سنجش قد و وزن ۷ میلیون دانش آموز تا کنون
سنجش قد و وزن ۷ میلیون دانش آموز تا کنون

    معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که طبق آخرین آمارها، قد و وزن شش میلیون و ۶۳۰ هزار دانش آموز در قالب طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان سنجیده شده و به رقمی نزدیک به هفت میلیون نفر رسیده است. مهرزاد حمیدی با بیان اینکه اعمال یک […]

 

 

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که طبق آخرین آمارها، قد و وزن شش میلیون و ۶۳۰ هزار دانش آموز در قالب طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان سنجیده شده و به رقمی نزدیک به هفت میلیون نفر رسیده است.
مهرزاد حمیدی با بیان اینکه اعمال یک مدیریت تغییر در سبک زندگی دانش آموزان برای ما حائز اهمیت است گفت: کار بزرگ یک اندیشه و اقدام برگرفته از مفاهیم علمی نیاز دارد و بهره گیری از آموزه های علوم رفتاری را در پیشبرد این تغییر سبک زندگی در دستورکار قرار دادیم.
وی افزود: بهره گیری از آموزه های یادگیری، مدیریت تغییر و آموزه های رهبری فرزندان در خانواده و فرزندپروری از این جمله هستندو همچنین متمرکز بر آگاهی بخشی در سطح عموم برای تغییر دانش ، تغییر بینش، تغییر رفتار کوچ از سبک زندگی غیر فعال به سمت سبک زندگی فعال را در دستور کار خودمان قرار دادیم.
حمیدی با بیان اینکه این طرح با همه سختی هایی که دارد به صورت امیدوارانه پیش می رود گفت: ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر نحوه آموزش ارزیابی و سنجش بی ام آی را در شبکه شاد تماشا کرده اند. ۸۰ پوستر آموزشی ویژه والدین طراحی و به صورت مجازی بارگذاری می شود. چاپ مطالب آموزشی در مجلات پیوند و رشد در حال انجام است. برگزاری دوره های ضمن خدمت نیز تدارک دیده شده است.
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش افزود: شش نمره از نمره درس تربیت بدنی برای طرح کوچ درنظر گرفته شده است. طرح به سناد متصل شده و بی ام آی هر دانش آموزی سنجیده شود در سامانه سناد به ثبت می رسد. بیش از ۷۹ هزار مدیر مدرسه، ۲۱ هزار مدیر تربیت بدنی، ۶۰۰۰ مربی مراقب سلامت، ۹۲ هزار معلم پایه و ۳۶ هزار معلم منتخب ارزیابی آموزشی در دوره های آموزشی شرکت کرده اند.
وی افزود: تا هفته گذشته شش میلیون و ۶۳۰ هزار دانش آموز قد و وزنشان سنجیده شده و به رقمی نزدیک به هفت میلیون نفر رسیده است. کار سخت ما که مداخله و مشاوره دادن است بعد از سنجش بی ام آی شروع می شود. در اسفندماه سنجش ثانویه را انجام می دهیم.
وی با بیان اینکه این طرح به تنهایی روی چاق ها متمرکز نیست بلکه برای همه دانش آموزان کارکردهایی دارد عنوان کرد: از نهادهای بیرونی چون انستیتو تحقیقات تغذیه ای کمک گرفته ایم و آنها هم وارد میدان شده اند.

ویروس کرونا مغز را ۱۰ سال پیرتر می‌کند

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند مغز انسان را تا ۱۰ سال پیرتر کند یا از ضریب هوشی بکاهد. به گزارش روزنامه دیلی میل، محققان کالج سلطنتی انگلیس که سرپرستی این مطالعه جدید را بر عهده داشته، هشدار دادند: افرادی که از آلودگی به بدترین موارد ویروس کرونا جان سالم به در می برند در معرض خطر ابتلا به یک آسیب پایدار روانی قرار دارند که با افت ۸.۵ امتیازی ضریب هوشی یا پیر شدن یک دهه ای مغز برابر است.
این «مه مغزی» را هم اکنون بیماران کرونایی هفته ها یا حتی ماه ها پس از بهبودی از کووید ۱۹ گزارش می دهند. این موضوع این نگرانی را ایجاد کرده است که این بیماری می تواند تاثیرات شناختی طولانی مدتی مشابه اثرات پایدار «سکته مغزی» یا «میکرو خون ریزی های مغزی» بر این ارگان داشته باشد.
نتایج این مطالعه جدید نشان می دهد که کرونا می تواند «عواقب شناختی مزمن» واقعی داشته باشد. محققان در این مطالعه پاسخ نامه های تقریبا ۸۵ هزار نفر را که از آلودگی تایید شده و یا مشکوک به کووید ۱۹ بهبود یافته بودند، تجزیه و تحلیل کردند.
محققان متوجه شدند که این آسیب مغزی بسته به میزان شدت بیماری در سطوح مختلفی رخ داده است. از افرادی که در این مطالعه شرکت کرده بودند، ۶۰ بیمار مبتلا به کرونا از دستگاه های کمک تنفسی استفاده می کردند، ۱۴۷ نفر بدون استفاده از دستگاه کمک تنفسی در بیمارستان بستری شده بودند، ۱۷۶ نفر به دلیل مشکلات تنفسی در خانه تحت مراقبت قرار داشتند.
همچنین سه هزار و ۴۶۶ نفر مشکلات تنفسی داشتند اما تحت مراقبت های پزشکی قرار نداشتند و ۹ هزار ۲۰۱ نفر هم اعلام کردند که کرونا داشتند اما هیچ مشکلی در تنفس نداشتند.
بیمارانی که تحت مراقبت های ویژه قرار داشتند یا به دستگاه کمک تنفسی نیاز داشتند، افتی معادل ۸.۵ امتیاز را در ضریب هوشی خود ثبت کردند. محققان هشدار می دهند این افت ضریب هوشی به اندازه کافی بزرگ است که فرد متوجه تاثیر آن در زندگی روزمره و یا شغل خود شود.
آدام هامپشایر نویسنده اصلی این مطالعه از کالج لندن گفت: این یافته های تکان دهنده تنها در مورد بیماران کرونایی که در بیمارستان بستری می شوند، صادق نیست.
وی افزود: برخی از بیمارانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بود اما مشکلات تنفسی نداشتند نیز پس از بهبودی، درجاتی از کاهش شناختی را ثبت کردند. افرادی که در خانه بهبود یافته بودند یک افت چهار امتیازی ضریب هوشی را که که معادل با پنج سال پیری مغز است، تجربه کردند.
محققان همچنین تایید کردند که تفاوت در سایر عوامل از جمله سن، بیماری های زمینه ای یا سطح تحصیلات نمی توانست عامل این افت ضریب هوشی باشد.