راه‌‏اندازی سامانه مکانیزه پایش توسعه شهری
راه‌‏اندازی سامانه مکانیزه پایش توسعه شهری

    سیزدهمین نشست شورایعالی شهرسازی و معماری ایران برگزار شد و طی آن، موضوعاتی مانند راه‏‌اندازی سامانه‏ مکانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل کلان شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی مورد بررسی قرار گرفت. سیزدهمین نشست شورای‏عالی شهرسازی و معماری ایران با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، فرزانه صادق مالواجرد، معاون شهرسازی و […]

 

 

سیزدهمین نشست شورایعالی شهرسازی و معماری ایران برگزار شد و طی آن، موضوعاتی مانند راه‏‌اندازی سامانه‏ مکانیزه پایش توسعه شهری، تدقیق گسل کلان شهرها و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی مورد بررسی قرار گرفت.
سیزدهمین نشست شورای‏عالی شهرسازی و معماری ایران با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، فرزانه صادق مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، پیروز حناچی، شهردار تهران، اسماعیل نجار، رئیس ستاد مدیریت بحران کشور، مهدی جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور، محمد مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران، محمدحسن طالبیان، معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علی اکبر سلیمانی، معاون وزارت دفاع، محسن صالحی‏نیا، معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، اسدالله کریمی، معاون سازمان پدافند غیرعامل، رحمانی، معاون سازمان برنامه و بودجه و حیدری، معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورخ ۲۱ مهر برگزار شد.
در این نشست که مدیران استانی به‌طور مجازی (ویدئو کنفرانس) حضور داشتند، چهار موضوع با عناوین؛ راه‌‏اندازی سامانه‏ مکانیزه پایش توسعه شهری، تهیه و تدقیق نقشه گسل‌های شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان در محدوده شهری و حاشیه ۳۰ کیلومتری آن و تعیین حریم آن‌ها، مغایرت‌های اساسی طرح تفصیلی با طرح جامع شهر آران و بیدگل (تغییرات خط محدوده و حریم شهر) و اصلاح ضوابط بلندمرتبه‌سازی (مصوب ۱۶ مهر ۹۷ ) مورد بررسی اعضا قرار گرفت.
در راستای راه‏‌اندازی سامانه‏ مکانیزه پایش توسعه شهری و به منظور تجمیع فرایندهای صدور پروانه تا طرح جامع و دیگر موارد با تائید اهمیت آن توسط تمامی اعضا، مقرر شد در این سامانه فعالیت‏‌های مشابه تمام دستگاه‌‏های عضو شورا تجمیع شده و همه دستگاه‏‌های عضو در ارائه اطلاعات و اجرایی شدن آن اهتمام ویژه داشته باشند.
همچنین بنا بر تکالیف قبلی تهیه و تدقیق نقشه گسل‌های شهرهای تهران، کرج، تبریز، مشهد، زنجان و کرمان در محدوده شهری و حاشیه ۳۰ کیلومتری آن و تعیین حریم آن‌ها در مقیاس ۲۰۰۰ /۱ انجام و ارائه شد. بنا بر این امر، علاوه بر گسل‏‌ها و حرائم آن، ساختمان‎های مهم در معرض خطر این شهرها شناسایی شدند و مقرر شد مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به‌عنوان مجری طرح طی ۲ ماه آینده ضوابط ساخت و ساز در این نواحی را ابلاغ کند.
با توجه به ابهامات مصوبه قبلی بلندمرتبه سازی در اجرا، اصلاحاتی در آن صورت گرفت. مهمترین این اصلاحات عبارت است از اینکه مقرر شد ایجاد ساختمان‏‌های بلند به‌صورت موردی و نقطه‌ای ممنوع شود و طرح پیشنهاد و ضرورت آن تنها در قالب محور و پهنه ارائه شود.
يك ششم رايانه انرژى در دنيا را ايران
پرداخت مى‌كند
رييس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازى مبحث ١٩ مقررات ملى و كنترل ساختمان را از پيشروترين مباحث در حوزه ساختمان برشمرد و اهداف راه اندازى سامانه پايش را اعلام كرد.
رييس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازى در مراسم رونمايى از سامانه پايش اطلاعات انرژى در ساختمان، ضمن معرفى ويژگى هاى سامانه، گفت: در كشورمان متاسفانه كارنامه قابل قبولى براى مصرف انرژى وجود ندارد. در عين حال چشم اندازهاى روشنى نيز وجود ندارد. به همين دليل ضرورت دارد تا در بخش ساختمان، برنامه هاي كاهش مصرف انرژى تدوين و تهيه شود.
رييس مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازى، ادامه داد:يك ششم رايانه انرژى در دنيا را امروزه ايران، پرداخت مى كند كه حدود ١٧ درصد است. اين در حالي است كه جمعيت ايران يك درصد جمعيت دنياست. در عين حال مصرف بالاى انرژى از سوى پردرآمدها انجام مي شود كه اين روند بايد اصلاح شود.
شکرچی‌زاده ضمن تاکید بر این مطلب که ازران بودن انرژی سبب کاهش انگیزه بخش خصوصی است، یادآور شد: چنانچه مصرف انرژی با این شیوه ادامه یابد در سال ۱۴۲۰ شاهد میزان روزانه مصرف گاز به مقدار ۵۰۰ میلیون مترمکعب خواهیم بود و به همین دلیل ضرورت دارد تا هرچه سریعتر نسبت به کاهش مصرف انرژی در ساختمان و سایر حوزه ها اقدام لازم انجام بگیرد.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یادآور شد: ایران خود یکی از تولیدکنندگان بزرگ گاز در کشور است و باید پیگیری‏های لازم در خصوص کاهش مصرف انرژی انجام شود.
وی تصریح کرد: از سال ۷۸ بخش طراحی انرژی در مرکز تحقیقات تشکیل شد و در طول سال های گذشته شاهد بودیم که هم در بخش طراحی و هم مصرف انرژی اقدامات موثری در مرکز تحقیقات انجام شده است. این اقدامات در حوزه انرژی و کاهش مصرف انرژی با انجام ویرایش ها انجام شد. در خصوص مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان، کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها، ویرایش چهارم انجام شد که هفته های گذشته با موافقت وزیر راه و شهرسازی تصویب و ابلاغ شد.
شکرچی‌زاده بخشی دیگر از اقدامات مرکز تحقیقات را در خصوص کاهش مصرف انرژی، آموزش و استفاده از ظرفیت مشاوران عنوان کرد و توضیح داد: سامانه پایش اطلاعات مصرف انرژی الگوهای مصرف ساختمان ها را ارزیابی می کند و ساختمان‌هایی که الگوی مصرف انرژی نامناسبی دارند شناسایی خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: راهنمایی لازم برای شرکت ها انجام شده که امید است بیشترین پتانسیل مصرف صرفه جویی تهیه شود.
رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی تصریح کرد: مقررات و آیین‌نامه ها باید انطباق بیشتری با واقعیت و موارد اجرایی داشته باشند و باید امکان تهیه اطلاعات تفکیک شده برای ساختمان ها از طریق منابع کافی ایجاد شود.
شکرچی زاده در عین حال گفت: الگوی ملی ساختمان های سبز در حال تدوین نهایی است و سامانه پایش انرژی اطلاعات ساختمان با نظر مساعد معاونت مسکن و ساختمان، با همراهی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و برنامه توسعه عمران ملل متحد در ایران تهیه و تدوین شد که امروز مراسم رونمایی و بهره برداری از این سامانه انجام شد.