مشکلات عراق برای خرید انرژی از ایران
مشکلات عراق برای خرید انرژی از ایران

    خلیج آنلاین در تحلیلی به روابط ایران و عراق در حوزه انرژی پرداخت‌. صدور گاز مایع ایران به عراق با موانعی برخورد کرده که به کمبود برق در عراق منجر شده است. بحران برق، دولت عراق را واداشت تا به فکر جایگزینی برای گاز ایران و کاستن از وابستگی به گاز ایران است […]

 

 

خلیج آنلاین در تحلیلی به روابط ایران و عراق در حوزه انرژی پرداخت‌. صدور گاز مایع ایران به عراق با موانعی برخورد کرده که به کمبود برق در عراق منجر شده است. بحران برق، دولت عراق را واداشت تا به فکر جایگزینی برای گاز ایران و کاستن از وابستگی به گاز ایران است زیرا به علت تحریم‌های بین‌المللی، ایران قادر نیست هزینه اقلام  خود را به شکل مناسب دریافت کند. با این که آمریکا عراق را برای خرید نفت و انرژی از ایران معاف کرده ولی عراق همچنان در پرداختن بدهی خود دچار مشکل است و همین موضوع اختلافاتی را میان دو کشور پدید آورده است. ایران صادرات انرژی به عراق را به دلیل بدهی کاهش داده است و به نظر می رسد عراق باید برای تامین انرژی مورد نیاز خود به دنبال تنوع بخشیدن به منابع نفتی خود است‌.

 

 

عملیات مشترک هوابرد با تجهیزات مکانیزه هجومی در سواحل مکران

سخنگوی رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش گفت: در مرحله اول این رزمایش برای نخستین بار عملیات مشترک تهاجمی تیپ هوابرد با بهره‌گیری از انواع سلاح‌ها و تجهیزات مکانیزه در سواحل مکران اجرا شد.

سرتیپ دوم کیومرث شرفی روز سه شنبه درباره رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، اظهار کرد: تیپ ۵۵ هوابرد نیروی زمینی ارتش در مرحله نخست رزمایش با اجرای عملیات چتربازی و با استفاده از نفربرهای BMP۲ که برای نخستین بار در جریان این رزمایش به‌شکل ترکیبی انجام شد؛ طرح‌های عملیات آفندی را اجرا کردند.

معاون عملیات نیروی زمینی ارتش افزود: نیروهای هوابرد در قالب صدها چترباز طی یک عملیات از پیش تعیین شده توسط چندین فروند هواپیمای سی ۱۳۰ نیروی هوایی ارتش با پرش هماهنگ و دقیق در نقاط تعیین شده فرود آمدند و همزمان با بارریزی تسلیحات و تجهیزات نظامی از جمله موتور سیکلت‌ها، موشک‌اندازهای ۱۰۷ میلیمتری و توپ‌های ۲۳ میلیمتری در منطقه عمومی رزمایش، با بهره‌گیری از این تجهیزات اهداف تعیین شده در ساحل را مورد حمله قرار داده و تصرف کردند.

شرفی خاطرنشان کرد: استفاده از نفربرهای ارتقا یافته توسط نیروهای هوابرد، اجرای عملیات تاخت با بهره‌گیری و پشتیبانی از انواع سلاح‌ها، تصرف مناطق ساحلی، بارگیری تجهیزات زرهی و تسلیحات نیمه‌سنگین در کمترین زمان ممکن و اجرای یک عملیات منطبق با صحنه‌های واقعی از جمله نقاط قوت تیپ هوابرد و نیروهای واکنش سریع نزاجا در این مرحله از رزمایش است.

 

 

روسیه مخالف تبدیل شدن سوریه به محل تنش میان ایران و اسرائیل است

وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه مخالف آن است که سوریه به محل جنگ و تنش بین دو کشور ایران و اسرائیل تبدیل شود. به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاورف در مورد ادعاهای اسرائیل در مورد تهدید از سوی ایران در سوریه گفت: همکاران گرامی اسرائیلی، هرگاه شما دلایلی درباره این ادعا که کشورتان از سوی خاک سوریه مورد تهدید قرار گرفته است داشتید ، کافی است این را سریعا به اطلاع ما برسانید و ما همه اقدامات لازم برای خنثی کردن این تهدید را انجام می دهیم. وی افزود: روسیه مخالف آن است که سوریه به محل جنگ و تنش  بین دو کشور ایران و اسرائیل تبدیل شود.

 

شورای عالی بورس برای حفظ تعادل در بازار سرمایه تصمیم‌گیری کند

رییس جمهوری گفت: شورای عالی بورس باید برای حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در یکصد و نود و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که روز سه‌شنبه به ریاست حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی برگزار شد، گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی گزارشی از تحولات بازار سرمایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رییس جمهوری پس از این گزارش تاکید کرد: شورای عالی بورس باید برای حفظ تعادل در بازار سرمایه و شفافیت و صیانت از حقوق سرمایه‌گذاران تصمیمات لازم را اتخاذ و اجرایی کند.

 

 

اگر دشمنان دست از پا خطا کنند نابودشان می کنیم

نماینده شبستر در تذکر شفاهی خود گفت: امروز دشمنان در شعاع ۲ هزار کیلومتری در تیررس ما هستند و اگر دست از پا خطا کنند، نابودشان خواهیم کرد. به گزارش ایرنا، جعفر راستی در نشست علنی امروز در تذکر شفاهی گفت: قدرت دفاعی و پهپادهای سپاه که روز جمعه در رزمایش پیامبر اعظم (ص) به نمایش درآمد، بازتاب گسترده ای در سراسر جهان داشت.

وی ادامه داد: ملت های مسلمان با نگاه تحسین برانگیز و دشمنان با چشمان وحشت زده  شاهد دستاورد بزرگ فرزندان راستین انقلاب اسلامی بودند.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی افزود: به گفته فرمانده دلاور هوافضای سپاه، ما توانستیم در شمال اقیانوس هند در فاصله ۱۸۰۰ کیلومتر با موشک های بالستیک، اهداف خود را منهدم کنیم.

راستی تاکید کرد: امروز دشمنان ما در شعاع ۲ هزار کیلومتری در تیررس ما هستند و اگر دست از پا خطا کنند، نابودشان خواهیم کرد. دشمنان بعد از رزمایش پیامبر اعظم (ص) اظهار داشتند که توان موشکی و قدرت تهاجمی پهپادهای سپاه انقلاب اسلامی خیره کننده بود.

جعفری اظهار کرد: امروز برای ما افتخار است که بعد از ۴۲ سال مبارزه با استکبار، دشمنان ما به قدرت دفاعی ما اذعان می کنند.

وی تصریح کرد: ایران به یک قدرت موشکی بزرگ و توانمند تبدیل شده است و تهاجم ترکیبی سپاه قادر است هر دشمنی را سرکوب کند. موشک های نسل جدید سپاه قابلیت هدایت از خارج از جو را دارد، این افتخار فرزندان راستین انقلاب است.

 

 

مجلس فردا درباره لایحه بودجه جلسه غیرعلنی دارد

رییس مجلس شورای اسلامی گفت:جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور فردا برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، «محمدباقر قالیباف» در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به این که کمیسیون تلفیق در حال بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است و بخش مصارف را نیز بررسی کرده است، مجلس شورای اسلامی فردا صبح راس ساعت ۸ و ۴۵ دقیقه جلسه غیرعلنی به مدت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه برای بررسی ابعاد لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را برگزار خواهد کرد.

وی همچنین پس از شنیدن سخنان «فرهاد بشیری» نماینده سوال کننده از  وزیر امورخارجه درخصوص دیپلماسی اقتصادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه وزارتخانه امور خارجه موضوعات را تقسیم بندی و بخش بندی و بخش معاونت اقتصادی را ایجاد کرده است، یک گامی به سمت پیشبرد مسائل اقتصادی کشور است.

وی افزود: البته نیاز است علاوه بر ستاد در بخش حوزه ثبت، در مجموعه سفارتخانه نیز این اتفاق رخ دهد و این موضوع دنبال شود. علاوه بر این، نگرش وزارت امور خارجه که در موضوعات امنیتی و سیاسی است که باید به سمت موضوعات اقتصادی و سیاسی برود و این بخش را در اولویت قرار دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهتر است نام وزارت امور خارجه به وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل تغییر کند، اظهار داشت: این مورد به قانون نیاز دارد. البته منظور این نیست که وزارت خارجه کار تجارت انجام دهد، بلکه سفرا و وزارتخانه های بسیاری از دولت های دیگر نقش اساسی در پیگیری، بازاریابی و ارتباطات حوزه تجارت بین الملل را پیگیری بیشتر کنند.

قالیباف خاطرنشان کرد: در واقع اصول بستن قرارداد و انجام معاملات خارجی را وزارتخانه های تخصصی باید انجام دهند. اگر دولت لایحه‌ای داشته باشد و نظر وزارت امور خارجه باشد که تبدیل به وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل شود، مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد که همکاری های لازم را صورت دهد.