ساخت سد خاکی مشترک ایران با جمهوری آذربایجان
ساخت سد خاکی مشترک ایران با جمهوری آذربایجان

  سید علیرضا قمی، خبرنگار روزنامه جمله مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از ساخت سد خاکی دو میلیارد متر مکعبی مشترک ایران با جمهوری آذربایجان با تولید ۵۵۰ گیگا وات ساعت برق ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی خبر داد. سومین جلسه کارگروه فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای ادامه ساخت و بهره‌برداری از سدهای […]

 

سید علیرضا قمی، خبرنگار روزنامه جمله
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از ساخت سد خاکی دو میلیارد متر مکعبی مشترک ایران با جمهوری آذربایجان با تولید ۵۵۰ گیگا وات ساعت برق ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی خبر داد.
سومین جلسه کارگروه فنی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برای ادامه ساخت و بهره‌برداری از سدهای “خداآفرین و قیز قلعه‌سی» بر روی رودخانه مرزی ارس به میزبانی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی در تبریز برگزار شد. یوسف غفارزاده در این باره گفت: به استناد مفاد ماده ۲ قانون ادامه ساخت و بهره‌برداری از سدهای خداآفرین و قیز قلعه‌سی و در ادامه جلسات قبلی که اسناد و نقشه‌های سد خداآفرین توسط طرفین مبادله و مورد موافقت قرار گرفت، در جلسه اخیر نیز اسناد و نقشه‌های «سد قیز قلعه‌سی « توسط کارشناسان فنی دو کشور بررسی و مورد تائید قرار گرفت.
وی، ابراز امیدواری کرد که با این توافق‌ها روند اجرا و بهره‌برداری از سدهای «خداآفرین و قیز قلعه‌سی» سرعت بیشتری بگیرد و در آینده نزدیک شاهد استفاده مشترک از منابع آب و انرژی این سدها باشیم و مردم دو کشور از منافع حاصل از آن برخوردار شوند. به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی، سد خاکی خداآفرین به عنوان یکی از بزرگترین سدهای خاکی شمال‌غرب کشور در فاصله ۲۲۰ کیلومتری تبریز با حجم مخزن یک‌میلیارد و ۶۱۲ میلیون متر مکعب و حجم آب تنظیمی ۲ میلیارد متر مکعب با هدف تأمین سالانه یک‌میلیارد متر مکعب حق‌آبه ایران، مهار سیلاب، توسعه آبزی‌پروری و شیلات و تولید ۵۵۰ گیگاوات ساعت برق در سال به‌صورت مشترک با کشور جمهوری آذربایجان بر روی رودخانه ارس به‌صورت مشترک احداث شده و در حال حاضر ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

 

فرماندار ویژه کاشان:
باید کیفیت آموزش در تمامی مدارس کاشان
یکسان باشد
فرماندار ویژه شهرستان کاشان گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی باید از خانه و مدرسه آغاز شود و تلاش کنیم مجاری مختلف در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.
علی اکبر مرتضایی در دهمین نشست شورای آموزش و پرورش شهرستان کاشان اظهار داشت: راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار با استفاده از اتوبوس و مینی بوس توسط شهرداری و اداره کتابخانه‌ها می‌تواند گامی برای تشویق مردم به کتابخوانی شود. وی اضافه کرد: با وجود یکسال پایتختی کتاب و دوسالانه پایتختی نهج البلاغه انتظار می‌رود سرانه مطالعه در شهرستان کاشان افزایش یابد. رییس شورای آموزش و پرورش شهرستان کاشان بیان داشت: ایجاد فاصله طبقاتی با نام مدارس دولتی، نمونه دولتی و غیر انتفاعی صحیح نیست و باید کیفیت آموزش در تمامی مدارس یکسان باشد، مدارس نمونه دولتی به منظور کمک به مردم در امر آموزش در نظر گرفته شده است. فرماندار ویژه کاشان تصریح کرد: نگاه بلند خیرین در حوزه‌های فرهنگی و آموزشی شهرستان کاشان ستودنی و قابل ستایش است چراکه این اقدام خیرین بار و فشار دولت را در بحث زیر ساخت‌های آموزشی کاهش داده است. علی اکبر مرتضایی ورود خیرین در بحث تامین نیازهای آموزش مجازی دانش آموزان را یکی از ضرورت‌های آموزشی امروز دانست و خاطر نشان کرد: آموزش مجازی با تمام نقاط قوت و ضعف یک مسیر جدیدی را در بحث آموزش ایجاد کرده است که قابل استفاده برای شرایط مشابه است. رییس شورای آموزش و پرورش شهرستان کاشان اضافه کرد: بسیاری از مردم توانایی خرید و بهره‌مندی از وسایل آموزشی تلفن همراه و تبلت را ندارد که ضرورت دارد خیرین نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند، هرچند برای سال تحصیلی ۹۹ تعداد قابل ملاحظه‌ای تبلت و تلفن همراه برای دانش آموزان خریداری و اهدا شده است.

 

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اردبیل اعلام کرد؛
صرفه‌جویی ۷۰ میلیارد تومانی با حذف
دفترچه‌های کاغذی
سادات حاجی‌پور نصیر محله، خبرنگار روزنامه جمله
مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اردبیل با بیان اینکه با حذف دفترچه‌های کاغذی از اول اسفند ماه صرفه‌جویی ۷۰ میلیارد تومانی برای سازمان تأمین اجتماعی اتفاق می‌افتد، گفت: از چند سال پیش و با هدف توسعه خدمات الکترونیکی سازمان تأمین اجتماعی حذف دفترچه‌های کاغذی و فیزیکی در دستور کار قرار گرفته بود که بالاخره بعد از گذشت چند سال این طرح از اول اسفندماه اجرایی شده و ۶۰۲ هزار نفر از جمعیت استان که تحت پوشش خدمات تأمین اجتماعی هستند، از مزایای این طرح استفاده خواهند کرد. قادر برجی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها اجرای این طرح از سال‌های گذشته شروع شده و ما به تازگی موفق به اجرای این طرح شدیم و امیدواریم همچون کشورهای دیگر در این زمینه بتوانیم با استفاده از سیستم آْی.تی امکانات مناسب و به روزی را برای بیمه‌شدگان ارائه کنیم، اظهار کرد: اجرای این طرح مرحله به مرحله اما با سرعت مطلوبی به پیش خواهد رفت، تمام مراحل الکترونیکی شدن فعالیت‌ها و تولید نسخ آنلاین در سازمان تأمین اجتماعی فراهم شده و برخی نواقصات نیز تا پایان امسال رفع خواهد شد. مدیر درمان تأمین اجتماعی استان اردبیل ادامه داد: با توجه به اینکه خود کاغذ دفترچه‌های تأمین اجتماعی یکی از عوامل و عناصر انتقال ویروس کرونا و بیماری‌ها بوده، قطعاً با ارائه کارت ملی و الکترونیکی شدن ارائه نسخه‌ها از سوی پزشکان و نسخه‌پیچی‌های راحت‌تر داروخانه‌ها شرایط سهلی را برای بیمه‌شدگان در ارتقا سلامت آنها به وجود می‌آورد. وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: تمام مراکز ملکی سازمان تأمین اجتماعی و همچنین مطب‌ها، داروخانه‌ها و مجموعه‌های طرح قرارداد تأمین اجتماعی موظف هستند از اول اسفندماه خدمات خود را در بستر الکترونیکی ارائه کنند و دیگر نیازی به ارائه دفترچه‌های کاغذی نخواهد بود. برجی اضافه کرد: هر چند دفترچه‌های موجود در دست بیمه‌شدگان قابلیت استفاده تا آخرین برگ را دارد، اما از این به بعد تنها با کارت ملی و ثبت مشخصات امکان دریافت خدمات برای بیمه‌شدگان به وجود می‌آید و دیگر نیازی به استفاده از دفترچه‌های کاغذی نخواهد بود.

معاون بهزیستی گلستان خبرداد؛
۲۱۰ مددجو گلستانی دارای ۲ فرزند معلول پشت نوبت دریافت مسکن
معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی گلستان با تأکید بر اینکه برای تامین مسکن خانواده‌های دارای دو معلول نیازمند زمین هستیم، گفت: ۲۱۰ مددجو گلستانی پشت نوبت دریافت مسکن هستند.
فرشته کابوسی در جلسه کمیته راهبری تأمین مسکن خانواده‌های دارای دومعلول شهری استان گلستان که با حضور نمایندگان ادارات راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، انجمن خیرین مسکن ساز برگزار شد، اظهارکرد: در سطح استان ۲۱۰ خانوار دارای دو عضو معلول فاقد زمین بوده که درخصوص ساخت منزل مسکونی برای آن‌ها نیازمند تأمین زمین هستیم. کابوسی ادامه داد: از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۱۰۱ مسکن تحویل شده که به نسبت سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است.
معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی گلستان تصریح کرد: با همکاری خوب بنیاد مسکن و خیرین مسکن ساز استان موفق به ساخت و تحویل مسکن به جامعه هدف شده‌ایم. در ادامه جلسه هریک از مدعوین حاضر به ارائه گزارش و وضعیت پروژه‌های احداثی آزادشهر، کردکوی و رامیـان پرداختند.