ساخت ۹۵  هزار واحد مسکن ملی آغاز شده است
ساخت ۹۵  هزار واحد مسکن ملی آغاز شده است

    سارا ایرانی / قرارداد‌های مسکن مشارکتی باید به شکلی باشد که انبوه‌سازان واحد‌های خود را احتکار نکنند و واحد‌هایی که در اختیار انبوه‌ساز قرار می‌گیرد، نباید با قیمت بالا در اختیار مردم قرار گیرد. این ها ایراداتی است که به بیشتر طرح های مسکن در کشور وارد است اما طرح ملی مسکن برای […]

 

 

سارا ایرانی /

قرارداد‌های مسکن مشارکتی باید به شکلی باشد که انبوه‌سازان واحد‌های خود را احتکار نکنند و واحد‌هایی که در اختیار انبوه‌ساز قرار می‌گیرد، نباید با قیمت بالا در اختیار مردم قرار گیرد. این ها ایراداتی است که به بیشتر طرح های مسکن در کشور وارد است اما طرح ملی مسکن برای اینکه از این ایرادات مستثنی شود در ادامه روند کاری خود بسیاری از این امتیازات نظیر حق فروش و یا خرید چند خانه توسط یک نفر و یا اهتکار انبوه سازان را لغو کرده است و به این ترتیب منجربه عدم تکرار مشکلات پیشین طرح مسکن مهر و… شده است.
اما آیا طرح ملی مسکن در شکستن قیمت بازار که در برهه هایی از امسال و سال گذشته جهش غیرمعمولی داشته است، نقش داشته است؟ برای این منظور باید بدانیم که قیمت متوسط ساخت هر متر مربع خانه در طرح اقدام ملی بین یک و نیم میلیون تا ٢ تا ۲.۵ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود و بسته به نوع سازه و تعداد طبقات این قیمت‌ها افزایش خواهد داشت.
حدود شش سالی از طول عمر دولت تدبیر و امید می گذرد و در این مدت دولت طرح هایی را در بخش مسکن و در راستای خانه دار کردن مردم اجرا کرده است؛ اما این طرح ها نتوانسته آن گونه که باید، تأثیری بر وضعیت بخش مسکن و خانه دار شدن مردم بگذارند. از جمله این طرح ها می توان به صندوق پس انداز مسکن، بازار رهن ثانویه مسکن، فروش اقساطی مسکن، مسکن اجتماعی و حمایتی، مسکن قسطی کارمندان و طرح مسکن ملی اشاره کرد. این توفیق کم تنها به دلیل سیاست های این بخش اتفاق نیفتاده است بلکه بیشتر به دلیل افزایش تورم و تحریم ها رخ داده است.
اما بررسی آمارهای حوزه مسکن در سال ۱۳۹۷ نشان می دهد، ۲۶ درصد خانوارهای شهری و ۵ درصد از خانوارهای روستایی اجاره نشین بوده اند و این در حالی است که در سال ۱۳۹۶، این درصدها به ترتیب ۲۵ درصد و ۴٫۷ درصد بوده است. این نشان می دهد، در یک سال در شهرها و روستاها اجاره نشینی بیشتر شده است.
همچنین در حالی که در سال ۱۳۹۶ حدود ۳۳ درصد از کل هزینه های خانوارها مربوط به هزینه های مسکن بوده، این درصد در سال ۱۳۹۷ به ۳۴ درصد رشد پیدا کرده است.
به علاوه گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران در مهر ماه ۱۳۹۸ نشان می دهد، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن به ۱۲٫۷ میلیون تومان رسیده که این رقم در مقایسه با ماه و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۰٫۴ و ۴۷٫۷ درصد افزایش یافته است. البته رشد متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در مهرماه سال جاری در مقایسه با فروردین ماه سال گذشته ۱۳۱ درصد بوده است.

آغاز ساخت ۹۵هزار واحد مسکن ملی
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در این زمینه گفت: ساخت ۹۵هزار واحد مسکن ملی آغاز شده که در مراحل فنداسیون یا ساخت اسکلت فلزی قرار دارد.
علی نبیان در مراسم آغاز بهره‌برداری و شروع عملیات اجرایی طرح‌های اقدام ملی مسکن و همچنین افتتاح واحدهای مسکن مهر گفت: در سال‌های اخیر دو موضوع در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت؛ یکی تکمیل مسکن مهر بود که ساخت شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر در حوزه وظایف سازمان ملی زمین و مسکن بود.
وی ادامه داد: موضوع دیگر، اجرای طرح اقدام ملی مسکن بود که اراضی ۱۳۵ هزار واحد به مردم واگذار می‌شود. تاکنون ساخت ۹۵ هزار واحد از این ۱۳۵ هزار واحد که به متقاضیان واگذار شده، آغاز شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: مجموعاً در ۳۱ استان ساخت ۲۵۳ هزار واحد با واگذاری‌های امروز آغاز خواهد شد.
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن درباره اقدامات وزارت راه و شهرسازی تاکنون گفت: در مدت آغاز ثبت‌نام تا واگذاری اراضی، زمین‌ها نیاز به آماده‌سازی داشت که این اتفاق رخ داده و امروز قرارداد ساخت مسکن میان ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها با دریافت‌کنندگان زمین‌ها به امضا می‌رسد.
به گفته نبیان، ۹۵ هزار واحد دارای پیشرفت فیزیکی در ساخت و ساز هستند که در برخی پروژه‌ها، واحدهای در مرحله فنداسیون و تعدادی هم در مرحله اسکلت فلزی قرار دارند.

همه چیز درباره طرح مسکن ملی
از حدود دو سال قبل، طرح مسکن ملی مطرح شد. این طرح شامل ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است که ساخت ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید و با مشارکت بخش خصوصی، ۱۰۰ هزار واحد در مناطق بافت فرسوده و توسط شرکت بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد بر عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.
اوایل شهریورماه ۹۸، ثبت‌نام طرح ملی مسکن از استان کرمان کلید خورد. از هجدهم آبان ماه ۱۳۹۸ نیز دور دوم ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در ده استان دیگر آغاز شد.
در اولین گام در سیستان و بلوچستان، قم، خراسان‌شمالی و خراسان‌جنوبی نام‌نویسی شروع شد. دومین گام، مربوط به کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان است و در گام سوم نیز نام‌نویسی در چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد شروع شد.
اما چهار شرط عمده برای ثبت‌نام در طرح ملی مسکن اعلام شده است که عبارتند از تأهل و سرپرست خانواده بودن، از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی بودن که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه‌دار و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا به مدت پنج سال. در مورد سایر شرایط، متقاضیان ثبت‌نام می‌توانند با مراجعه به سایت www.tem.mrud.ir شروط نام‌نویسی را مطالعه کنند.
طبق مصاحبه محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی در مرحله اول ۳۰ درصد قیمت تمام شده پیش‌بینی شده باید واریز می شد. همچنین طبق گفته معاون وزیر راه و شهرسازی در طرح اقدام ملی سه نوع تسهیلات وجود دارد. وی گفت: برخی از متقاضیان در صندوق پس‌انداز یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند که قبلا می‌توانستند بین ۸۰، ۱۲۰ و ۱۶۰ میلیون تومان برای خرید مسکن وام بگیرند و هم اکنون با تفاهمی که صورت گرفته است، می‌توانند برای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، از این وام استفاده کنند. گروهی دیگر می‌توانند از وام بافت فرسوده استفاده کنند که در بخشی از این وام از منابع صندوق توسعه و بخشی از منابع داخلی بانک به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان استفاده می شود. معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: وام نهایی یک وام ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی است که از منابع داخلی بانک‌های عامل از جمله بانک مسکن با نرخ ۱۸ درصد کارمزد طی ۱۲ سال پرداخت می‌شود.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در مورد متوسط ساخت هر مترمربع خانه در طرح اقدام ملی گفت: قیمت متوسط ساخت هر متر مربع خانه در طرح اقدام ملی بین ۱٫۵ میلیون (در خانه‌های یک طبقه و ویلایی) و ٢ تا ۲.۵ میلیون تومان در آپارتمان در نظر گرفته می‌شود و بسته به نوع سازه و تعداد طبقات این قیمت‌ها افزایش خواهد داشت. وی توضیح داد که کف و سقف قیمتی نمی‌توانیم برای هر واحد آپارتمان در این طرح قائل شویم اما اگر متوسط قیمت هر مترمربع ۲.۵ میلیون تومان را در نظر بگیریم یک واحد آپارتمان ٧٥ متری ٢٠٠ میلیون تومان تمام می‌شود.
بر این اساس، متقاضیان اگر تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی دریافت کرده باشند، ماهیانه باید یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط پرداخت کنند اما اگر وام ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت کرده باشند ماهیانه باید یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اقساط پرداخت کنند.
اگر وام را در بافت فرسوده تحویل گرفته باشند ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود و در صورتی که صندوق یکمی باشند و زوج، برای دریافت ۱۶۰ میلیون تومان وام اقساط یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی پرداخت می‌کنند.
نتیجه اینکه با توجه به اقساط بالای تسهیلات پرداختی در این طرح به نظر می رسد، شانس خانه دار شدن قشرهای کم درآمد در طرح مسکن ملی کم باشد. اما این طرح بیشتر طبقه متوسط جامعه را پوشش خواهد داد.