مرکز اسناد و موزه ملی مهندسان ایران   راه‌اندازی می‌شود 
مرکز اسناد و موزه ملی مهندسان ایران   راه‌اندازی می‌شود 

      معاون وزیر راه و شهرسازی ارتقای جایگاه مهندسان و ارایه خدمات تخصصی توسط آن‌ها را در اولویت سیاستگذاری کلان وزارت راه و شهرسازی برشمرد و از راه اندازی مرکز اسناد و موزه ملی مهندسان ایران و همچنین ارسال لایحه قانون نظام مهندسی و اصلاح مفاد آیین‌نامه آن به دولت خبر داد. محمود […]

 

 

 

معاون وزیر راه و شهرسازی ارتقای جایگاه مهندسان و ارایه خدمات تخصصی توسط آن‌ها را در اولویت سیاستگذاری کلان وزارت راه و شهرسازی برشمرد و از راه اندازی مرکز اسناد و موزه ملی مهندسان ایران و همچنین ارسال لایحه قانون نظام مهندسی و اصلاح مفاد آیین‌نامه آن به دولت خبر داد.

محمود محمودزاده ضمن تبریک ۵ اسفند روز مهندس، برخی از اقدامات دولت را در راستای وظیفه اجتماعی مهندسان در کیفیت دادن به ساخت و ساز برشمرد. معاون مسکن و ساختمان با اشاره به اینکه  اساس و بنیاد خانواده و زندگی اجتماعی را مسکن و ساختمان و موضوعات مرتبط با مهندسی تشکیل می‌دهد، گفت: وزارت راه و شهرسازی در موضوع نظام مهندسی، به منظور کیفیت بهبود خدمات مهندسی اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان را که ۲۵ سال از تصویب آن می‌گذرد بازنگری کرد که این بازنگری به همراه آسیب‌شناسی و بررسی مشکلات موجود در حوزه ساخت و ساز بوده است. معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: کمبودها و کاستی‌ها در قانون و آیین‌نامه احصا شده و در خصوص نکات پنهان آن بررسی لازم انجام شد. اقداماتی که وزارتخانه در این حوزه انجام داد ارسال لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی به دولت ارسال و اصلاح مفادی از آیین نامه است. محمودزاده اصلاح ابلاغیه آیین دادرسی برای شوراهای انتظامی و موضوع اصلاح ساختار دفاتر حقوقی برای ارایه خدمات و پاسخگوبودن را از دیگر نکات در حوزه زیربنایی مهندسی در کشور برشمرد و توضیح داد: بازنگری تمامی بخشنامه‌های قانون نظام مهندسی منطبق با شرایط جدید در حال انجام است. همچنین، کلیات ایجاد مهندسی ترافیک و این مبحث در شورای تدوین مقررات ملی ساختمان به تصویب رسید که اینکار به منظور ایجاد کیفیت انجام شد. وی تربیت نیروی متخصص را از دیگر راهکارهای دولت برای بهبود شرایط مهندسی در کشور عنوان کرد و گفت: برای اولین بار در آزمون آتی پروانه‌های تخصصی در حوزه مهندسی صادر می‌شود. در شرایط فعلی تمامی پروانه‌های مهندسی پروانه‌های عمومی هستند و فرقی نمی کند نوع ساختمان چیست. بدین معنا، همه مهندسان بر اساس گروه یا پایه‌ای که دارند می‌توانند خدمات انجام دهند. در حالیکه ساختمان با شرایط ویژه‌ای که دارد نیازمند پروانه تخصصی بوده و این کار در حال انجام است.

به گفته محمودزاده، با صدور پروانه تخصصی برای مهندسان و ترویج آن، مهندسان ترغیب می‌شوند تا به روز شوند و  مطالعات روز را داشته باشند تا بتوانند از این فرصت پیش آمده استفاده کنند. با اینکار خدمات رسانی برای این حوزه، خدمات کاملا تخصصی خواهد بود.

 

ساختمان‌های طرح اقدام ملی مسکن بیمه کیفیت می‌شوند

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: بیمه کیفیت ساختمان برای تمامی ساختمان‌های طرح اقدام ملی مسکن در مقیاس وسیع از دیگر اقدامات دولت در حوزه مهندسی بوده است که چندی پیش تفاهم نامه آن منعقد و وارد مراحل اجرایی و عملیاتی شد. با اینکار ساختمان های طرح اقدام ملی مسکن بین ۳ تا ۱۰ سال بیمه می شوند.

محمودزاده از امضای تفاهم‌نامه وزارت راه و شهرسازی با سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور برای ارایه تخفیف ارایه خدمات مهندسی رایگان و با تخفیف در اجرای طرح اقدام ملی مسکن خبر داد و گفت: مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان برای دهک‌های یک تا ۳ خدمات رایگان مهندسی در اجرای طرح اقدام ملی مسکن ارایه می دهند که این خدمات برای اقشار میان درآمدی با ۵۰ درصد تخفیف همراه است.

وی افزود: در مقابل وزارت راه و شهرسازی با افزایش ظرفیت خدمات این موضوع را برای مهندسان جبران خواهد کرد که این موضوع باعث می شود تا قیمت تمام شده برای متقاضیان این نوع از مسکن، کمتر شود.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی:

توسعه و آبادانی کشور مرهون خدمات 

و دانش مهندسی است

معاون وزیر راه و شهرسازی در پیامی ضمن تبریک ۵ اسفند روز مهندس از تلاش‌های مهندسان به ویژه مهندسانی که در احداث بیمارستان‌ها و ساختمان‌های پراهمیت نقش‌آفرینی کردند، توسعه و آبادانی کشور را مرهون خدمات و دانش مهندسی برشمرد.

آبادانی هر کشوری مرهون تلاش‌های همه آحاد آن است و هر فرد موفقی گام در این عرصه می‌گذارد، انسان‌های شریف بسیاری پشتوانه فرهنگی، علمی و اجتماعی او هستند. همین پشتوانه‌های غنی ایران را به کشوری پیشرو در علوم مهندسی و تربیت مهندسان حرفه ای تبدیل کرده است. نیروهایی بس ارزشمند که خدمات آنها فقط به درون مرزهای کشور محدود نمی‌شود و سالهاست فراتر از مرزها، دانش و نبوغ ایرانی را به رخ می کشند. هریک از آنها که دیروز از دانشگاه‌ها دانش‌آموخته شدند، امروز گوشه‌ای از کار عمران و آبادانی ایران عزیز را بر دوش گرفته‌اند و گروهی دیگر خود را آماده ورود به این عرصه می‌کنند. ایران مهد بناهای تاریخی است. بناهایی که گذشت دوران و کوران حوادث را پشت سرگذاشته‌اند اما همچنان استوار مانده‌اند تا نشان دهند ایران مرز گوهر دانش، هنر و خلاقیت است. همين گوهر دانش بود كه دانشمندانی مانند خواجه‌نصرالدين‌طوسی پرورش داد. این سیر تاریخی در دانش ساخت و ساز و مهندسی آن نسل به نسل منتقل شده و حالا ما مهندسان طلایه‌دار ادامه آن هستیم.

پیشتازی در جهانی که هر روز و هر لحظه مرزهای دانش در آن تغییر می کند، آن هم در شرایط تحریم ظالمانه، کار بس دشواری است اما مگر نه آنکه ما در همین دشواری‌ها آبدیده شده ایم و جایگاه فعلی خود در خدمات فنی – مهندسی را در همین دشواری‌ها به دست آورده‌ایم؟ طی یک سال گذشته که کادر درمان کشور با تمام توان در حال مبارزه با کرونا بود، نیروهای فنی – مهندسی سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات دولتی و عمومی تکمیل و تحویل ۱۴ پروژه بیمارستانی جدید را در اولویت کاری خود قرار دادند و کاری کارستان کردند. آری، همواره می توان به مهندسان این مرز و بوم تکیه کرد چرا که آموخته‌اند آدم روزهای سخت باشند، خستگی نشناسند و برای اعتلای ایران عزیز خشت روی خشت بگذارند.