مردم از فرصت ثبت اختیاری چک برای آشنایی با صیاد استفاده کنند
مردم از فرصت ثبت اختیاری چک برای آشنایی با صیاد استفاده کنند

      آمنه نادعلی زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت، ضمن تأکید بر اختیاری بودن ثبت چک در سامانه صیاد توضیحاتی را در این باره ارائه کرد و گفت: دلیل اختیاری بودن روند ثبت چک در سامانه صیاد این است که فرهنگ سازی لازم در این باره به عمل آید و مردم با این سامانه […]

 

 

 

آمنه نادعلی زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت، ضمن تأکید بر اختیاری بودن ثبت چک در سامانه صیاد توضیحاتی را در این باره ارائه کرد و گفت: دلیل اختیاری بودن روند ثبت چک در سامانه صیاد این است که فرهنگ سازی لازم در این باره به عمل آید و مردم با این سامانه بیشتر آشنا شوند و بتوانیم به صورت روان تر قانون را در موعدی که مصوبه ستاد ملی کرونا تعیین کرده، اجرا کنیم.
وی افزود: قانون جدید چک ناظر به اقدامات پیشگیرانه است و از مرحله تخصیص دسته چک به مشتری تا زمانی که صدور چک اتفاق می‌افتد در نظر دارد فرایندها به گونه‌ای باشد که امکان صدور چک بلامحل کمتر شود.
به گفته نادعلی زاده، قاعدتاً در آینده ثبت سیستمی در این قانون اجباری خواهد شد، یعنی صادرکننده چک ملزم است در کنار اینکه چکی را صادر می‌کند و فیزیک را تهیه می‌کند، پس از آن اطلاعاتی را که بر روی فیزیک چک درج کرده است شامل مبلغ، تاریخ و هویت گیرنده چک، در سامانه صیاد وارد کند و گیرنده نیز باید چکی را بدون ثبت الکترونیک دریافت نکند.
وی اظهار داشت: گیرنده چک ضروری است فیزیک چک را با اطلاعات الکترونیکی تطبیق دهد و در صورت تطابق اطلاعات می‌تواند مراتب تأیید خود را در سامانه اعلام کند و در صورتی که تطابق نداشته باشد، می‌تواند مراتب عدم تأیید خود را اعلام کند و صادرکننده نیز متوجه می‌شود که این چک از نظر گیرنده مورد تأیید نیست. گیرنده همچنین می‌تواند دلایل عدم تأیید خود را مشخص کند مانند اینکه مبلغ یا تاریخ تطابق ندارد و هویت گیرنده به درستی ثبت نشده است.
به گفته نادعلی زاده، سامانه صیاد ۱۵ سرویس و ارائه خدمت دارد و آنچه مورد بحث ماست، خدمات «ثبت»، «تأیید»، «انتقال» و «استعلام» است که از طریق برنامک‌های موبایلی نیز در اختیار مردم قرار گرفته است. یکی از خدماتی که در سامانه صیاد پیش بینی شده است، صدور چک ضمانت است که کلیه فرایندها در این سرویس در نظر گرفته شده است. البته در حال حاضر این خدمت در برنامک‌های موبایلی فعال نشده است.
وی اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ کلیه سرویس‌ها و فرایندهایی که در سامانه صیاد درخصوص قانون جدید چک وجود دارد، همگی به صورت اجرایی و عملیاتی درخواهد آمد. در سال ۱۴۰۰ چک‌های جدیدی روانه بازار می‌شود و حتی رنگ این چک‌ها نیز تغییر می‌کند و مردم به لحاظ بصری این تمایز را احساس کنند.
نادعلی زاده گفت: فعلاً چک‌های قدیمی به روال سابق پذیرش و پردازش می‌شود و خللی در این امر بدون ثبت سیستمی اتفاق نمی‌افتد. البته بانک مرکزی تصمیم دارد که چک‌ها را جمع آوری کند، اما فرجه زمانی مناسب را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد که مشکلی رخ ندهد. در حال حاضر هر کس که دسته چک قدیمی دارد می‌تواند آن را در وجه حامل اجرا کند و مشکلی از این باب وجود ندارد.
وی افزود: چک‌های صیادی فعلی دارای شناسه ۱۶ رقمی و با رنگ سبز و صورتی هستند و قابلیت ثبت در سامانه صیاد را دارد و مردم می‌توانند به صورت اختیاری چک را در برنامک‌های موبایلی ثبت کنند.
این مقام مسئول در بانک مرکزی با بیان اینکه قانون جدید نگاهی سیستمی و با محوریت فناوری دارد. قانون جدید می‌تواند به کاهش جعل چک کمک کند، گفت: در قانون جدید اگر فردی چک برگشتی داشته باشد، تمام حساب‌هایش به میزان کسری موجودی مسدود می‌شود و دیگر نمی‌تواند ضمانتنامه بانکی دریافت کند و دسته چک جدید به وی تخصیص داده نمی‌شود یا حتی در فرایند اعطای تسهیلات فرد دچار مشکل می‌شود.