عطش خودنمایی یا فراموشی مفرط!
عطش خودنمایی یا فراموشی مفرط!

آرین پارسی نژاد – روزنامه نگار/  ۸ سال ریاست جمهوری و سیاست هایی که ایران را تا پای جنگ پیش برد برای او نوعی موفقیت به شمار می رود. سیاست هایی که همچنان ملت و کشور در حال پرداخت هزینه های آنها هستند. هرچند دولت تدبیر و امید با سیاست های خود روی رفتارهای متناقض […]

آرین پارسی نژاد –
روزنامه نگار/
 ۸ سال ریاست جمهوری و سیاست هایی که ایران را تا پای جنگ پیش برد برای او نوعی موفقیت به شمار می رود. سیاست هایی که همچنان ملت و کشور در حال پرداخت هزینه های آنها هستند. هرچند دولت تدبیر و امید با سیاست های خود روی رفتارهای متناقض رئیس جمهور سابق را سفید کرد، اما نمی توان فراموش کرد که در دوران احمدی نژاد چگونه عرصه بر حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی تنگ شد. حالا او از هر فرصتی برای خودنمایی استفاده می کند. از سخنرانی های تند علیه دیگر ارکان حکومتی تا مصاحبه با رسانه هایی که به گفته او، رسانه بیگانه و ضدانقلاب محسوب می شوند.
به گزارش «جمله» با گذشت ۳ روز از انتشار مصاحبه محمود احمدی نژاد با رادیو فردا، واکنش ها همچنان به این گفت و گو ادامه دارد. او که ظاهرا این روزها هر کاری را برای دیده شدن انجام می دهد این‌بار مصاحبه با یک رسانه فارسی زبان را انتخاب کرد و با رادیو فردا که از جمله رسانه های حامی تحریم و فشار حداکثری ترامپ علیه ایران است، گفت و گو و دوباره خود را سوژه کاربران فضای مجازی کرد.
برای مثال کاربری در این باره نوشت: «احمدی نژاد ۱۳۹۹: من مخالف حصر بودم. ۱۴۰۰: من نمی‌خواستم سال ۸۸ کاندیدا بشوم. ۱۴۰۱: من مخالف ریاست جمهوری خودم بودم. ۱۴۰۲: من رئیس جمهور نبودم، اشتباه گرفتید. ۱۴۰۳: من احمدی نژاد نیستم. اصلاً احمدی نژاد نمنده؟!»
کاربر دیگری هم نوشته است: «احمدی نژاد بگونه‌ای با رادیو فردا مصاحبه کرده است کانه ایشان در سال ۸۸ رییس جمهور سوئیس بوده نه ایران!»
  مصاحبه با رسانه ای که ممنوع بود
حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی در این باره نوشت: «رادیوفردا رسانه نیست. سامانه عملیات روانی است.» اصولگرایان هم از اینکه او با رادیو فردا گفتگو کرده به شدت ناراضی‌اند. محمد صالح مفتاح از فعالان رسانه‌ای نزدیک به قالیباف و معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این باره نوشت: «شاید بتوان درک کرد که احمدی‌نژاد در برابر توهین‌هایی که علیه‌ش شده است و دستاوردهایش تکذیب شده، سکوت نکند. اما اعتباربخشی به رسانه‌های وقیح و کثیف ضدایرانی، لکه ننگی ابدی بر دامان او خواهد ماند.»
از نکات جالب توجه این است که احمدی نژاد با این مصاحبه مصوبه‌ای را نقض کرد که در شورای عالی امنیت ملی به ریاست خودش به تصویب رسیده بود، براساس این مصوبه مصاحبه با رسانه‌های خارجی فارسی زبان ممنوع است.
البته این تناقض در رفتار یک موضوع عمومی در بین بسیاری از دولتمردان و سیاستمداران کشور محسوب می شود. چرا که سال هاست دسترسی عموم به شبکه های اجتماعی همچون توئیتر ممنوع و مسدود شده اما اکثر مسئولان خود در این شبکه اجتماعی فعالیت دارند و با استفاده از اینترنت بدون پروکسی برای مخاطبانی که به طور عادی نمی توانند به توئیتر دسترسی داشته باشند، پیام منتشر می کنند.  محمد حسین قدیری ابیانه از فعالان سیاسی اصولگرا با اشاره به اینکه اقدام احمدی نژاد “تخلفی آشکار” است و او از این موضوع مطلع بوده است، گفت: «او عمداً این کارها را می‌کند تا از مجمع تشخیص مصلحت نظام اخراج شود و پس از آن در پی مظلوم‌نمایی و کارهای عوام‌فریبانه برود.»
اما جدای از انتقادات از اصل این گفتگو محتوای آن به شدت بحث برانگیز شد. احمدی‌نژاد خود را از اتفاقات رخ داده در دوران ریاست جمهوری اش تبرئه کرد. او تاکید کرد که مخالف حصر و زندان منتقدانش بوده است. او همچنین تلاش کرد چهره‌ای صلح‌طلب از خود به نمایش بگذارد. او حتی زیر بار فیلتر شدن توئیتر و فیس‌بوک در زمان ریاست جمهوری‌اش نرفت.
محتوای اظهارات او با حجم زیادی از واکنش روبه رو بود، برخی از کتمان‌هایش خشمگین بودند و برخی آن را به تمسخر و طنز می‌گرفتند و عده‌ای نیز این سخنان را انتخاباتی ارزیابی کردند.
  آیا احمدی نژاد فراموشی دارد؟
برخی معتقدند که محمود احمدی نژاد در این مصاحبه اصطلاحا «دست بالا را نداشت» و پاسخ‌هایش نه قانع کننده بود و نه مانند مناظره ‌های سال ۸۸، فرار رو به جلو بود؛ او در این مصاحبه چندین بار از جمله «یادم نمیاید» استفاده کرد که این جمله پاسخ قانع کننده‌ای برای افکار عمومی نیست و از او که معمولا در مصاحبه‌ها آماده حاضر می‌شود شنیدن این پاسخ کمی غیر منتظره بود.
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا درباره سخنان احمدی‌نژاد در گفت و گو با پایگاه خبری فرارو  گفت: «او باید تکلیفش را با خودش روشن کند. با این مصاحبه نشان داد در یک سردگمی جدی به سر می‌برد. شاید مانند توابین می‌خواهد از اقدامات گذشته خود توبه کند، اما در این مصاحبه گفت که هیچ اشتباهی نداشته و منکر خیلی از حقایق شده است. شاید هم می‌خواهد با استفاده از رسانه‌های ضد انقلاب چهره خود را بازسازی کند و از خود فردی صلح‌جو و مهربان و کاملا متفاوت با آن‎‌چیزی که قبلا از او دیده بودیم، به نمایش بگذارد.»
به گفته این فعال سیاسی اصولگرا «این مصاحبه بیشتر به یک جلسه دادگاه شباهت داشت و آقای احمدی‌نژاد در این جلسه دادگاه در محضر افکار عمومی سعی داشت رفتار خود را در گذشته بازسازی کند و برای آینده خود راهی باز کند. اشتباه احمدی‌نژاد این است که تصور می‌کند ملت ایران حافظه تاریخی ندارد، در حالی که ملت تمام رفتار‌های او را پیش روی خودش دارد و درباره آن قضاوت می‌کند. آقای احمدی‌نژاد باید بداند با پناه بردن به سمت رسانه‌های ضد انقلاب آرای خاکستری به سمتش جذب نمی‌شود.»
  اقدامی در جهت تبلیغات انتخاباتی
کنعانی‌مقدم در پاسخ به این سوال که آیا احمدی‌نژاد تغییری کرده است، گفت: «ایشان هم به توابین پیوسته است و هم آلزایمر سیاسی دارد. ایشان واقعیت‌ها را انکار کرده‌اند. سیاسیونی که دچار آلزایمر سیاسی می‌شوند سعی می‌کنند حقایق را در محضر افکار عمومی انکار کنند.»
او درباره “توابین” توضیح داد: «منظور کسانی‌اند که از عملکرد سیاسی گذشته خود پشیمانند و می‌خواهند توبه کنند و در مسیر جدیدی حرکت کنند. مسیری که مردمی‌تر از گذشته است».
کنعانی مقدم درباره اینکه احمدی نژاد تلاش کرد که دامن خود را از حصر، بگیر و ببند‌های پس از انتخابات ۸۸ پاک کند، گفت: «او چراغ سبز نشان می‌دهد و می‌گوید اگر من بیایم، حصر را رفع می‌کنم، محدودیت‌ها را حذف می‌کنم، حجاب و فیلترینگ را کنار می‌گذارم و… مصاحبه احمدی‌نژاد حاوی این پیام به مردم است، اما چون نمی‌خواهد با مردم روراست باشد در لفافه حرفش را می‌زند».
این فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به انکار نقش آفرینی احمدی نژاد در ماجرای حصر گفت: «حصر با مصوبه شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است و احمدی نژاد آن زمان رییس این شورا بود و این کتمان او سوال برانگیز است. به نظر می‌رسد او می‌خواهد تقصیر‌ها را گردن رهبر انقلاب و دیگران بیاندازد».
  آیا او برنده مصاحبه بود؟
در مقابل برخی معتقد هستند او اینبار نیز برنده بازی مصاحبه با یک رسانه خارجی بوده است. علی اصغر شفیعیان مدیر مسئول پایگاه خبری «انصاف نیوز» در این باره می گوید: « مصاحبه احمدی نژاد  با رادیو فردا، تصمیم بدی به نظر نمی رسد، شاید بهتر باشد که این محدودیت ها برداشته شود. او در این گفت و گو نقطه نظرات خود را اعلام کرد و آنها هم مجبور شدند تا آن را انعکاس دهند به این موضوع چه اشکالی وارد است؟ با ادامه این محدودیت ها فضای رسانه های خارجی همچنان کاملا یک طرفه باقی خواهند ماند».  شفیعیان بر خلاف عده ای که معتقدند احمدی نژاد در این مصاحبه مغلوب شد، او را پیروز این میدان می داند و می گوید: «فارغ از محتوای مصاحبه احمدی نژاد او دست بالا را در این گپ و گفت داشت».
گلناز اسفندیاری مسئولیت این گفت و گو را بر عهده داشت؛ او که تا آذر ماه ۱۳۸۷ به عنوان سردبیر رادیو فردا فعالیت می‌کرد، از دی ماه همان سال به عنوان یکی از کارکنان اتاق خبر رادیو اروپای آزاد مشغول به کار شد و پس از حدود یک سال، از پراگ به واشنگتن رفت و در حال حاضر در پایتخت ایالات متحده امریکا به عنوان یکی از عوامل دفتر رادیو فردا مشغول به کار است. این روزنامه نگار در خصوص اسفندیاری نیز می گوید: « در این گفت و گو، مصاحبه‌کننده بسیار ضعیف و غیر حرفه ای عمل کرد.چه بخواهیم و یا چه نخواهیم احمدی نژاد  هشت سال رییس جمهور  ایران بوده و باید شان و شخصیت او در هنگام مصاحبه حفظ شود.» او با بیان اینکه مصاحبه گر می توانست، سوالات بهتری از احمدی نژاد بپرسد، می افزاید: «به بیشتر سوالات مطرح شده در این مصاحبه قبل‌تر به نوعی پاسخ داده شده بود، مصاحبه گر می توانست از این فرصت استفاده کند و پاسخ های متفاوتی بگیرد اما این اتفاق نیفتاد و از این نظر باید به گلناز اسفندیاری نمره منفی داد».