میزان کلیفرم مدفوعی نشات گرفته از فاضلاب خانگی در دریای خزر بالاست
میزان کلیفرم مدفوعی نشات گرفته از فاضلاب خانگی در دریای خزر بالاست

      رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان محمودآباد گفت: مشکل آلودگی آب دریا در شهرستان ما بیشتر مربوط به بالا بودن حد کلیفرم مدفوعی و باکتری‌های روده‌ای است که مشخصا از فاضلاب خانگی نشات می‌گیرد. علی‌محمد دعاگو گفت: سطح آب‌های زیرزمینی در شهرستان‌های ساحلی بالا است و مشکل دفع پساب‌ در تمام شهرهای ساحلی شبیه […]

 

 

 

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان محمودآباد گفت: مشکل آلودگی آب دریا در شهرستان ما بیشتر مربوط به بالا بودن حد کلیفرم مدفوعی و باکتری‌های روده‌ای است که مشخصا از فاضلاب خانگی نشات می‌گیرد.
علی‌محمد دعاگو گفت: سطح آب‌های زیرزمینی در شهرستان‌های ساحلی بالا است و مشکل دفع پساب‌ در تمام شهرهای ساحلی شبیه هم است، متاسفانه به غیر از یک الی دو شهر استان مازندران بقیه شهرهای ما مجهز به سیستم تصفیه فاضلاب شهری نیستند.
وی ادامه داد: در خیلی جاها چون فاضلاب‌ها قدرت جذب در زمین را ندارند، به خصوص اگر در کنار رودخانه‌ها و دریا باشند، چاه‌های فاضلاب سریز شده و نشت می‌کند و بنابراین مردم مجبور می‌شوند با ماشین‌های فاضلاب‌‌کش، چاه‌ را تخلیه کنند.ماشین‌های فاضلاب کش هم مکان مناسب و مجازی را برای تخلیه‌ی فاضلاب‌ها ندارند و ما می‌بینیم که در کنار رودخانه و جاده‌ها تخلیه می‌کنند، ما مدام در تعقیب و گریز و درگیری با این خودروها هستیم. دعاگو افزود: هر ماه چند دستگاه از این فاضلاب کش‌ها را به دادگاه معرفی می‌کنیم که محکوم شده و جریمه می‌دهند، اما حقیقت این است که در نوار ساحلی چون زیرساخت‌ها آماده نیست و سیستم تصفیه فاضلاب شهری راه‌اندازی نشده و قدرت جذب در لایه های خاک در زمین هم بسیار پایین است، ناگزیر این اتفاق دوباره روی داده و خودروهای فاضلاب‌کش اقدام به تخلیه چاه‌های فاضلاب انسانی و انتشار این آلودگی در مجاری آبهای سطحی می‌کنند که این آلودگی در نهایت از طریق همین مجاری آبهای سطحی به دریا منتقل می‌شود که میزان کلیفرم‌های مدفوعی و آنتروکوک روده‌ای در سطح شناگاه‌ها را از میزان استاندارد بیشتر می‌کند و به دلیل همین آلودگی در بعضی طرح‌ها شنا را ممنوع اعلام کردیم. وی با تاکید بر آلودگی آب ساحلی منطقه گفت: خود ما هم نمونه‌های آب دریا را به صورت فصلی نمونه‌برداری و بررسی آزمایشگاهی می‌کنیم و در بعضی شناگاه‌ها که میزان آلودگی از حد مجاز بیشتر است، شنا را ممنوع اعلام کردیم.

 


واردات ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به همزمانی شیوع ویروس کرونا و آنفلوانزا در پاییز و زمستان، وزارت بهداشت قصد دارد ۱۶ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا وارد کشور کند.
کریم همتی افزود: طبق پروتکل وزارت بهداشت، توزیع واکسن‌ها از ابتدای مهر آغاز می‌شود. علاوه بر این ۲ میلیون دوز، هلال احمر در حال حاضر ۱۵۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا در اختیار دارد که منتظر مجوز وزارت بهداشت برای توزیع این واکسن‌ها هستیم. رئیس جمعیت هلال احمر همچنین تاکید کرد: امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده کسانی که واکسن آنفلوانزا را از هلال احمر خریداری می‌کنند در مراکز در نظر گرفته شده از سوی این جمعیت، تزریق آن را انجام دهند تا امکان هیچگونه سوءاستفاده برای دلالان این واکسن در بازار آزاد باقی نماند. همتی با اشاره به شیوع بالای آنفلوانزا در سال گذشته، افزود: پیش بینی‌ها این است که با توجه به همزمانی و تقارن شیوع ویروس کرونا و آنفلوانزا، درخواست و تقاضا برای دریافت و خرید واکسن نسبت به سال‌های قبل بیشتر باشد، بنابراین انتظار این است کسانی که مشکلات خاص و زمینه‌ای ندارند برای خرید و تزریق این واکسن عجله نکنند چرا که اولویت خرید، با سالمندان، زنان باردار، کودکان و بیماران است.

 

سامانه نظارت الکترونیک بر داروخانه‌ها افتتاح شد

سامانه نظارت الکترونیک بر داروخانه‌ها افتتاح شد و سازمان غذا و دارو از دیروز(دوشنبه) با استفاده از سامانه جدید در مرحله آزمایشی بر توزیع اقلام کرونایی مانند ماسک، مواد ضدعفونی و الکل در داروخانه‌ها نظارت می‌ کند.
زبیده حسینی نسب معاون مدیر کل اداره بازرسی و شکایات‌ سازمان غذا و دارو امروز در نشستی با خبرنگاران در سازمان غذا و دارو گفت: با توجه به اهمیت و اولویت نظارت بر اقلام کرونایی، در گام اول و در دوره فعالیت آزمایشی (پایلوت) این سامانه بر وضعیت توزیع این اقلام در تعدادی از داروخانه های استان تهران در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران و نیز دانشگاه علوم پزشکی البزر نظارت می شود.
وی گفت: بعد از طی دوره آزمایشی و رفع ایرادات سامانه نظارت الکترونیک بر داروخانه ها، این سامانه در داروخانه های ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی دیگر فعال می شود و در مرحله نهایی این سامانه در همه داروخانه های دولتی و خصوصی تحت پوشش ۶۳ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور فعال می شود و با استفاده از آن به صورت الکترونیک بر توزیع همه انواع داروها و کالاهای سلامت که در داروخانه ها توزیع می شود، نظارت می شود.
حسینی نسب افزود: این نظارت شامل کیفیت و اصالت کالا، قیمت مصوب آن، گرانفروشی، حضور مسئول فنی داروخانه است که با همکاری اداره کل نظارت بر دارو و اداره کل مکمل ها و فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو انجام می شود. معاون مدیر کل اداره بازرسی و نظارت بر شکایات سازمان غذا و دارو افزود: همزمان با فعال شدن سامانه نظارت الکترونیک بر داروخانه ها، نظارت ها و بازرسی های حضوری نیز از طریق اداره کل نظارت بر دارو و اداره کل نظارت بر مکمل ها و فرآورده های طبیعی سازمان غذا و دارو نیز انجام می شود و گزارش نظارت بر داروخانه های سراسر کشور از طریق سامانه الکترونیک به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته به سازمان غذا و دارو ارجاع می شود و به این ترتیب دقت و سرعت نظارت ها افزایش می یابد. وی در پاسخ درباره میزان تخلفات داروخانه ها و مهمترین تخلفات داروخانه ها گفت: این آمار را نداریم زیرا نظارت های مستمر بر داروخانه ها توسط اداره کل دارو و اداره کل مکمل های سازمان غذا و دارو انجام می شود و فقط تخلفات پر تکرار و مهم که از این ادارات به اداره کل بازرسی ارجاع شود، در این مرکز رسیدگی می شود. در ماههای اخیر گزارش مهمی نداشته ایم. رسیدگی به تخلفات در فروش ماسک و از جمله گرانفروشی ماسک نیز به اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مربوط می شود، در مورد قیمت مصوب ماسک نیز این اداره کل اعلام نظر می کند.