غلامعباس توسلی از اعضای ارشد نهضت آزادی درگذشت
غلامعباس توسلی از اعضای ارشد نهضت آزادی درگذشت

    غلامعباس توسلی از اعضای نهضت آزادی، استاد دانشگاه، مولف و مترجم حدود بیست جلد کتاب در زمینه جامعه‌شناسی، روز جمعه ۲۵ مهر بعد از یک دوره بیماری و کهولت سن، در سن ۸۵ سالگی درگذشت. وی مولف کتابهایی از جمله ن‍ظری‍ه‌ه‍ای ج‍ام‍ع‍ه‌ش‍ن‍اس‍ی‎، جامعه‌شناسی شهری‎، جامعه‌شناسی و آموزش و پرورش، ج‍ام‍ع‍ه‌ش‍ن‍اس‍ی دی‍ن‍ی و مترجم […]

 

 

غلامعباس توسلی از اعضای نهضت آزادی، استاد دانشگاه، مولف و مترجم حدود بیست جلد کتاب در زمینه جامعه‌شناسی، روز جمعه ۲۵ مهر بعد از یک دوره بیماری و کهولت سن، در سن ۸۵ سالگی درگذشت. وی مولف کتابهایی از جمله ن‍ظری‍ه‌ه‍ای ج‍ام‍ع‍ه‌ش‍ن‍اس‍ی‎، جامعه‌شناسی شهری‎، جامعه‌شناسی و آموزش و پرورش، ج‍ام‍ع‍ه‌ش‍ن‍اس‍ی دی‍ن‍ی و مترجم آثاری چون «ب‍ی‍ن‍ش‌ه‍ا و گ‍رای‍ش‍‌ه‍ای ع‍م‍ده در ج‍ام‍ع‍ه‌ش‍ن‍اس‍ی م‍ع‍اص‍ر» است. وی قبل از انقلاب از نیروهای ملی‌مذهبی و عضو نهضت آزادی بود. توسلی بعد از انقلاب برای مدتی مشاور رادیو و تلویزیون بود به ریاست دانشگاه اصفهان نیز انتخاب شد. وی همچنین کارنامه حضور در شورای انقلاب فرهنگی را در دوران فعالیت خود دارد.
توسلی از موسسان و اولین رئیس انجمن جامعه شناسی ایران بوده و در سال ۱۳۶۴ به عنوان مدیر گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران انتخاب شد. یک سال بعد وی به سمت ریاست دانشکده منصوب گردید. این استاد حوزه جامعه‌شناسی در سال ۱۳۸۶ از دانشگاه تهران اخراج شد./گروه سیاسی

 

خودکشی دومین نوجوان در بوشهر ظرف چند روز

یک نوجوان ۱۵ ساله، ساکن شهرستان کنگان واقع در استان بوشهر، پنج‌شنبه شب گذشته خودکشی کرد.
یک خبرگزاری به نقل از دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کنگان نوشت که این نوجوان پنج‌شنبه شب در خانه‌باغی در اطراف کنگان دست به خودکشی زده است. انگیزه‌های احتمالی این نوجوان برای خودکشی در دست بررسی است، اما گمان می‌رود فقر اقتصادی از دلایل مهم خودکشی او بوده است.
بررسی‌های اولیه حکایت از آن دارد که متوفی اهل شهرستان کوهدشت استان لرستان بوده و با مادر و خواهران خود در همان خانه‌باغ زندگی می‌کرده است.
بنا بر گزارش‌ها، این نوجوان در یک کارگاه سنگ‌فروشی کار می‌کرده و در پی حبس پدر با محکومیت قتل عمد، از دو سال پیش ترک تحصیل کرده بود.
در همین زمینه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر در نشست بررسی علت بروز آسیب‌های اجتماعی در بین قشر کودک و نوجوان به خودکشی این نوجوان اشاره کرده و گفت: «خودکشی دو کودک و نوجوان در شهر‌های جنوبی استان در کمتر از یک هفته موضوع بزرگی است و نگرانی‌هایی را در جامعه ایجاد کرده است.»
مادر این دانش‌آموز در مصاحبه‌هایی چرایی خودکشی فرزند خود را نداشتن تلفن همراه و عدم توان مالی خانواده برای خرید آن عنوان کرد./باشگاه خبرنگاران

آغاز دور دوم مذاکرات ایران و اوکراین

دور دوم مذاکرات ایران و اوکراین در مورد سرنگون‌سازی هواپیمای مسافربری اوکراین در ژانویه سال جاری در نزدیکی تهران از دوشنبه ۲۸ مهر آغاز خواهد شد.
این مذاکرات تا ۳۰ مهر ادامه خواهد داشت و محسن بهاروند، معاون وزیر خارجه ایران میزبان معاون وزیر خارجه اوکراین و تیم همراه او خواهد بود.
به گفته بهاروند، در این جلسات “بحث‌های فنی‌، قضایی و حقوقی” مطرح خواهد شد. بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین در نخستین ساعات بامداد ۱۸ دی‌ماه سال جاری دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران به اشتباه هدف دو موشک سپاه‌ پاسداران قرار گرفت و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند./ایسنا

 

 


پیروزی قاطع جاسیندا آردرن در انتخابات نیوزیلند

نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی نیوزیلند حاکی از پیروزی قاطع حزب کارگر جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر فعلی این کشور است.
آردن ۴۰ ساله که حزب او ۴۹ درصد آرا را به دست آورده، می‌تواند دولتی را در نیوزیلند تشکیل دهد که حتی نیاز به ائتلاف با سایر احزاب هم ندارد. او با این پیروزی برای سه سال دیگر در مقام نخست‌وزیری ابقا می‌شود.
حزب محافظه‌کار ملی که رقیب حزب کارگر در انتخابات بود توانست تنها ۲۷ درصد از آرا را از آن خود کند.
پیروزی قاطع حزب کارگر در انتخابات فعلی از سال ۱۹۹۶ برای هیچ حزبی در نیوزیلند سابقه نداشته است. بسیاری پیروزی قاطع آردرن را مدیون سیاست موفق او در مقابله با شیوع ویروس کرونا در نیوزیلند می‌دانند.

 

کمک یک ناوشکن آمریکایی به شناور ایرانی

بنا بر اعلام ائتلاف بین‌المللی دریایی یک ناوشکن آمریکایی در دریای عرب به یک شناور ایرانی که در وضعیت اضطراری درخواست یاری کرده بود، کمک کرد.
ائتلاف بین‌المللی دریایی که روز جمعه ۲۵ مهر این خبر را اعلام کرده می‌گوید، این شناور بعد از آن که موتور آن با مشکل مواجه شد از ناوشکن “یو‌اس‌اس وینستون ‌اس چرچیل” آمریکا درخواست کمک کرد. ملوانان کشتی ایرانی به آمریکایی‌ها گفتند که باتری موتور کاملا خالی شده و آن‌ها بدون غذا و آب مانده‌اند. نیروهای آمریکایی علاوه بر تأمین آب و غذا با کمک گرفتن از گارد ساحلی عمان کمک مورد نیاز کشتی ایرانی را در اختیار آن قرار دادند.