زمین طرح اقدام ملی استان همدان تامین می‌شود
زمین طرح اقدام ملی استان همدان تامین می‌شود

    آذر ماه سال گذشته، همزمان با همدان، ثبت‌نام مسکن ملی در استان‌های یزد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و کرمانشاه نیز آغاز شده است و در مرحله نخست اجرای طرح اقدام ملی و تولید مسکن، استان همدان نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی سهمیه داشت که همان موقع عنوان شد که در […]

 

 

آذر ماه سال گذشته، همزمان با همدان، ثبت‌نام مسکن ملی در استان‌های یزد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و کرمانشاه نیز آغاز شده است و در مرحله نخست اجرای طرح اقدام ملی و تولید مسکن، استان همدان نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی سهمیه داشت که همان موقع عنوان شد که در صورت ارائه زمین دولتی به راه‌وشهرسازی همدان، در مراحل بعدی این میزان سهمیه افزایش می‌یابد.
در مجموع بیش از ۲ هزار واحد مسکن ملی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و یک هزار و ۵۰۰ واحد در شهرهایی با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر استان به متقاضیان داده شد. در مرحله نخست این طرح نزدیک به ۱۲۰ واحد مسکونی مسکن ملی برای اقشار ویژه از جمله ایثارگران، خانواده‌های ۲ معلول و در قالب خیرین مسکن‌ساز پیش‌بینی شد.
واحدهای مسکونی طرح مسکن ملی استان همدان مانند استان های دیگر به صورت آپارتمان ساخته شده اند. در این طرح در همدان، به هر سه جانباز (بیش از ۲۵ درصد) که تاکنون از تسهیلات دولتی استفاده نکرده‌اند، یک زمین برای ساخت مسکن ملی واگذار می‌شود.
بر اساس اولویت‌بندی، متقاضیان همدانی می توانستند و می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی این طرح، درخواست خود را برای خرید خانه ثبت و برای ثبت نام از اینترنت با سرعت مناسب استفاده کنند.
در همان زمان گفته شد که کارگزاران نیز برای ساخت این واحدهای مسکونی سودی از متقاضیان دریافت نمی‌کنند و تنها هزینه تمام شده ساخت هر واحد از متقاضیان دریافت می‌شود.
متاهل بودن، نداشتن خانه توسط خود و همسر، خانه اولی بودن، پنج سال سکونت در شهر مورد نظر و سبز بودن فرم «ج» آن‌ها (استفاده نکردن از تسهیلات و یارانه‌های ارگان‌های دولتی) از شرط‌های لازم ثبت‌نام متقاضیان در این طرح است.
این در حالی است که پس از پایان مرحله نخست نام‌نویسی، آمار اولیه تعداد ثبت‌نام کنندگان مشخص و با توجه به نیاز، تعداد سهمیه‌های هر شهر کاهش یا افزایش داده شد. متقاضیان در این طرح، باید نزدیک به ۱۰۰ میلیون تومان آورده داشته باشند و هر یک از واحدهای مسکونی این طرح بین ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات ۱۲ ساله با سود ۱۸ درصد واگذار می‌شود. زمین این واحدها نیز سال گذشته قیمت گذاری شد و پس از گذشت ۲ سال، در اقساط ۳۶ ماهه از متقاضیان، در حال دریافت شدن است. در طرح اقدام ملی و تولید مسکن شهر همدان، خانه‌های مسکونی در کوی شهید مدنی و کوی شهید بهشتی ساخته می‌شود.
بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ همدان با وسعت نزدیک به ۲۰ هزار کیلومتر مربع، حدود یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن جمعیت دارد و تراکم نسبی ۸۸ نفر در هر کیلومتر مربع، استان همدان را در ردیف یکی از پرتراکم‌ترین استان‌های کشور قرار داده‌است.
حالا اما مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن خبر از تامین زمین برای طرح اقدام ملی استان همدان داده است. علی نبیان از اتمام پروژه های مسکن مهر و اجرای طرح اقدام ملی مسکن به عنوان دو برنامه اساسی دولت و این وزارتخانه یادکرد و گفت: حداکثر تا قبل از اتمام سال پرونده پروژه های مسکن مهر استان بسته خواهد شد.
نبیان در جلسه ای که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان برگزار شد افزود: بحث مسکن از موضوعات مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده که باید هرچه سریعتر پرونده آن بسته و بحث اقدام ملی مسکن دنبال شود. وی با اشاره به آغاز طرح اقدام ملی مسکن عنوان کرد : یکی از اقدامات وزیر راه و شهرسازی در بحث تولید مسکن، ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن بود که پیگیری‌های آن از سال گذشته آغاز و ثبت نام متقاضیان انجام شده است.
نبیان با اشاره به اینکه سازمان ملی زمین و مسکن در این رابطه، وظیفه تامین زمین مورد نیاز را برعهده دارد، گفت: خوشبختانه با همکاری اداره کل راه و شهرسازی، تامین منابع اولیه از باب زمین در استان انجام شده و آماده اجرا است.
وی درمورد پروژه مصلی استان اظهار داشت: ما باید در این پروژه چشم اندازی برای استان در نظر بگیریم و بحث فضای سبزو پارکینگ در آن به صورت ویژه دیده شود.
نبیان یادآورشد: ۱۰ هکتار از اراضی بدون معارض مصلی توسط اداره کل راه و شهرسازی پس از بررسی در سازمان ملی زمین و مسکن انعقاد قرار می شود.
وی گفت: طبق ماده ۶ قانون ساماندهی ، اراضی مازاد دستگاه ها به تشخیص اداره کل راه و شهرسازی به نام دولت به نمایندگی این اداره در می آید و سپس اداره کل اراضی مذکور را در جهت اجرای طرح های عمومی در اختیار سایر ارگان ها قرار می دهد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بحث حوزه علمیه را به جد پیگیری خواهد کرد، یادآورشد: همدان نیاز به یک حوزه علمیه در شان استان ولایتمدارهمدان دارد و امیدواریم در این رابطه اتفاقات خوبی در استان رقم بخورد.
نبیان در پایان به بحث حفاظت از اراضی دولتی توسط یگان حفاظت از اراضی اداره کل اشاره نموده و خاطرنشان ساخت: این یگان از سال ۹۴ تشکیل شده و روزانه مکلف به حفاظت و حراست از اراضی دولتی است واز سال گذشته سامانه ۱۶۵۶ جهت دریافت گزارشات مردمی در این خصوص راه اندازی شده است.
گفتنی است که در قالب طرح اقدام ملی مسکن قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده شهری و ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای کوچک ساخته می‌شود.
متاهل و سرپرست خانوار بودن، سابقه پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا، توانایی پرداخت اقساط، توانایی تامین هزینه ساخت و نیز فاقد مالکیت مسکونی از سال ۱۳۸۴ به بعد از جمله شرایط مورد نیاز برای متقاضیان دریافت مسکن ملی است.