رونمایی از شش طرح فناورانه و زیرساختی  بانک صنعت و معدن
رونمایی از شش طرح فناورانه و زیرساختی  بانک صنعت و معدن

    مدیرعامل بانک صنعت و معدن در این مراسم ضمن خوشامدگویی به تمامی حضار به خصوص دست اندرکاران عرصه تولید و اشتغال کشور و تبریک به مناسبت ولادت با سعادت امام جواد (ع) و حضرت امیرالمؤمنین (ع) اظهار داشت: مایه مباهات است که در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید در جهت ارتقای صنایع […]

 

 

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در این مراسم ضمن خوشامدگویی به تمامی حضار به خصوص دست اندرکاران عرصه تولید و اشتغال کشور و تبریک به مناسبت ولادت با سعادت امام جواد (ع) و حضرت امیرالمؤمنین (ع) اظهار داشت: مایه مباهات است که در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید در جهت ارتقای صنایع کشور اقدامات شایسته‌ای صورت گرفته و علیرغم تحریم های ظالمانه اقتصادی که به صورت مستقیم بخش تولید و شبکه بانکی کشور را هدف قرار داده و شیوع ویروس کرونا که بر فضای کسب و کارها تأثیرگذار بوده است در سایه حمایت همه جانبه دولت و با عزم راسخ و کار جهادی تولیدکنندگان و کارآفرینان عزیز، شاهد موفقیت های روزافزون و اعتلای بخش های مهم صنعتی کشور هستیم و این جفای به نظام است که برخی سیاه نمایی می کنند و اقدامات دولت را کم اهمیت جلوه می دهند.
دکتر حسین مهری اعلام کرد: در دوران دولت یازدهم و دوازدهم توسط این بانک در مجموع به ۳۱۶ طرح بزرگ و زیربنایی مبلغ ۲۲۷ هزار و ۳۰۲ میلیارد ریال و بالغ بر ۱۲ میلیارد یورو تسهیلات پرداخت شد.
مدیرعامل این بانک عنوان داشت: در یازده ماهه امسال، از ۲۲ طرح مهم که از سوی این بانک با تسهیلات ارزی به مبلغ ۲ میلیارد و ۹۴۸ میلیون یورو و تسهیلات ریالی ۱۲ هزار و ۷۳۰ میلیارد ریال تأمین مالی شده است، ۱۴ طرح توسط رییس جمهور و به ترتیب یک طرح توسط معاون اول رییس جمهور، دو طرح با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه، یک طرح رییس بنیاد مستضعفان و چهار طرح نیز توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد بهره برداری قرار گرفت و برای ۸۰۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شد.
وی گفت: در سال جهش تولید در برخی شاخص های عملکردی مانند وصول مطالبات، گشایش اعتبارات اسنادی و ضمانتنامه های ریالی، رشد بیش از ۱۰۰ درصد را شاهد بودیم اما هدفگذاری ما برای ارتقای تمامی شاخص های عملکردی به این میزان است.
دکتر مهری در فراز دیگری از سخنان خود به واگذاری های انجام شده اشاره کرد و افزود: در سال ۹۸ شرکت های سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت و سیمان مازندران از شرکت های بورسی متعلق به بانک ، صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران از شرکت های غیر بورسی این بانک و لاستیک پارس، نخ خمین و کاغذ کارون از شرکت های غیر بورسی مربوط به شرکت آتیه دماوند واگذار شدند.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن همچنین از ارائه ۱۸ هزار و ۴۱۲ میلیارد ریال به شرکت های دانش بنیان در ۱۱ ماهه سال ۹۹ خبر داد. وی افزود: امروز نظاره گر به ثمر نشستن تلاش های تمامی مدیران و کارکنان مجموعه بانک صنعت و معدن به ویژه در بخش امور فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم که با همت والای آنان از سه پروژه مهم در این حوزه رونمایی می شود؛ نخست، طرح احراز هویت غیرحضوری که از طریق تلفن همراه هوشمند و با تطابق اطلاعات کد ملی و مالکیت شماره تلفن همراه از طریق سامانه‌های وزارت کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام و نتایج برای اجابت درخواستهای مشتری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بانک صنعت و معدن در حال حاضر تعریف مشتری و افتتاح حساب را به عنوان اقدامات پایه برای شناسایی و تسهیل انواع عملیات بانکی مرتبط با حسابها را فراهم نموده است. دومین محصول فناورانه این بانک، اعتبارسنجی اصالت نشانی مشتریان است که به منظور رفاه حال مشتریان در خصوص اخذ مکرر نشانی محل سکونت یا فعالیت کاری ایشان برای ارائه خدمات بانکی مختلف در مقاطع زمانی متفاوت و در قالب فرم‌های متعدد و همچنین پیشگیری از ریسک‌های مترتب بر عدم اصالت سنجی نشانی‌ها، بانک صنعت و معدن اقدام به راه اندازیطرحی تحت عنوان اعتبارسنجی اصالت نشانی مشتریان نموده است. در این طرح اطلاعات محل سکونت، محل کار و فعالیت اقتصادی اعلامی توسط متقاضیان اعتباری (متقاضیان تسهیلات بانکی، ضامنین و …) و مشتریان، قبل از پرداخت تسهیلات و یا ارائه خدمات بانکی، بررسی و اعتبارسنجی می گردد. بدین شرح که پس از درج اطلاعات مشتری در سامانه، به طور خودکار نامه ای با فرمت استاندارد و از پیش تعیین شده به نشانی ثبت شده ارسال می گردد و پس از احراز هویت مشتری توسط مامور پست به ایشان تحویل داده می‌شود تا کد تأییدیه دریافتی را از طریق یکی از کانالهای ارتباطی اعلام نماید و در نهایت، ایجاد مرکز عملیات امنیت (SOC) که از مهمترین دستاورد های بانک صنعت و معدن در سال ۱۳۹۹ است. این مرکز، شامل مجموعه ای از ابزارها، فرآیندها و عوامل انسانی است که به صورت پیوسته، وقایع امنیتی تولید شده توسط تجهیزات را برای شناسایی رخدادهای امنیتی رصد می کند تا دیدگاهی جامع نسبت به وضعیت امنیت سازمان ایجاد می نماید. در واقع این مرکز، یک واحد متمرکز پایش امنیتی است که به واسطه اطلاع رسانی های خودکار حوادث و وقایع، تولید گزارش‌های جزئی و کلی، پاسخ دهی خودکار به حوادث و وقایع، رویکردی پیشگیرانه را در جهت مدیریت ریسک‌های امنیتی ایجاد نموده است و متضمن امنیت اطلاعات و عملیات بانکداری الکترونیکی و سرویس های جدید دیجیتالی فعلی و آتی بانک می باشد.
دکتر مهری تصریح کرد: این بانک به لحاظ ایجاد فضاها و زیرساخت های مورد نیاز و درخور شأن مشتریان نیز همواره پیشرو بوده و اکنون با افتتاح ساختمان های جدید سرپرستی استانهای خراسان جنوبی و کرمان، انتظار می رود جایگاه خود به عنوان یک بانک توسعه ای و تخصصی را ارتقا بخشیده و با ایجاد فضای کاری مناسب تر و تلاش و تشریک مساعی کارکنان حاضر در این مجموعه، همچون گذشته عملکرد مطلوب و مؤثری داشته باشد و مراتب رضایت مشتریان ارزشمند این بانک را فراهم آورد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به افتتاح پروژه عظیم اسکله اختصاصی شرکت خدمات بندری ایران اشاره کرد و گفت: شرکت صنایع شیمیایی ایران که از شرکت های زیرمجموعه این بانک است، تاسیسات بوشهر را که شامل اسکله و مخازن نگهداری مواد شیمیایی و پتروشیمیایی می باشد با هدف مدیریت بهتر هزینه ها و اقدامات اجرایی مورد لزوم و نیز سرعت بخشیدن و تسهیل اقدامات صادراتی محصولات خود در سال ۸۱ خریداری کرد. این اسکله اختصاصی متعلق به شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران قبل از انقلاب ساخته شده بود که در سال ۱۳۹۱ بر اثر برخورد شناورها با اسکله به شدت آسیب دیده و غیر قابل استفاده شده بود اما به دلیل اهمیت آن در بهبود و توسعه فعالیتهای شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران و مجموعه بزرگ شرکت صنایع شیمیایی ایران اراده مدیران شرکت بر آن قرار گرفت که مورد بازسازی و تعمیر قرار گیرد.
وی ادامه داد: در اواخر سال ۱۳۹۷ پروژه بازسازی اسکله مزبور در دستور کار شرکت قرار گرفت و پس از طی مراحل لازم، برآورد هزینه های بازسازی و پیگیری های مداوم جهت اخذ مجوزهای مربوطه، نهایتاً در ابتدای سال ۱۳۹۸ با مساعدت اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، اقدامات ساخت اسکله جدید آغاز شد و مقرر شد اسکله قدیمی از دریا خارج گردد که در مدت زمان شش ماه با موفقیت کامل به انجام رسید.
دکتر مهری بیان داشت: ساخت، نصب و راه اندازی اسکله جدید نیز بر اساس فناوریهای نوین و طراحی جدید و مدرن شکل گرفته و اجرای کامل این پروژه ملی، از آغاز تا مرحله بهره برداری کمتر از ۲ سال به طول انجامید که بدون شک برگ زرین و سند افتخاری برای بانک صنعت و معدن، مجموعه بزرگ شرکت صنایع شیمیایی ایران و بالاخص شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران است.