نام استقلال را صدا بزنید
نام استقلال را صدا بزنید

    سام ستارزاده / استقلال از مدیران کوچک و بزرگش کم در این دو سال ضربه نخورده درست است. ناکارآمدی و حتی گاهی منفعت‌طلبـــــی مسئــــولان استقلال، دو مربی آنها را طی یک فصل در اوج کارشان و با حداقل احترام به در خروج راند و بدهی و ورشکستگی برای باشگاه برجای گذاشت، اما برای […]

 

 

سام ستارزاده /

استقلال از مدیران کوچک و بزرگش کم در این دو سال ضربه نخورده درست است. ناکارآمدی و حتی گاهی منفعت‌طلبـــــی مسئــــولان استقلال، دو مربی آنها را طی یک فصل در اوج کارشان و با حداقل احترام به در خروج راند و بدهی و ورشکستگی برای باشگاه برجای گذاشت، اما برای چند دقیقه همه اینها را کنار بگذارید و به نقش هوادار در این ماجرا بیندیشید. آیا طرفداران آبی‌های پایتخت نمی‌توانستند از بروز چنین اتفاقاتی بکاهند؟ شاید می‌توانستند اما نه با چنگ زدن به چنددستگی‌ها و هرج‌ومرج در فضای باشگاه و نه با شخص‌پرستی.
ویروس کشنده شخص‌پرستی میان هواداران آبی‌دل همه‌گیر شده است. گویا اینجا کسی دیگر به استقلال علاقه‌ای ندارد. با هر هشتگ #سعادتمند_تنها_نیست در فضای مجازی، استقلال تنهاتر و تنهاتر شد. آنهایی که فرهاد مجیدی را قدیس باشگاه می‌دانستند، چشم بر ایرادات ناگریز وی در سوت یک سرمربی، به‌ویژه مدیریت کافی در کنترل بحران بستند. آنهایی که فریاد زدند «اس‌اس بی‌استرا نمی‌خواهیم»، به هوای استراماچونی در سنگر مدیران‌شان به بلاتکلیف کردن بیشتر استقلال پرداختند.
قصد این یادداشت نقد مجیدی، سعادتمند یا هیچ شخص دیگری نیست، بلکه دقیقاً نقد هواداری است که فراموش کرده «هیچ نامی بزرگتر از استقلال نیست (نباید باشد)». اعضای رقیب دیرینه آبی‌ها چرا یکدل و متحد از روی قله سختی‌ها و مشکلات در آغوش فینال آسیا می‌پرند؟ چون پس از درگذشت زنده‌یاد نوروزی، هیچ‌کدام‌شان حزب مرحوم نوروزی نبودند و همه تصمیم گرفتند به‌خاطر ۲۴ ابدی‌شان، «حزب پرسپولیس» باشند. حال برگردیم به شعار معروف آبی‌ها؛ اس‌اس بی‌استرا نمی‌خواهید؟ نخواهید! اما بدانید استقلال بدون رایکوف و بدون شادروان پورحیدری هم استقلال بوده و به اندازه نامش باابهت.
شخص‌پرستی هوادار هیزم جنگ قدرت در بدنه باشگاه را شعله‌ور می‌سازد. اثرات مخرب جنگ قدرت هم از مدیریت به مربی و بازیکن منتقل می‌شود. نتیجه آن می‌شود طغیان دانشگر و فرشید باقری علیه سرمربی تیم؛ می‌شود استوری تند مطهری علیه نفر اول کادر فنی؛ می‌شود ضرب‌وشتم همین هوادار در مهرآباد و مجادله لفظی با پزشک تیم در فرودگاه دوحه. امواج سرطان‌زای حاشیه به‌قدری در اردوگاه آبی‌ها تقویت شده که حتی مددجباری، تدارکاتچی عزیز استقلال، برای مدتی تیتر یک مطبوعات می‌شود. دیگر حتی یک توییت یا استوری معاون و مشاور رده چندم مدیران باشگاه در فضای مجازی از چندین جهت مورد تحلیل قرار می‌گیرد. این‌ رخدادها مشمئزکننده نیستند؟
معادله بسیار ساده است. هواداران اگر نام شخص را صدا بزنند، شخص به عزت می‌رسد. اگر نام استقلال را صدا بزنند، استقلال به عزت می‌رسد. انتخاب با خود شمایی است که هوادار استقلال هستی. فقط این را بدان هنگامی که چند ارتش در زمینی با یکدیگر مبارزه می‌کنند، عده‌ای کشته می‌شوند، عده‌ای زنده می‌مانند و آن زمین قطعاً با خاک یکسان می‌گردد.