ظرفیت تولید واکسن بنیاد برکت ماهانه ۱۰ میلیون دوز
ظرفیت تولید واکسن بنیاد برکت ماهانه ۱۰ میلیون دوز

    مسوول طرح تولید واکسن در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه، مرحله سوم تولید واکسن از اواخر بهار ۱۴۰۰ راه اندازی می شود، تصریح کرد: ظرفیت تولید واکسن “کوو ایران برکت” بیش از ۱۰ میلیون دوز در ماه خواهد بود. دکترحسن جلیلی روز یکشنبه در نشست خبری واکسن کوو ایران برکت […]

 

 

مسوول طرح تولید واکسن در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه، مرحله سوم تولید واکسن از اواخر بهار ۱۴۰۰ راه اندازی می شود، تصریح کرد: ظرفیت تولید واکسن “کوو ایران برکت” بیش از ۱۰ میلیون دوز در ماه خواهد بود.
دکترحسن جلیلی روز یکشنبه در نشست خبری واکسن کوو ایران برکت گفت: نباید فراموش کرد دنیا در ساخت واکسن از ما جلوتر بوده است چراکه آنها درگیر بیماری های ویروسی مختلف همچون سارس و مرس بوده اند. ما هم اکنون توانسته ایم با کمک جوانان این مرزو بوم ساخت واکسن را بومی سازی کرده و توسعه دهیم. وی اظهار داشت: دغدغه اصلی ما از روز نخست که وارد فاز مطالعه واکسن شدیم، تولید انبوه این واکسن بوده است. نمی توانیم تا اتمام نتایج فاز یک، دو و سه و مشخص شدن نتایج صبر کنیم و بعد تولید انبوه را شروع کنیم. البته سایر کشورها نیز از همان زمانی که موفقیت آمیز بودن واکسن در حوزه آزمایشگاهی و کلینیکال برایشان ثابت شد، اقدام برای تولید انبوه واکسن را آغاز کرده اند.
وی با بیان اینکه، ما تولید واکسن را در کشور در سه فاز طراحی کرده ایم، گفت: فاز نخست تنها کفاف میزان واکسن مطالعه بالینی در فاز یک، دو و سه را می دهد.
مسوول پروژه تولید واکسن در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اضافه کرد: در فاز نیمه صنعتی یا فاز ۲ نیز که از دیروز شنبه تقریباً کار ساخت و نصب تجهیزات آن به اتمام رسید، راه اندازی تجهیزات آغاز شده است.
جلیلی ادامه داد: در فاز نیمه صنعتی نیز پیش‌بینی ما تولید بین یک تا دو میلیون دوز واکسن در ماه است.
وی با اشاره به اینکه، مرحله سوم شامل فاز۳ یا تولید صنعتی است، افزود: در واقع این مرحله تولید انبوه خواهد بود و پیش‌بینی ما است این که از اواخر بهار این سایت راه‌اندازی خواهد شد و ظرفیت تولید واکسن بیش از ۱۰ میلیون دوز در ماه خواهد بود.
جلیلی تاکید کرد: پروژه ساخت واکسن طبق جدول زمانبندی در حال پیشرفت است و تاخیری در آن ایجاد نشده است.
وی در خصوص سایر پلتفرم های ساخت واکسن که برای ورود به فاز انسانی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در دست بررسی است نیز با بیان اینکه، ما ۶ پلتفرم را از اواخر اسفند ماه سال گذشته آغاز کردیم، افزود: یکی دیگر از پلتفرم ها که مبتنی بر دی ان ای( DNA) است فاز پیش بالینی خود را به اتمام رسانده و مدارک و مستندات مربوطه طی یک تا دو هفته آینده برای درخواست ورود به مطالعه انسانی به وزارت بهداشت تقدیم می شود. جلیلی گفت: تاکنون و بر اساس آنچه که در مطالعات پیش بالینی دیده شده، نتایج رضایت بخش بوده است اما باید صبر کرد تا کارشناسان مربوطه در مورد مدارک و مستنداتی که ارائه می شود، اظهارنظر کنند و امیدواریم این واکسن نیز بتواند در آینده نزدیک وارد فاز مطالعه انسانی شود.

کرونا جان ۷۴ نفر دیگر را در ایران گرفت
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۵۷۴ هزار و ۱۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۴ نفر از بیماران مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۵۹ هزار و ۴۸۳ نفر رسیده است.
سیما سادات لاری روز یکشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (سوم اسفند ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیص هفت هزار و ۹۳۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۵۷۴ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۷۴ هزار و ۱۲ نفر رسید.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۷۹۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۶۸۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۰ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۶۹۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
لاری گفت: هم اکنون ۱۱ شهرستان قرمز، ۵۲ شهرستان نارنجی، ۲۱۷ شهرستان زرد و ۱۶۸ شهرستان آبی هستند و شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.
وی ادامه داد: بررسی آمار هفته های اخیر حاکی از ایجاد شیب صعودی ابتلا و بستری کووید۱۹ در کشور است و با وجود هشدارهای مکرر همکاران نظام سلامت شاهد عادی انگاری شرایط بیماری در بین برخی شهروندان و بی توجهی در عمل به توصیه های بهداشتی هستیم. باید سبک زندگی را در مقابله با کووید۱۹ تغییر دهیم و مواجهه هوشمند داشته باشیم.

گزارش نهایی واکسن کوو ایران برکت پایان اسفند ارائه می‌شود
مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کوو ایران برکت گفت: روز ۱۴ اسفند سال‌جاری آخرین نمونه خون داوطلبان گرفته می‌شود و گزارش نهایی ایمنی این واکسن ایرانی اواخر اسفند ارائه می‌شود.
دکترحامدحسینی روز یک شنبه نشستی با خبرنگاران درخصوص اتمام فاز یک واکسن افزود: ما برای انجام فازهای بعدی مطالعات آماده شده ایم.
وی تصریح کرد: گزارش پروتکل فاز ترکیبی ۲ و سه واکسن کوو ایران برکت به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت ارائه شده و آخرین داوطلبان استفاده کنندگان این واکسن ایرانی در پایان بهمن ماه دوز دوم را دریافت کردند.
مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا ادامه داد: بنابراین ۱۴ اسفندماه سالجاری آخرین نمونه خون از آنها گرفته می شود و گزارش نهایی علاوه بر گزارش ایمنی پس از این مرحله تقدیم خواهد شد.
حسینی اظهار داشت: در حال حاضر در فاز دوم ساخت واکسن انتظار داریم که بر روی ۴۰۰ داوطلب دیگر این مطالعات ادامه یابد واگر نتایج نهایی برای کارشناسان قانع کننده باشد وارد فاز بزرگتر یعنی فاز سوم و استفاده از جمعیت ۲۰ هزار نفری برای فاز مطالعه خواهیم شد و در و این جا است که ما می‌توانیم اثربخشی واکسن و با اطمینان بیشتری اعلام کنیم.
مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) گفت: با تایید نهایی واکسن ثابت می شود که واکسن ایرانی ایمن است و می توانیم اعلام کنیم که واکسن ایرانی در تولید آنتی بادی نیز موثر بوده است و برای استفاده در جمعیت بیشتر فاقد مشکل است.
حسینی همچنین اظهارکرد: دو ماه بعد از اتمام فاز ۲ و ۳ مشخص خواهد شد که واکسن با چه دوزی و در چه فاصله ای به صورت عمومی استفاده شود.