روند احیای اقتصاد اروپا
روند احیای اقتصاد اروپا

      وزیر اقتصاد آلمان با ابراز رضایت از روند بازگشت سطح فعالیت های اقتصادی به میزان قبل از بحران کرونا گفت: دولت های اروپایی متعهد به حمایت تمام قد از شرکت ها و مصرف کنندگان هستند. اولاف شولتس روند احیای اقتصاد اروپا را بهتر از حد انتظار خواند اما افزود: همه گیری کرونا […]

 

 

 

وزیر اقتصاد آلمان با ابراز رضایت از روند بازگشت سطح فعالیت های اقتصادی به میزان قبل از بحران کرونا گفت: دولت های اروپایی متعهد به حمایت تمام قد از شرکت ها و مصرف کنندگان هستند. اولاف شولتس روند احیای اقتصاد اروپا را بهتر از حد انتظار خواند اما افزود: همه گیری کرونا تمام نشده است اگر چه شاخص های کلان اقتصادی به ما نشان می دهند که در وضعیت بهتری از چند ماه قبل هستیم. لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا نیز از همه دولت های اروپایی خواست تا به روند افزایش مخارج خود برای کاستن از تبعات رکودی ادامه دهند. وی با اشاره به عبور نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا از ۱۰۰ درصد در سال جاری گفت: حفظ رونق در بازارهای مالی و بازار کار از گذشته دشوارتر شده است و این مساله وظیفه دولت ها را سنگین تر می کند.

کاهش رتبه اعتباری ترکیه

موسسه رتبه بندی مودیز در گزارش جدید خود از وضعیت اقتصادی ترکیه، رتبه اعتباری این کشور را به ” B۲” و چشم انداز اقتصادی آن را از باثبات به منفی کاهش داد. موسسه رتبه بندی مودیز با اشاره به کاهش شدید ذخایر ارزی ترکیه گفته است تا چهارم سپتامبر این کشور حدود ۴۵ میلیارد دلار ذخایر ارزی در اختیار داشته که نسبت به رقم ابتدای سال حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است. به گفته موسسه مودیز، کاهش ذخایر ارزی آن هم در شرایطی که به دلیل تنش های ژئوپلتیکی بازارهای مالی دچار نوسان شده اند، به میزان زیادی توانایی بانک مرکزی در مدیریت نرخ ارز را کاهش می دهد. علاوه بر مودیز، دیگر موسسه های رتبه بندی مطرح جهانی نظیر ” اس اند پی” و “فیچ” نیز رتبه اعتباری ترکیه را در گزارش های جدید خود کاهش داده اند.

 

معدنکاران طلا مشتاق افزایش تولید نیستند

بزرگترین معدنکاران طلای جهان پس از تعطیلی های مربوط به کووید ۱۹، با وجود صعود قیمت فلز ارزشمند در حال کاهش هزینه بوده و سود سرمایه گذاران را به رشد تولید اولویت داده اند. ، قیمت طلا امسال تحت تاثیر اقدامات محرک مالی بانکهای مرکزی جهان در واکنش به تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا، ۳۰ درصد صعود کرد و در مقطعی از مرز ۲۰۰۰ دلار هم عبور کرد. این امر باعث افزایش نقدینگی معدنکاران شد و طبق برآورد اسکاتیا بانک، نقدینگی معدنکاران بزرگ و متوسط تا ۳۰ ژوئن به حدود پنج میلیارد دلار رسید. اما مصاحبه با مدیران، تحلیلگران و مدیران صندوقهای سرمایه نشان می دهد که معدنکاران برای هزینه روی پروژه های پرهزینه و بهره برداری از ذخایری که نیازمند سرمایه قابل توجهی هستند و سالها طول می کشد تا به سودآوری برسند، تردید دارند.

 

افزایش قیمت نفت در آستانه دیدار اوپک پلاس

قیمت نفت در آستانه نشست اوپک پلاس، در معاملات روز دوشنبه بازار نیویورک به سمت ۳۸ دلار صعود کرد. بهای معاملات نفت پس از ثبت دومین کاهش هفتگی، ۰.۷ درصد افزایش یافت. دیدار کمیته نظارتی وزیران اوپک پلاس قرار است امروز برگزار شود. این گروه در شرایطی که روند بهبود تقاضا برای نفت متوقف شده، میزان عرضه به بازار را افزایش داده است. شرکت BP اعلام کرده که روند رشد تقاضا برای نفت به پایان رسیده و مصرف نفت هرگز به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا بازنخواهد گشت. قیمت نفت پس از این که در آوریل به پایین صفر سقوط کرد، بهبود پیدا کرده بود اما اکنون تحت تاثیر دورنمای تیره تقاضا به پایین ۴۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده است. افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان تردیدهایی را نسبت به روند احیای پایدار تقاضا برانگیخته است.

صادرات ال‌ان‌جی آمریکا افزایش یافت

صادرات گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) برای دومین ماه پیاپی در سپتامبر امسال افزایش یافت، این افزایش برای نخستین بار از ماه ژانویه تاکنون رخ داده و در پی افزایش قیمت‌های گاز پدید آمده و این شرایط خریداران را وادار به بازگرداندن محموله‌های لغو شده کرده است. قیمت گاز اروپا و آسیا در ماه گذشته بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت و سبب شد صادرات ال‌ان‌جی ایالات متحده از پایین‌ترین سطح ۲۱ ماهه خود در ماه ژوئیه – ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون فوت مکعب در روز – افزایش یابد و در ماه اوت به ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون فوت مکعب در روز برسد. انتظار می‌رود صادرات ال‌ان‌جی آمریکا در ماه سپتامبر به ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون فوت مکعب در روز برسد. پیش از آن، صادرات ال‌ان‌جی آمریکا از مارس تا ژوئیه هر ماه کاهش می‌یافت، زیرا ویروس کرونا سبب تضعیف تقاضا شد .