سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌‌های غیررسمی بازنگری می‌شود
سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌‌های غیررسمی بازنگری می‌شود

    معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران از بازنگری سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی خبر داد و گفت: نگاه همه‌جانبه به اسکان غیررسمی در تدوین مجدد این سند مورد توجه قرار خواهد گرفت. حبیب خراسانی، معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران در نشست بررسی چارچوب تدوین سند […]

 

 

معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران از بازنگری سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی خبر داد و گفت: نگاه همه‌جانبه به اسکان غیررسمی در تدوین مجدد این سند مورد توجه قرار خواهد گرفت.
حبیب خراسانی، معاون ساماندهی و بازآفرینی شهری شرکت بازآفرینی شهری ایران در نشست بررسی چارچوب تدوین سند توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی با اشاره به اینکه سند توانمند سازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی باید زودتر از این زمان مورد بازنگری قرار می گرفت، اظهارداشت: در ماده ۱۲۰ برنامه ششم توسعه کشور یکی از تکالیفی که برای وزارت را ه و شهرسازی مشخص شده به‌‌روزرسانی سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌‌های غیررسمی است. بر همین اساس این موضوع در دستور کار شرکت بازآفرینی شهری ایران قرار دارد که خوشبختانه اقدامات و برنامه‌ریزی‌‌های جامع خوبی در این زمینه انجام شده است.
او افزود: برای به‌‌روز رسانی و بازنگری سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌‌های غیررسمی باید آسیب‌شناسی دقیقی از اقدامات و فعالیت‌های انجام‌‌شده در این مناطق و وضعیت موجود آن صورت گیردٰ؛ همان‌طور که در سند مصوب هیات وزیران در سال ۱۳۸۲ نیز تاکیده شده، چاره اندیشی برای اسكان غیررسمي و پیشگیري كامل از آن در گرو تحولات ساختاري دراز مدتي است كه ریشه‌‌كني فقر، توسعه همه‌‌‌جانبه و ایجاد تعادل‌‌های منطقه‌‌ای در كشور را به دنبال آورد و تحقق همه این موارد منوط به داشتن سند راهبردی جامع و به‌‌روز است.
خراسانی تصریح کرد: در بررسی و تدوین سند جدید باید نگاه همه‌‌جانبه به اسکان غیررسمی( اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست‌محیطی و … ) تقویت شود و برنامه‌ریزی لازم برای نقاط مهاجرپذیر و مهاجرفرست در بازبینی و تدوین سند جدید توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه‌‌‌های غیررسمی صورت پذیرد.
موضوع آمایش زمین و اسناد بالادستی و همچنین تکالیف و اقدامات مشترک دستگاه‌‌ها عضو ستادملی بازآفرینی شهری در تدوین این سند باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

کلنگ‌زنی ۳۹۴ واحد مسکونی طرح اقدام ملی عالیشهر به‌زودی

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر از آماده‌شدن شرایط برای آغاز عملیات اجرایی ۳۹۴ واحد مسکونی طرح اقدام ملی در این شهر جدید خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی(عالیشهر) جلسه شورای تامین مسکن استان بوشهر با حضور گراوند، استاندار بوشهر و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار و آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن در شهر جدید عالیشهر بررسی شد.
علی مقاتلی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر با بیان اینکه سهمیه عالیشهر از طرح اقدام ملی مسکن در مجموع دو هزار و ۲۵۰ واحد است، گفت: هزار و ۵۰۰ نفر طی دو مرحله برگزاری ثبت‌‌‌نام طرح اقدام ملی ثبت‌نام صورت گرفته و به‌‌تازگی از میان ثبت‌‌نام‌‌شدگان حدود هزار نفر نیز که به اشتباه شهر بوشهر را انتخاب کرده بودند از طریق اداره کل راه و شهرسازی به سمت شهر جدید عالیشهر هدایت شده‌‌‌اند.
او افزود: علی‌رغم پیام‌‌ها و تاکید‌‌های بسیار، متاسفانه آن چیزی که برنامه‌ریزی‌ و به ما تکلیف شده، پیش نرفته است و با تمام این موارد، فرصت نهایی به متقاضیان داده شده است که تا پایان شهریورماه نسبت‌‌به بارگذاری مدارک و آورده خود اقدام نمایند، در غیر این‌‌صورت از طرح اقدام ملی حذف خواهند شد.
مقاتلی عنوان کرد: از حدود هزار و ۵۰۰ واحدی که شهر جدید عالیشهر طی دو مرحله ثبت‌‌نام سهمیه داشته است تاکنون ۲۰۰ نفر افتتاح حساب صورت گرفته و ۶۵ نفر واریز وجه را انجام داده‌‌اند.
او ضمن تقدیر از همکاری شهردار شهر جدید عالیشهر با شرکت عمران و سرمایه‌‌گذاران این بخش گفت: ۳۹۴ واحد آماده کلنگ‌زنی است که پروانه‌‌ها از سوی شهرداری صادر و قراردادها منعقد شده است؛ از این تعداد ۱۸۰ واحد به مسکن یکم که در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند اختصاص داده شده است.
مقاتلی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود سه برابر متقاضی موثر عملیات اجرایی طرح اقدام ملی در شهر جدید عالیشهر شروع شده است، اضافه کرد: از این تعداد ۹۶ واحد مرحله آرماتوربندی انجام شده و به‌زودی آماده بتن‌ریزی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید عالیشهر اذعان داشت: اولین فراخوان ۷۰۰ واحد به‌‌صورت طرح و ساخت گذاشته شده بود که به دلایل مشکلات سامانه‌ای منتفی شد و دومین فراخوان به تعداد ۷۴۰ واحد نیز مجدد برگزار می‌‌شود که از این طریق، سرمایه‌گذاران مسکن به‌‌صورت طرح و ساخت انتخاب و پس از انعقاد قرار داد عملیات اجرایی آغاز می‌شود.
او ادامه داد: بر اساس تفاهم‌‌نامه انجام‌‌شده توسط وزارتخانه راه و شهرسازی و آموزش و پرورش ۶۰۰ واحد سهمیه برای فرهنگیان در شهر جدید عالیشهر تخصیص داده شده است که از این تعداد حدود ۴۰۰ نفر ثبت‌‌نام کرده‌‌اند و در مرحله پالایش هستند. با مکاتبات انجام‌شده مقرر شده مابقی اسامی نیز هرچه سریعتر جهت پالایش اعلام شوند.
مقاتلی افزود: از اتقاقات خوب طرح اقدام ملی که در حال عملیاتی شدن است این است که ابتدا افراد با توجه به واریز وجه انجام‌‌شده و به‌‌ترتیب زمان، واریز طبقه‌‌بندی و انتخاب واحد صورت می‌‌گیرد و دوم اینکه افراد می‌‌توانند از طریق سامانه، روند و پیشرفت فیزیکی پروژه خود را رصد کنند.