نقدها به طرح تشویقی  سهام و بورس
نقدها به طرح تشویقی  سهام و بورس

        جمله: چندی پیش نماینده مردم ملکان درباره طرح جدیدی رونمایی کرده بود که بر اساس آن فرزندان سوم به بعد خانواده‌ها، سهام‌دار شرکت‌های معتبر دولتی می‌شوند. طرحی که سید علی موسوی، از آن رونمایی کرده و گفته در طرحی که اخیرا برای تشویق افزایش جمعیت و زاد و ولد تدوین کردیم […]

 

 

 

 

جمله: چندی پیش نماینده مردم ملکان درباره طرح جدیدی رونمایی کرده بود که بر اساس آن فرزندان سوم به بعد خانواده‌ها، سهام‌دار شرکت‌های معتبر دولتی می‌شوند. طرحی که سید علی موسوی، از آن رونمایی کرده و گفته در طرحی که اخیرا برای تشویق افزایش جمعیت و زاد و ولد تدوین کردیم قرار است برای فرزند سوم و چهارم به بعد سهامی از شرکت‌های معتبر دولتی از جمله پالایشگاه و پتروشیمی‌ها به عنوان «سهام آیندگان» تخصیص داده شود. این طرح با واکنش ها و شوخی مردم در فضای مجازی مواجه شد. این طرح برای تشویق به فرزندآوری، اولین طرح مجلس یازدهم نیست. از ابتدای شهریور تاکنون یعنی تنها ظرف ۲۰ روز نمایندگان مجلس حداقل دو طرح دیگر ارائه داده‌اند، یکی طرح توزیع خودروی رایگان که کمی بعد به طرح توزیع خودروی رایگان با سهام عدالت تغییر کرد و دیگری طرح خانه‌دار کردن اقشار کم‌درآمد.

در حالی که انتشار این خبر موافقان و مخالفان زیادی در پی داشت و با واکنش و شوخی های مردم در فضای مجازی مواجه شد؛ اما این سوال را ایجاد می کند که آیا این نوع سیاست های تشویقی برای حل مشکل جمعیتی کشور موثر واقع خواهد شد؟ یک جمعیت شناس درخصوص این طرح های تشویقی برای زاد و ولد در کشور معتقد است که اینگونه طرح ها در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. به گفته شهلا کاظمی پور در سایر کشورها کمک هزینه‌هایی برای فرزندان و یا اهداء شیرخشک و پوشک رایگان و… برای فرزندان در نظر می‌گیرند ولی بنده تا کنون به طرح تشویقی مانند اختصاص سهام و بورس در کشورهای دیگر برنخورده‌ام.
این جمعیت شناس با تاکید بر اینکه تا زمانی که طرحی اجرا نشود نمی‌توان از نتیجه مثبت و یا منفی آن اطمینان حاصل کرد، به ایسنا گفت که طرح اختصاص سهام به فرزندان سوم و چهارم به بعد برای من تداعی کننده طرحی بود که در زمان دولت آقای احمدی نژاد در جهت تشویق موالید ارائه شد که طی آن دولت یک میلیون تومان اندوخته برای فرزندان زیر ۱۸ سال پس‌انداز می‌کرد. به گفته‌ کاظمی پور، این طرح حدود ۵ ماه اجرا و در نهایت نه تنها موفق نبود بلکه باعث کاهش اعتماد مردم نسبت به دولت شد.
  ارائه سهام بورس، طرحی موفق برای تشویق زاد و ولد نیست
وی ادامه داد: بورس طرح موفقی در ایران نیست به خصوص در این یک ماه اخیر که با شکست مواجه شده است، بنابراین به شخصه فکر نمی‌کنم بتواند در راستای فرزندآوری موفق عمل کند.
این جمعیت شناس اولین گام برای ارائه طرح‌های تشویقی را اعتماد سازی و اجرای دقیق و شفاف طرح‌ها دانست و افزود: این نکته را باید در نظر گرفت که تمام مردم تحصیل کرده نیستند و همگی دانش مربوط به بورس و سهام را ندارند که تشخیص دهند سهام چه میزان ارزش افزوده برایشان دارد.
کاظمی پور تصریح کرد: اختصاص سهام برای آینده فرزندان با فرض اینکه ۱۰۰ درصد نتیجه مثبت داشته باشد می‌تواند موثر باشد اما چقدر کمک احوال خانواده او خواهد بود؟ چراکه خانواده‌ها به علت مشکلات مالی که اکنون در زندگی دارند بچه‌دار نمی‌شوند.
وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به این سوال که آیا جمعیت و میزان باروری کشور با بحران مواجه شده است؟ اظهار کرد: باروری در کشور رو به کاهش است و در این زمینه نیاز به برنامه ریزی و سیاست گذاری داریم اما نمی‌توان گفت با بحران مواجه ایم.
  کاهش جمعیت
این جمعیت شناس به کاهش ازدواج در کشور نیز اشاره کرد و گفت: مسئله‌ای که ۹۵ درصد از مسئولین و کارشناسان و مردم به آن توجه نمی‌کنند کاهش جمعیت در معرض ازدواج است که بر این اساس باروری از دهه ۷۰ به بعد با کاهش روبرو شده است و تعداد افرادی که به سن ازدواج رسیده‌اند نیز کاهش یافته و بالطبع آن ازدواج نیز کاهش یافته است. کاظمی پور معتقد است کاهش باروری مختص به جامعه ما نیست و در تمامی کشورها زمانی که در راستای توسعه توسعه قدم برداشتند و با افزایش شهرنشینی، افزایش اشتغال و تحصیلات زنان و افزایش رفاه در جامعه مواجه شدند، نرخ باروری کاهش یافت. وی تشریح کرد: این یک سیر طبیعی است که کشورهای اروپایی را نیز با معضل مواجه کرد و باعث شد سیاست‌های تشویقی را در این زمینه مطرح کنند. به گفته‌ کاظمی پور یکی از سیاست‌های تشویقی کشورهای اروپایی  در راستای تعدیل جمعیت، مهاجرت بوده است که البته در کشور ما به دلیل شرایط فرهنگی، اعتقادات و… شاید مهاجرت سیاست مناسبی نباشد.
  با طرح سیاستهای زودگذر زمان را از دست ندهیم
وی معتقد است ما باید سیاست‌هایی را با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه اتخاذ کنیم و این سیاست‌ها نباید زودگذر باشند چراکه با سیاست گذاری‌های زودگذر تنها زمان از دست می‌رود. این جمعیت شناس گفت: در سیاست گذاری‌ها تنها مباحث اقتصادی مطرح نیست بلکه بحث اعتماد سازی، ثبات اقتصادی و امنیت اقتصادی نیز مطرح است. همچنین ثبات اقتصادی بسیار گسترده است و تنها به معنای قرار دادن پول در اختیار مردم نیست. همچنین اعتماد سازی در جوامع هنگامی ایجاد می‌شود که عملکرد دولت برای مردم شفاف باشد و دولت به وعده‌های خود عمل کند، در غیر این صورت اعتماد مردم کاهش می‌یابد.