طرحی با امید رایگان شدن هزینه برق
طرحی با امید رایگان شدن هزینه برق

    زهرا مهرادفر/ تولید و توزیع برق در زندگی امروز امری بسیارمهم و حائز اهمیت است. در کنار این دو، آنچه بیش از سایر نکات به چشم می‌خورد، مهم مصرف این انرژی است که جایگاه ویژه‌ای دارد و باید به تناسب تولید و مصرف بسیار دقت داشت. در هر شرایطی باید بین تولید و […]

 

 

زهرا مهرادفر/

تولید و توزیع برق در زندگی امروز امری بسیارمهم و حائز اهمیت است. در کنار این دو، آنچه بیش از سایر نکات به چشم می‌خورد، مهم مصرف این انرژی است که جایگاه ویژه‌ای دارد و باید به تناسب تولید و مصرف بسیار دقت داشت. در هر شرایطی باید بین تولید و مصرف توازن ایجاد کرد که در فصول گرما گاهی این دو با هم همخوانی ندارد و مصرف به اوج خود می‌رسد. و همواره باید برای تعادل ساختن این مساله، راهی یافت. اکنون برای توازن کردن تولید و مصرف طرحی با عنوان طرح امید به اجرا درآمده است.

کاربرد برق و اهمیت آن در زندگی
امروزه آن چنان ارکان حیاتی یک جامعه وابسته به نیروی برق شده است که حتی تصور زندگی بدون برق برای انسان مشکل است. دستیابی به انرژی برق از مهترین رکن در جامعه بشری شد و تحولات عظیم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را در جهان ایجاد کرده است. شاید آنچه بیش از خود برق اهمیت داشت و اهمیت برق را چندین برابر کرد، پیدایش وسایلی بود که قوای محرکه خود را از نیروی برق دریافت می‌کردند و باعث بالابردن سطح رفاه و کیفیت زندگی انسان‌ها در جامعه می‌شدند. به جرات می‌توان گفت بیشترین حجم وسایل زندگی در جامعه امروز را وسایل برقی تشکیل می‌دهند. عمده این وسایل در زندگی انسان‌ها نقش مبدل نیروی برق به نیروی مکانیکی، حرارتی، سرمایش و…. را به عهده دارند. به عبارت بهتر می‌توان گفت رشد یک جامعه در شاخه‌های مختلف اعم از اقتصادی، فرهنگی، رفاهی و اجتماعی و غیره را می‌توان با سرانه مصرف انرژی برق و چگونگی و میزان مصرف آن در بخش‌های مولد مورد سنجش و ارزیابی قرار داد. بنابراین متناسب با توسعه تکنولوژی و ارتقای سطح زندگی مردم، مصرف انرژی الکتریکی به عنوان نیروی محرکه چرخ عظیم خدمات صنعتی و رفاهی رو به فزونی بوده است. قابلیت کنترل بهتر، قادر بودن به انجام هر کاری در بخش‌های مختلف صنعت،کشاورزی، تجارت، مخابرات، حمل و نقل وخانگی و همچنین همواره و با سرعت زیاد در دسترس بودن، سهولت استفاده و نیز این ویژگی انرژی الکتریکی که قابل مصرف، تولید و بهره‌برداری به صورت خودکارو اتوماتیک است، باعث شده که این انرژی در مقایسه با سایر انواع انرژی، مورد توجه بیشتر واقع شده و به طور وسیعی برای انواع کاربردهای خدماتی، صنعتی و رفاهی استفاده شود. امروزه نسل بشر برای تولید انرژی الکتریکی مورد نیاز خود به منابع مختلفی روی آورده است که با عنایت به اتمام پذیری و آلایندگی منابع فسیلی انرژی‌های تجدیدپذیر از اهمیت زیادی برخوردار شده‌اند.

طرح امید چیست؟
در طرح امید، هیات دولت در۲ شهریور ۹۹ به پیشنهاد وزارت نیرو و به استناد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، این وزارت را مجاز کرد تا صورتحساب برق مشترکان خانگی کم مصرف با الگوی تعیین شده در جدول پیوست را با تخفیف صد درصدی محاسبه کند، هزینه مشترکین کم مصرف رایگان خواهد بود، مشترکین خوش مصرف مشمول تخفیف خواهند شد و مشترکین پر مصرف از دوره‌های آموزشی بهره‌مند خواهند شد.

هدف از طرح برق امید چیست؟
هدف این طرح کاهش رفاه خانوار نیست بلکه در نظر دارد با آموزش و آگاه سازی، رفتار مصرفی مشترکان را اصلاح کند. جامعه هدف طرح برق امید همه مشترکان خانگی را شامل می‌شود ۲۹ میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که حدود ۳۰ درصد از آن‌ها براساس اطلاعات ثبت شده در سال‌های ۹۷ و ۹۸، مشمول این طرح خواهند شد (۵ میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک) و ضمن آنکه سایر مشترکان نیز می‌توانند با کاهش مصرف خود مشمول تخفیف‌های صد درصدی بهای برق شوند. در ماه‌های گرم برای مناطق عادی ۱۰۰ کیلووات و برای ماه‌های غیر گرم الگو ۸۰ کیلووات ساعت خواهد بود، برای مناطق گرم الگو ۴۰۰ کیلووات ساعت خواهد بود با توجه به این که این طرح از سال جاری اجرا خواهد شد، انتظار می‌رود با اطلاع رسانی‌های گسترده، مشترکان بیشتری به این جرگه بپیوندند چرا که ظرفیت‌های خوبی برای مصرف بهینه در بخش خانگی وجود دارد. هدف این طرح کاهش رفاه خانوار نیست بلکه در نظر دارد با آموزش و آگاه سازی، رفتار مصرفی مشترکان را اصلاح کند به طور مثال دقت مشترکان را در نحوه استفاده از وسایل برقی و همینطور خرید وسایل برقی افزایش دهد. اگر بتوان مصرف برق بخش خانگی را بهینه کرد و آن را در حد استاندارد‌ها کاهش داد، می‌توان برق کاهش یافته در این بخش را به بخش‌های مولد تزریق و باعث رونق بیشتر اقتصادی و ایجاد اشتغال شد. برای همه مشترکان و به ویژه مشترکان پرمصرف امکان خرید و نصب پنل‌های خورشیدی کوچک با تسهیلات مناسب فراهم می‌شود که پنل خرید و هزینه آن را به صورت اقساط بپردازند. هزینه این پنل‌ها که حتی قابل نصب در روی کولر‌های آبی بوده و ظرفیت تولید ۴۰۰ تا ۵۰۰ وات برق را خواهند داشت، در حدود ۵ میلیون تومان است که به زودی در خصوص نحوه بهره‌گیری از این امکان، اطلاع رسانی خواهد شد.
تاثیر طرح امید در استان البرز
استان البرز بیش از یک میلیون مشترک برق دارد. با توجه به طرحی با عنوان طرح امید درراستای این طرح مشترکین خانگی که در یک ماه کمتر از ۱۰۰ وات مصرف داشته باشند از بخشودگی ۱۰۰ در صدی بهره‌مند خواهند شد. استان البرز در سال ۹۸، ۹ و نیم میلیارد تومان پاداش در قالب تخفیف به صنعتگرانی که مدیریت مصرف داشته است داده وتخفیف‌های امسال از ابتدای بهمن ماه آغاز خواهد شد.
در این راستا مصرف کنندگان به مشترکین کم مصرف، خوش مصرف و پر مصرف تقسیم شده و طی پیامک میزان مصرف به آن‌ها گوشزد خواهد شد.
طبق این طرح مشترکین خوش مصرف نیز مشمول تخفیف خواهند شد، و انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی مصرف انرژی تعداد مشمولین تخفیف افزایش پیدا کند.
مشترکین پر مصرف تحت آموزش درست مصرف کردن و بهره‌گیری از سلول‌های بنیادی قرار خواهند گرفت.
این تخفیف صرفا شامل سکونت گاه‌های دائمی درحال بهره‌برداری شهری و روستایی و هم چنین سکونتگاه‌های عشایری می‌شود. سکونت گاه‌های خالی از سکنه و غیردائم نظیر باغ ویلا‌ها مشمول این تخفیف نمی‌شوند.
امید که با این اقدامات بتوان برنامه‌ریزی درستی برای رسیدن به اهداف عالیه صورت داد تا در راستای آن درست مصرف کردن انرژی برق در جامعه همه گیر شود.