مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر می کنند
مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر می کنند

    ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران بیش از ۱۵ هزار تومان است در حالی که قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ ۱۲ هزارتومان تعیین شده، گفت: این اختلاف قیمت ٣٠٠٠ تومانی باعث شده که مرغداران روزانه بین […]

 

 

ناصر نبی پور رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه قیمت تمام شده تخم مرغ برای مرغداران بیش از ۱۵ هزار تومان است در حالی که قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ ۱۲ هزارتومان تعیین شده، گفت: این اختلاف قیمت ٣٠٠٠ تومانی باعث شده که مرغداران روزانه بین ۹ تا ۱۰ میلیارد تومان ضرر کنند. وی ادامه داد: مرغداری هایی که برای دریافت خوراک طیور تعیین سهمیه می شوند بین ۱۰ تا ۵۰ روز بعد آن را دریافت می کنند و مجبور هستند که در این مدت نهاده های مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند و کسانی هم که موفق به تامین خوراک برای طیورشان نشوند به ناچار مرغ های خود را به کشتارگاه می فرستند.

چین یک تنه در فکر تصاحب بازار نفت

چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، تنها خریدار بزرگی است که پیش بینی می شود امسال که شیوع همه گیری کووید ۱۹ باعث کاهش مصرف جهانی نفت می شود، رشد تقاضا برای نفت را ثبت کند. انتظار می رود واردات نفت چین در سال میلادی آینده به ۱۲ میلیون بشکه در روز برسد. در وضعیتی که انتظار می رود مصرف جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به میزان حدود ۹ درصد کاهش پیدا کند، فروشندگان برای صادرات نفت به چین و حفظ سهمشان در این بازار صف کشیده اند. آژانس بین المللی انرژی هفته گذشته اعلام کرد چین تنها کشوری خواهد بود که امسال رشد سالانه تقاضا برای نفت را ثبت خواهد کرد.

 

جهان با سونامی بدهی مواجه خواهد شد

موسسه مالی بین الملل در گزارشی با اشاره به طولانی شدن همه گیری کرونا و مشکلات پیش آمده برای شرکت ها و دولت ها در بخش مالی پیش بینی کرد تا پایان امسال مجموع بدهی جهانی به سطح بی سابقه ۲۷۷ میلیارد دلار برسد. طبق اعلام این موسسه که دارای ۴۰۰ زیرمجموعه بانکی بزرگ در جهان است، در حال حاضر مجموع بدهی جهانی به ۲۷۲ تریلیون دلار رسیده که این رقم ۱۵ تریلیون دلار بیشتر از رقم ثبت شده سال قبل است. طبق اعلام این موسسه، مجموع بدهی کشورهای در حال توسعه اکنون به حدود ۲.۵ برابر مجموع اندازه اقتصاد آن ها رسیده است که در این بین کشورهای چین، ترکیه و مالزی بیشترین افزایش بدهی را داشته اند. روند افزایش بدهی جهانی از سال ۲۰۱۶ بدین سو با سرعت بسیار زیادی ادامه داشته است .

واردات حدود ٧٠ تا ٧٥ میلیون یورو بذر سبزی و صیفی

صمد مبصّر معاون تحقیقات کنترل و گواهی بذر گفت: هر ساله حدود ٧٠ تا ٧٥ میلیون یورو بذر سبزی و صیفی وارد کشور می‌شود در حالی که امکان تولید حداقل نیمی از آن در داخل کشور وجود دارد. سطح اراضی قابل کشت کشور را ١٦ تا ١٨ میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک کشور، هزینه تولید اغلب محصولات کشاورزی به نسبت بسیاری از کشورها، بالاتر است. وی ادامه داد: با توجه به بالا بودن هزینه تولید، عاقلانه‌ست تولید محصولاتی در دستور کار قرار گیرد که ارزش افزوده بیشتری داشته و سازگار با شرایط اقلیمی کشور نیز باشند. مبصّر تاکید کرد: توجه به این اصل مهم، می‌تواند ضمن کاهش هزینه‌ها، درآمد مناسبی را نیز عاید کشاورزان و کشور کند.

عدم ارایه تسهیلات بانکی به ۳۰ رشته فعالیت صنعتی
اشباع شده

مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و امور طرح های وزارت صمت گفت: بانک‌ها به ۳۰ رشته فعالیت صنعتی که به ظرفیت اشباع رسیده اند برای سرمایه‌گذاری جدید تسهیلات بانکی نخواهند داد. علیرضا هادی با بیان این مطلب، افزود: بیش از ۲۰ هزار کد آیسیک داریم که یک هزار و ۳۵۵ مورد از آنها به اندازه کافی سرمایه گذاری در کشور انجام شده است و در ۳۰ رشته صنعتی دسته بندی می شوند. وی ادامه داد: بنگاهی که در یکی از این ۳۰ صنعت اشباع شده می خواهد فعالیت نماید اگر توجیه صادراتی داشته باشد، همچنان برای ما قابل حمایت است. مدیرکل دفتر سرمایه گذاری و امور طرح های وزارت صمت اضافه کرد: همچنین حمایت ما از طرح هایی که قبلا بانک‌ها تصویب کرده‌اند و دارای پیشرفت فیزیکی هستند، همچنان برقرار خواهد بود.