قصه ربیع‌خواه؛ کیسه بوکسی که قهرمان شد
قصه ربیع‌خواه؛ کیسه بوکسی که قهرمان شد

    بعد از چند روز پرتنش، محسن ربیع‌خواه قراردادش با پرسپولیس را به‌طور رسمی فسخ کرد و به حضور چهارساله‌اش در این تیم پایان داد. نوع جدایی ربیع‌خواه از پرسپولیس طوری بود که هم‌اکنون مدیران و مربیان باشگاه از این بابت تحت فشار قرار دارند. بسیاری از هواداران عقیده دارند حرمت این بازیکن حفظ […]

 

 

بعد از چند روز پرتنش، محسن ربیع‌خواه قراردادش با پرسپولیس را به‌طور رسمی فسخ کرد و به حضور چهارساله‌اش در این تیم پایان داد. نوع جدایی ربیع‌خواه از پرسپولیس طوری بود که هم‌اکنون مدیران و مربیان باشگاه از این بابت تحت فشار قرار دارند. بسیاری از هواداران عقیده دارند حرمت این بازیکن حفظ نشد و او می‌توانست به شکلی پسندیده‌تر از تیم جدا شود. حقیقت آن است که نه موقع جذب ربیع‌خواه و نه سال‌های اول حضور او در پرسپولیس هیچ‌کس تصور نمی‌کرد زمانی جدایی این بازیکن به یک بحران نسبی در پرسپولیس تبدیل شود، اما حالا این اتفاق رخ داده است.

موج اول؛ همه طعنه می‌زدند
ربیع‌خواه ابتدای لیگ شانزدهم به پرسپولیس پیوست و این در حالی است که کمتر کسی شانس فیکس شدن برای او قائل بود. بسیاری بر این باور بودند که با حضور محمد انصاری و محمدامین آرام‌طبع در پست دفاع چپ، جایی برای ربیع‌خواه باقی نخواهد ماند. او اما از فرصت مصدومیت رقبایش استفاده کرد و از همان مسابقه اول فیکس شد. بعدها ربیع‌خواه در پست‌هایی مثل دفاع وسط و هافبک دفاعی هم تست شد. او بین مناطق مختلف زمین جابه‌جا می‌شد، اما به‌ندرت از ترکیب بیرون می‌رفت. حقیقت آن است که در تیم پر از فانتزی‌باز پرسپولیس، کیفیت ربیع‌خواه شمار زیادی از هواداران و منتقدان را متقاعد نمی‌کرد، اما برانکو به این بازیکن اعتقاد راسخ داشت. سرمربی کروات سرخپوشان جمله مشهوری داشت با این مضمون: «از ربیع‌خواه انتقاد می‌کنند چون به موهایش ژل نمی‌زند. » بعدتر به نوعی حتی بازی دادن به ربیع‌خواه برای برانکو حیثیتی شد؛ تا جایی که او بعضا زیاده‌روی می‌کرد. مثلا یک‌بار در داربی تهران، برانکو احمد نوراللهی آماده را نیمکت‌نشین کرد تا ربیع‌خواه فیکس شود. این مسئله به ضرر تیم و خود بازیکن تمام شد. آن بازی را استقلال با گل وریا غفوری یک بر صفر برد، اما هواداران پرسپولیس موقع تعویض شدن ربیع‌خواه به اندازه زدن یک گل شادی کردند! حتی یک‌بار عادل فردوسی‌پور در توصیف علاقه برانکو به این بازیکن گفته بود: «حتی پدر ربیع‌خواه هم اینقدر به او اعتقاد ندارد. » با این حال روزگار گذشت و گذشت و به آقای معمولی پرسپولیس عزت داد.

موج دوم؛ تو چقدر خوبی
محسن ربیع‌خواه به‌تدریج در پرسپولیس پیشرفت کرد، اما منصفانه این پیشرفت از نظر فنی آنقدرها چشمگیر نبود. او به‌عنوان یک هافبک دفاعی تا روزهای آخر فوتبالش عمدتا نشانی از تکل‌های دقیق، شوت‌های خطرناک و حتی ضربات سر مؤثر بروز نداد، اما ویژگی‌های رفتاری او، بی‌حاشیه و در خدمت تیم بودنش باعث شد به‌تدریج مورد حمایت افکار عمومی قرار بگیرد. زمانی که حتی گابریل کالدرون هم به‌عنوان جانشین برانکو به ربیع‌خواه اعتماد کرد، روشن شد مربیان کارآزموده به‌وجود مختلف شاگردان‌شان توجه می‌کنند. به علاوه محسن به‌تدریج تبدیل به «آچار فرانسه» تیم شده بود و هر کجای پرسپولیس می‌لنگید، می‌شد روی او حساب کرد. بار اولی که پرسپولیس به نیمه‌نهایی آسیا رسید، در یک‌هشتم نهایی یک مصاف سخت با الدوحیل داشت. کمال کامیابی‌نیا هم قبل از این بازی کتفش را جراحی کرد، اما ربیع‌خواه در بهترین نمایش دوران حضورش در پرسپولیس، ۹۰ دقیقه نام تائه‌هی را مهار کرد تا قرمزها بالا بیایند. حالا او رفته و خاطراتش بر جا مانده؛ هرچند مسلما موقع جدایی سزاوار احترام بیشتری بود.

کاری نکنید فوتبال تعطیل شود!
بیستمین دوره لیگ برتر ایران از شانزدهم آبان زیر سایه سنگین ویروس کرونا آغاز می‌شود. در حالی که سازمان لیگ برنامه دقیق هفته اول و دوم را اعلام کرده، فدراسیون پزشکی – ورزشی با ارسال نامه‌ای خواهان به تعویق افتادن یک هفته‌ای این رقابت‌ها شده تا از هر گونه خطر احتمالی برای عوامل برگزاری مسابقات و فوتبالیست‌ها جلوگیری کند. پیش از این قرار بود مسابقات از دهم آبان آغاز شود. افزایش شمار تلفات کووید ۱۹ در ایران در فصل پاییز در شرایطی است که قبل از این هم از سوی مسئولان ارشد وزارت بهداشت به تیم‌های لیگ برتری هشدار داده شده بود که اگر فوتبال در اوایل تابستان با روزانه ۵۰ تا ۱۱۰ نفر فوتی به علت کرونا آغاز نشود، در پاییز هم آغاز نخواهد شد. در واقع آمادگی تیم‌ها و باشگاه‌ها برای جلوگیری از ابتلای عوامل خود به کرونا و برگزاری مسابقات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، امروز به آن‌ها کمک کرده که باتجربه‌تر شوند و با وجود فضای سنگین بیماری بر جامعه، تمرینات تیم‌ها ادامه داشته باشد و آن‌ها از این بابت احساس نگرانی نکنند اما گذشت زمان و عادت به ویروس کرونا، باعث شده برخی نسبت به رعایت موارد بهداشتی بی‌مبالاتی کنند.

زنگ هشدار برای لیگ برتر
ویروس کرونا ثابت کرده که به صورت عجیبی در حال تغییر چهره و پیشرفت و تطبیق خود با شرایط مختلف است. در نتیجه تیم‌هایی که در روزهای گذشته و به علت تکراری شدن وضعیت، کمتر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، باید مراقبت این ویروس باشند؛ ویروسی که در هفته‌های اخیر در کشورهای توسه یافته مانند ایتالیا و اسپانیا هم به شکل عجیبی در برخی از تیم‌ها رخنه کرده و فوتبالیست‌های بزرگی مانند رونالدو و ام‌باپه را هم بیمار کرده است. زنگ هشدار برای سازمان لیگ و تیم‌های فوتبال با هشدار اخیر فدراسیون پزشکی – ورزشی به صدا درآمده و هرگونه ابتلای دسته جمعی در تیم‌ها شروع لیگ برتر را با مخاطره روبرو خواهد کرد و چه بسا در این صورت رقابت‌ها تعطیل شود چرا که در حال حاضر ایران از حیث فوتی‌های کرونا در رتبه دوم جهان قرار دارد.
این وضعیت جدیت و وسواس بیشتر از سوی تیم‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی را می طلبد تا جلوی تعویق مسابقات و در نتیجه عقب افتادن رقابت‌های باشگاهی و ملی را بگیرد.

تلاش برای تعطیل نشدن فوتبال
اگر چه مدت‌ها از مناقشه برای شروع لیگ برتر فوتبال با توجه به شیوع کرونا گذشته است و اقدامات مخالفان شروع مسابقات به جایی نرسیده اما دقیقا مطابق آنچه گفته شده بود، شرایط کرونا در فصل پاییز بحرانی‌تر از بهار و تابستان اخیر شده و تیم‌ها باید بیشتر مراقبت کنند.
برای همه مسجل شد که اگر فوتبال در تابستان شروع نشده بود، امکان نداشت لیگ نوزدهم و جام‌حذفی به پایان برسد و در نتیجه، یکی از نمایندگان ایران در آسیا دست به کار بزرگی بزند و به فینال صعود کند. علاوه بر این اثبات شد که اظهارنظرهایی از این دست که ابتلا به کرونا، آینده ورزشی فوتبالیست‌ها را با خطر بزرگی روبرو می‌کند، یک بهانه نادرست بود. در هر حال نیاز به توضیح بیشتر نیست که اگر الان هم دنبال ادامه زندگی عادی و برگزاری رقابت‌های فوتبال زیر سایه فوتبال هستیم، باید پروتکل‌های بهداشتی سفت و سخت‌تر از گذشته برگزار شود تا ماراتن لیگ برتر شروع نشده، تعطیل نشود.
شاید لیگ مدتی به تعویق بیفتد ولی تعطیلی تمرینات تیم‌ها ضربه مهلکی به فوتبال می‌زند و مدت‌ها تمرین و آماده‌سازی تیم‌ها را با خطر روبرو می‌کند که در این وضعیت، رعایت موارد بهداشتی و تجمع تمرینات تیم‌ها مهم‌ترین مساله برای پیشگیری از کرونا خواهد بود.