هر چه در توان داشتیم عمل کردیم
هر چه در توان داشتیم عمل کردیم

    به گزارش خبرنگار «جمله» حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: پیامبر در جامعه اعتدال را آورد و قرآن امت ما را امت وسط نامید، عنوانی که قرآن برای مسلمانان زمان پیامبر می.پسندد اعتدال است که نه افراط و نه تفریط کنید، ایشان سنت نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد. وی افزود: […]

 

 

به گزارش خبرنگار «جمله» حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: پیامبر در جامعه اعتدال را آورد و قرآن امت ما را امت وسط نامید، عنوانی که قرآن برای مسلمانان زمان پیامبر می.پسندد اعتدال است که نه افراط و نه تفریط کنید، ایشان سنت نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد.
وی افزود: در آن زمان علم به عنوان ننگ بود بزرگ قبیله برای کاری که می‌کرد یعنی برای نوشتن و خواندن پیشخدمت مخصوص داشت و نوشتن خودشان را ننگ می‌دانستند در این جامعه پیامبر، علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد، بهداشت و نظافت را به عنوان الگوی مهم برای مردم تبیین کرد در مقابل الگویی که جامعه اروپا بعد از قرن‌ها به حمام نرفتن افتخار می‌کردند.
رئیس‌جمهور ادامه داد: خداوند به پیامبر فرمودند اگر از خط مستقیم کوچکترین تخطی کنید و مسیر حق را ترک کنی دو برابر در دنیا و دو برابر در آخرت عذاب می‌شوی، هیچ کس توفیق نیافت که در سلام از پیامبر سبقت جوید. او بود که در کوچه و خیابان به مردم سلام می‌کرد و از همه سبقت می‌جست، اصل تواضع و فروتنی در برابر مردم را داشت، ما باید تاریخ زندگی پیامبر را از نو بخوانیم و همه ابعاد زندگی را مدنظر قرار دهیم.
روحانی اظهار داشت: بعضی‌ها فقط یک بعد زندگی پیامبر را در نظر می‌گیرند مگر می‌شود در یک مکتب بخشی را قبول و بخشی را قبول نکرد. چه آنجا که می‌گوید صلح و برادری و چه آنجا که می‌گوید قاطعیت، رحمت و نرمش در برابر دیگران همه این مجموعه اسلام است. مجموعه اسلام را از زندگی پیامبر عظیم‌الشأن اسلام باید بیاموزیم به‌ویژه در این ایام که معطر به نام مبارک آن حضرت و روزهای پایانی زندگی مبارک پیامبر عظیم‌الشأن اسلام بود.
رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به در پیش بودن سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع)، گفت: ما باید امام حسن(ع) بیاموزیم و یاد بگیریم، ایشان برای تحکیم بنیاد و اساس جامعه اسلامی اقدام به صلح کرد، وقتی برخی به ایشان اعتراض کردند که چرا با معاویه صلح کردی، ایشان پاسخ داد جامعه اسلامی که فقط شما ۱۰-۲۰ نفر نیستید، من وقتی در مسجد صحبت کردم، دیدم اکثریت جامعه صلح می‌خواهند.
وی ادامه داد: ما باید مرد جنگ باشیم در روز جنگ و مرد صلح باشیم، در روز صلح، اگر برعکس عمل کنیم هردو خطاست.
روحانی همچنانی در بخش دیگر سخنان خود به سالروز شهادت امام رضا(ع) اشاره و تصریح کرد: امام رضا(ع) هم همینطور ایشان هم حکم مامون را پذیرفت اما گفت من در کارها دخالت نمی‌کنم، اما حضور ایشان در خراسان چه اثرگذاری باشکوهی داشت در میان مردم، همینطور در اهواز یا در شهرهای دیگر امام رضا(ع) به هرکجا رفت، مردم به استقبالشان شتافتند به خاطر علم و اخلاق ایشان بود. ما باید از این بزرگان که این روزها به نام آن‌ها است، تدبر و تدبیر بیاموزیم.
رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود با تاکید بر اهمیت رونق اقتصاد دیجیتال، اظهار داشت: من چند نکته را باید به مردم عرض کنم، اول اینکه اقتصاد ما باید مسیر متفاوتی را در پیش بگیرد، در یک اقدام مهم باید اقتصاد دیجیتال داشته باشیم و آن را رونق و توسعه دهیم، باید تا آنجا که می‌توانیم تماس‌ها و تعاملات حضوری را به حضور در فضای مجازی تبدیل کنیم، در این هفته ما سامانه‌ای را افتتاح کردیم که همه مدارک تحصیلی دانشگاهی تحصیل‌کنندگان ما در این سامانه ثبت شده است. البته این سامانه از سال ۹۲ به بعد آماده بود و به تدریج هم کامل می‌شود و دیگر نیاز نیست که اینهمه کپی از مدارک برای هر کاری ارائه شود.
وی ادامه داد: سامانه دیگری که ان‌شاءالله در تاریخ ۹/۹/۱۳۹۹ افتتاح خواهد شد، سامانه جامع تجارت است، این سامانه‌ای است که من سال‌ها و ما‌ه‌ها به دنبال آن بودم، از طریق این سامانه قادر خوهیم بود که هر جنسی را که تولید می‌شود از مرحله تولید تا زمانی که به درب مغازه می‌رسد رصد کنیم. در این سامانه همچنین انبارها و حمل و نقل هم ثبت می‌شود، در واقع کلیه فرآیندها از مرحله تولید تا عرضه در این سامانه قرار خواهد گرفت و تمام اقدامات بانک مرکزی هم باید در چارچوب همین سامانه باشد.
روحانی در ادامه بیان داشت: در راستای آغاز به کار این سامانه با ارسال تقدیرنامه‌ای از دستگاه‌هایی که وظایف خود را انجام دادند تقدیر خواهیم کرد و آن‌هایی که عقب هستند را مورد سوال قرار خواهیم داد، تعدادی از دستگاه‌های ما از این فرآیند عقب هستند، برخی فکر نکنند که این اقدامات اختیاری است، تمامی کسب و کار، رفاه و خدماتی که به مردم ارائه می‌شود، باید در این سامانه بیاید.
وی افزود: این اشتباه است که آب، برق و گاز هر کدام یک قبض جدا به مردم ارائه دهند، همه باید با هم تجمیع شوند و در این سامانه ثبت شده و طی یک قبض و رسید به مردم اعلام شود.
رییس‌جمهور با اشاره به افتتاح‌هایی که در هفته جاری انجام شد، گفت: در این هفته افتتاحیه‌های مهمی داشتیم در خصوص سیلی که سال گذشته اتفاق افتاد، که پس از آن تسهیلات متناسب با آن پرداخت شد، تنها درخصوص خانه‌های مردم که عدد آن ۱۵۷ هزار بود، از این تعداد ۶۶ هزار خانه به طور کلی از ابتدا ساخته شد و مابقی آن‌ها نوسازی شد، همچنین ۱۵ هزار کیلومتر جاده روستایی و آسیب دیده از سیل بازسازی شده است، من خواهش می‌کنم این آمار را مقایسه کنند با سایر کشورها و حتی کشورهای پیشرفته که چه زمانی این اتفاق افتاد و چه زمانی مردم به خانه‌های خود برگشتند.حتی برخی موارد به دلیل تخریب به خانه نوسازی شده‌ بهتر و امن‌تر بازگشتند. البته من می‌دانم که مردم ما زحمت فراوانی را متحمل شدند و آسیب دیدند.
وی ادامه داد: مردم ما سه آزمون بزرگ در سال های بعد از انقلاب داشتند، یکی جنگ تحمیلی بود، یکی سیل ابتدای سال ۹۸ و دیگر این ویروس کرونا که مردم دو تا را به خوبی پشت سر گذاشتند و ان‌شاءالله در این آزمون سوم هم همینطور خواهد بود.
حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: خدمت ملت بزرگ ایران عرض می‌کنم که دولت لحظه‌ای از درد و‌ مشکل مردم غافل نیست و هر چه در توان داشتیم، عمل کردیم و به نوکری و خدمت برای مردم افتخار می‌کنیم. از همه وزرا و مسئولان خواهش می‌کنم با قدرت و همه توانمندی این بار را به مقصد برسانیم و مشکل مردم را کاهش دهیم.
وی افزود: امسال گندمی که از کشاورز خریداری کردیم نسبت به سال گذشته ۷ درصد افزایش داشته پس امروز شرایط کشاورزی ما حتی تولید گندم نسبت به پارسال پیشرفت داشته است؛ در زمینه تولید و فروش در بخش صنعت، شاهد رشد بودیم، در یک ماه گذشته نسبت به ماه مشابه پارسال در تولید ۱۱ درصد و در فروش ۱۴ درصد رشد داشتیم.
رییس‌جمهور ادامه داد: در شش ماهه ابتدایی امسال در بخش صنعت ۶/۴ رشد و در فروش رشد ۸ درصدی داشته‌ایم؛ در بخش فولاد از ۳ تا ۹ درصد در این شش ماه تولید اضافه نسبت به سال گذشته داشته‌ایم؛ بنابراین در مقام عمل هم همه کارگران، کارگاه‌ها، کشاورزان و مدیران ما در حال تلاش هستند.
روحانی بیان کرد: صادرات غیرنفتی ما در این یک ماه اخیر نسبت به ماه مرداد ۲۵ درصد افزایش داشته یعنی روند صعودی افزایش غیرنفتی آغاز شده است.
رییس دولت دوازدهم گفت: تقاضای سرمایه‌گذاری در کشور در شش ماهه امسال نسبت به شش ماهه پارسال ۳۷درصد رشد داشته است؛ درست است که مردم احساس فشار و احساس مشکلات می‌کنند اما به این آمار و ارقام نیز توجه کنند که دولت با همه توان در سال جهش تولید در حال تلاش است و به این تلاش ادامه می‌دهد.
وی اضافه کرد: البته موفقیت ما در تولید و صادرات غیرنفتی و مقابله با کرونا در گروی یاری و‌ کمک به یکدیگر است.
رییس‌جمهور گفت: اگر ما برای مقابله با کرونا مقرراتی می‌گذاریم‌ که این مقررات محدودیت‌ها را اضافه می‌کند، مردم ما بدانند فقط به خاطر سلامت آنهاست و ما می‌خواهیم مردم در سلامت باشند بنابراین این محدودیت‌ها از لوازمی است که ما برای سلامت لازم می‌دانیم؛ امیدواریم در تولید و فعالیت اقتصادی و مقابله با کرونا خداوند توفیق به ما بدهد.