قمار تاکتیکی نامجومطلق در شب شکست بزرگ
قمار تاکتیکی نامجومطلق در شب شکست بزرگ

    یکی از مسائلی که استقلال با آن در رقابت های داخلی و آسیایی با آن دست و پنجه نرم می کرد، تعداد اندک نفرات به خصوص در خط حمله و هافبک بود. با توجه به مصدومیت و محرومیت ها می توان گفت استقلال در هر بازی تعداد محدودی بازیکن را دراختیار داشت و […]

 

 

یکی از مسائلی که استقلال با آن در رقابت های داخلی و آسیایی با آن دست و پنجه نرم می کرد، تعداد اندک نفرات به خصوص در خط حمله و هافبک بود. با توجه به مصدومیت و محرومیت ها می توان گفت استقلال در هر بازی تعداد محدودی بازیکن را دراختیار داشت و معمولا دست مربیان برای انجام تعویض ها روی نیمکت خالی می شد. این مشکل را مجید نامجومطلق هم با آن دست و پنجه نرم کرد و شنبه شب مقابل پاختاکور چنین مساله ای بیشتر به چشم آمد.
نامجومطلق در بازی با پاختاکور سعی کرد همچون دیدار با الاهلی عربستان تیمش را کاملا هجومی به زمین بفرستد و به همین خاطر هرچه بازیکن هجومی در زمین داشت وارد میدان کرد. او در بازی با الاهلی عربستان وقتی نیاز مبرم به برد پرگل داشت نسبت به مسابقه الشرطه عراق آرایش تیمش را از ۲-۴-۴ به ۳-۳-۴ تغییر داد و از مثلث خطرناک ارسلان مطهری، شیخ دیاباته و مهدی قایدی در خط حمله استفاده کرد. اتفاقی که نتیجه مثبتی داد و باعث شد در همان نیمه اول کار نماینده سعودی تمام شود و استقلال در نهایت یک برد ارزشمند و پرگل(۳ بر صفر) را جشن بگیرد و به دور حذفی صعود کند. برای دیدار شنبه شب با پاختاکور ازبکستان اما اگرچه شرایط متفاوت بود اما سرمربی استقلال تصمیم گرفت به ترکیب برنده تیمش در خط حمله دست نزند. با اینکه این بازی اگر مساوی می شد به ۱۲۰ دقیقه و در نهایت ضربات پنالتی کشیده می شد، بازهم نامجومطلق تصمیم گرفت از هر ۳ فوروارد تیمش در ترکیب ابتدایی استفاده کند که در این صورت در نیمه دوم دستش برای تعویض ها بسته شد. به عبارتی می توان گفت نامجومطلق سعی داشت همچون بازی قبلی از ابتدا با سیستمی هجومی بازی کند و دروازه حریف را به خطر بیندازد اما نوع بازی پاختاکور استقلالی ها را غافلگیر کرد. استقلال عملا با استفاده از ۳ مهاجم میانه زمین را کاملا دراختیار هافبک های توانمند و سرعتی و تکنیکی تیم ازبک قرار داد و تصمیم نامجومطلق برای استفاده از سیستم ۳-۳-۴ باعث شد تا عملا هافبک های استقلال هیچ کاری نتوانند از پیش ببرند و در خلق موقعیت هم ناکام بمانند. در این شرایط فاصله میان خط هافبک و حمله استقلال زیاد شد و دوندگی های بیش از حد بازیکنان پاختاکور هم امان هافبک های کم تعداد آبی ها را برید و آنها در بسیاری از صحنه ها مغلوب جنگ های تن به تن شدند. شاید اگر نامجومطلق از ابتدا یکی از مهاجمان تیمش را بیرون از ترکیب می گذاشت، شرایط متفاوت بود. در این شرایط استقلال با توجه به داشتن بازیکنانی مثل رضاوند و باقری می توانست در خط هافبک شرایط بهتری داشته باشد و پرتعدادتر باشد تا اینطور هافبک های این تیم مغلوب قدرت بازیکنان تیم ازبک نشوند. از طرف دیگر وقتی استقلال در نیمه دوم از حریف عقب بود، با ورود مهاجم تازه نفس این فرصت به خط حمله برای جبران گل خورده داده می شد. در این شرایط می توان گفت قمار نامجومطلق برای انتخاب یک سیستم هجومی و پرریسک نتیجه نداد. او حتی برای جبران این اتفاق مجبور شد در نیمه دوم و در حالی که دو بر یک عقب بود ارسلان مطهری را از زمین بیرون بکشد و آرش رضاوند تازه نفس را به خط حمله اضافه کند تا نه مطهری مانند دیدارهای قبل تاثیرگذار باشد و نه رضاوند در پست غیرتخصصی اثرگذاری خود را داشته باشد. هرچه بود ریسک عجیب نامجومطلق مقابل قدرت قهرمان ازبکستان نتیجه نداد و استقلال با یک شکست تلخ رقابتهای لیگ قهرمانان ۲۰۲۰ را ترک کرد تا بار دیگر رویای رسیدن به مراحل پایانی این مسابقات برای آبی ها از بین برود.

 

فرصت طلایی برای شماره ۷ سابق آبی‌ها سوخت

مجید نامجومطلق پس از استعفای مجیدی به عنوان سرمربی موقت استقلال انتخاب شد. او در اولین دیدار خود در قامت سرمربی مقابل الشرطه عراق یک نیمه نه چندان خوب داشت، اما در نیمه دوم و با تعویض‌هایی که انجام داد استقلال موفق شد به بازی برگردد و دیدار مقابل الشرطه را با تساوی به پایان برساند.
نقطه اوج سرمربیگری نامجومطلق در استقلال دیدار مقابل الاهلی عربستان بود. این بازی در شرایطی برگزار شد که استقلال فقط با شکست این تیم به مرحله بعد مسابقات صعود می‌کرد. نامجومطلق با یک ترکیب متفاوت و هجومی پای به میدان گذاشت و موفق شد با شجاعتی که به خرج داد، در یک نیمه کار الاهلی را تمام کند و زمینه صعود به مرحله بعدی مسابقات را هموار کند. ارنج نامجو مقابل الاهلی با سه مهاجم که هر سه از بهترین‌های استقلال در این دیدار بودند، پروژه موفقیت‌آمیزی بود و با رقم زدن سه گل به الاهلی، باعث پیشرفت تیم شد. این پیروزی انتظار هواداران استقلال را بیشتر از همیشه کرد و همه در انتظار پیروزی مقابل پاختاکور ازبکستان در اولین دیدار حذفی بودند. با اینکه استقلال در خط دفاع همیشه مشکلاتی داشته اما استقلالی‌ها می‌دانستند این تیم در خط هافبک با بازیکنانی چون علی کریمی و مسعود ریگی و در خط حمله با مهاجمانی، چون دیاباته، مهدی قائدی و ارسلان مطهری بسیار خطرناک ظاهر خواهد شد. در واقع سرنوشت شماره هفت افسانه‌ای آبی‌ها در سالیان نه چندان دور به موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ گره خورده بود؛ جایی که اگر نامجومطلق موفق می‌شد دست به کار‌های بزرگی بزند، به عنوان نفر اول نیمکت آبی‌های پایتخت در فصل آینده معرفی می‌شد ولی حذف در دوحه، امیدهای مجید برای ماندن روی نیمکت استقلال را کمرنگ کرد. نیمکتی که حالا بعد از استراماچونی و فرهاد مجیدی به او رسیده بود و احتمالا مدیران باشگاه از نامجومطلق هم عبور می‎‌کنند تا گزینه دیگری روی نیمکت تیم بنشیند. از امروز، دوباره بحث انتخاب سرمربی جدید برای استقلال داغ می‌شود. اما این تنها مشکل سعادتمند نیست. او با نتیجه ای که در لیگ قهرمانان آسیا رقم خورد حالا با چالش مهمی به نام حفظ ستاره های تیمش مواجه است. سه ستاره مهم استقلال علی کریمی، شیخ دیاباته و روزبه چشمی هنوز آینده قطعی و صد درصدی با این تیم ندارند و اگر در این هفته خبرهای بدی از این ماجرا به گوش برسد یقینا مجسمه سعادتمند از سر در باشگاه استقلال سقوط خواهد کرد. استقلال که با مدتی استراحت باید خود را آماده فصل آینده کند احتمالا در بخش بازیکنان نیز با تغییراتی مواجه است و به نظر می‌رسد دیگر مهلت برخی بازیکنان در این باشگاه به پایان رسیده باشد. با این وصف آبی ها در انتظار تغییرات گسترده ای در روزهای پیش رو هستند، تغییراتی که اگر منجر به بهبود کیفیت فنی و اصلاح روند اداره این باشگاه نشود یقینا یک مقصر بیشتر نخواهد داشت.