران و چین درباره دخالت در انتخابات نشان می‌دهند که او ظاهراً توانسته هدفش را محقق کرده و دستگاه‌های اطلاعاتی را به انتشار گزارش‌هایی همسو با خواسته‌هایش سوق دهد.
دونالد ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید رابطه خوبی با دستگاه‌های اطلاعاتی نداشته و بارها روسای این دستگاه‌ها را به دلیل ارائه نظراتی مخالف با نظرات خودش اخراج کرده است.
چندی پیش مدیر سابق بخش اطلاعات وزارت امنیت داخلی آمریکا فاش کرد که مقام‌های ارشد این وزارتخانه وی را تحت فشار گذاشتند تا با دستکاری در اطلاعات ایران و چین را به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا متهم کند.
«برایان مورفی» روز ۲۰ شهریور تصریح کرد که «چاد اف ولف»سرپرست موقت وزارت امنیت داخلی آمریکا در بهار سال جاری (ماه می) به وی دستور داده بود که شروع به تهیه گزارش‌هایی درباره «فعالیت‌های مداخله‌جویانه» ایران و چین در آمریکا کند.
مورفی از اجرای این دستورات امتناع ورزید و تأکید کرد که عمل به این دستورات، ایالات متحده را در معرض خطری قابل توجه قرار می‌دهد و به دنبال آن در ماه ژوئیه، رتبه وی به مدیریت وزارت امنیت داخلی آمریکا تنزل یافت.
تسلط کامل جمهوری آذربایجان
بر آنسوی مرز با ایران
با آزادسازی منطقه آغ‌‌بند، نیروهای جمهوری آذربایجان کنترل نوار مرزی با ایران را برعهده گرفته‌اند. علی‌اف همچنین این پیروزی را به مردم دو کشور تبریک گفت.
به گزارش افکارنیوز، جمهوری آذربایجان از «آزادسازی» مناطق جدیدی در منطقه قره‌باغ کوهستانی طی عملیات‌های اخیر ارتش این کشور خبر داد. « الهام علی‌اف »، رئیس جمهور آذربایجان پنجشنبه در توییتی نوشت که نیروهای این کشور در منطقه «فضولی»، روستاهای «ملا ولی»، «یوخاری رفیدین‌لی» و «آشاغی رفیدین‌لی»، و در منطقه «جبرائیل»، روستاهای «سیریک»، «شیخلار»، «مست‌علی‌ بیلی» و «درزیلی» را آزاد کرده‌اند.
او در توییت‌ دیگر از «آزادی» چندر روستا و منطقه در «زنگیلان» خبر داد و نوشت که ارتش آذربایجان روستاهای «کُلّو قشلاق»، «مالات کشین»، «کند زنگیلان»، «گِنلیک»، «ولیقلی بیلو»، «قارا دره»، «چوپه دره»، «تاتار»، «امیر خانلی»، «قاراقولو»، «بارتاز» و «دلّک‌لی» و بخش «آغ‌بند» را به تصرف خود درآورده‌اند.
او همچنین گفت که با آزادسازی منطقه آغ‌‌بند، نیروهای جمهوری آذربایجان کنترل نوار مرزی با ایران را برعهده گرفته‌اند. علی‌اف همچنین این پیروزی را به مردم دو کشور تبریک گفت.
رئیس جمهور آذربایجان دیروز نیز از تصرف ۲۱ روستا و ناحیه در مناطق فضولی، زنگیلان و جبرائیل خبر داده بود.
درگیری نظامی بین جمهوری آذربایجان وارد بیست و ششمین روز خود شده و نیروهای دو طرف مواضع خود را به شدت هدف قرار داده‌اند. طی آن مدت دو طرف دو بار با وساطت روسیه آتش‌بس انسانی با هدف انتقال اجساد و تبادل اسرا اعلام کرده‌اند.
وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان امروز راهی واشنگتن خواهند شد تا در آنجا با مقامات آمریکایی در باره توقف درگیری و بازگشت آرامش به منطقه گفت‌وگو کنند.
با این «حکمت حاجی‌اف»، معاون الهام علی‌اف گفته است به این گونه دیدارها امیدوار نیست و ایروان باید دست از اشغال خاک جمهوری آذربایجان بردارد و قطعنامه‌های شورای امنیت را اجرا کند.