هوشمندسازی، ارتقای سيستم‌های ناوبری  و افزايش ظرفيت هدايت پروازها
هوشمندسازی، ارتقای سيستم‌های ناوبری  و افزايش ظرفيت هدايت پروازها

      زهرا ایران‌شاهی / گروه آمار و اطلاعات هوانوردی معاونت برنامه ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، اخیرا در مطالعه‌ای به بررسی و ارایه تحلیل وضعیت فرودگاه های ایران در خاورمیانه و جهان بر اساس بولتن تحلیلی ENAC پرداخته است. ENAC دومین مرجع اعلام آمار هوانوردی در دنیا […]

 

 

 

زهرا ایران‌شاهی /

گروه آمار و اطلاعات هوانوردی معاونت برنامه ریزی، نظارت و امور اقتصادی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، اخیرا در مطالعه‌ای به بررسی و ارایه تحلیل وضعیت فرودگاه های ایران در خاورمیانه و جهان بر اساس بولتن تحلیلی ENAC پرداخته است. ENAC دومین مرجع اعلام آمار هوانوردی در دنیا محسوب می شود و گروه فرانسوی تحلیلگران اینک بعد از ای. سی. آی مهمترین گروه اعلام آمار هوانوردی در جهان است.
بولتن ENAC۱۸۵ کشور، ۲۶۹۰ فرودگاه در جهان را بررسی کرده و ایران با ۵۵ کشور در منطقه خاورمیانه و قاره آفریقا در بین ۵۷ کشور و ۳۰۷ فرودگاه رتبه بندی شده است.
در میان ۱۵ فرودگاه دارای بالاترین رتبه در دنیا در نشست و برخاست، فرودگاه اوهر شیکاگو، در اعزام و پذیرش مسافر فرودگاه آتلانتا در ارسال و پذیرش بار و پست و فرودگاه هنگ کنگ اولین رتبه را دارند.
ایران در بین ۵۰ کشور دارای بالاترین رتبه ها در اعزام و پذیرش مسافر، رتبه ۳۴ را به خود اختصاص داده و در سال ۲۰۱۹ میلادی ۵۱ هزار و ۸۴۷ (هزار نفر) در فرودگاه های کشور جابه جا شده اند.
فرودگاه های ایران در نشست و برخاست نیز با انجام ۴۱۹ هزار و ۵۲۰ پرواز، در میان ۵۰ کشوردارای بالاترین رتبه ها (رتبه چهلم) است. همچنین سال ۲۰۱۹ در مجموع ۵۱۸ هزار و ۶۰۶ تن بار و پست در فرودگاه های ایران ارسال و پذیرش شده که رتبه ۳۱ را به خود اختصاص داده است.
همچنین مطالعه وضعیت فرودگاه های ایران در میان ۱۵ کشور خاورمیانه و قاره آفریقا که دارای بالاترین رتبه ها در اعزام و پذیرش مسافر هستند نشان می دهد که کشور ما در جایگاه سوم پس از امارات و عربستان قرار دارد.
در نشست و برخاست نیز پس از عربستان، امارات و آفریقای جنوبی جایگاه چهارم را به خود اختصاص داده است و فرودگاه های کشور در ارسال و پذیرش بار و مسافر پس از امارات، قطر و عربستان در رتبه چهارم قرار دارد.
این در حالی است که حالا وزير راه و شهرسازي در مراسم افتتاح ۱۰ پروژه فرودگاهي توسط رييس جمهور بر ارتقاي سيستم هاي ناوبري هوايي و نيز افزايش ظرفيت هدايت پروازها در دولت دوازدهم تاکيد کرده است.
محمد اسلامی در این مراسم در سخنانی با تاکید بر ارتقای زیرساخت های حمل و نقل در دولت یازدهم و دوازدهم به افزایش ظرفیت جابه جایی مسافر در فرودگاه ها از ۵۷ میلیون مسافر سالانه به ۷۵ میلیون مسافر اشاره کرد و گفت: با درنظر گرفتن ظرفیت ۳۰ میلیون مسافری ترمینال فرودگاه امام خمینی (ره) ظرفیت مسافری فرودگاه ها به ۱۰۰ میلیون نفر می رسد.
اسلامی به ارتقای سیستم های ناوبری هوایی نیز اشاره کرد و افزود: با تحقق این امر حجم روت های پروازی ۴۰ درصد و قدرت پذیرش پروازها نیز از ۹۰۰ به ۱۸۰۰ فروند رسیده و با توسعه زیرساخت های فرودگاهی، فضاهای ترمینالی و جانبی افزایش یافته است. همچنین در این برنامه، سیاوش امیرمکری، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در سخنانی گفت: با افتتاح ۱۰ پروژه در پنج استان کشور به ارزش ۸۴۲ میلیارد تومان، دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه‌ها افزوده می‌شود.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای ارتقای ایمنی و امنیت پروازها و ارتقای سکتورهای مراقبت پرواز از هفت به ۱۴ سکتور و راه اندازی مسیرهای هوایی موازی، کوتاه و یک طرفه عنوان کرد: پس از اتفاقات آسما‌ن قطر و اوکراین، ما با افزایش تقاضای شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی برای استفاده و عبور از فضای کشورمان مواجه شدیم و در اوج بحران‌ها، ما روزانه تا ۱۴۰۰ پرواز عبوری را پشتیبانی کردیم.
وی ادامه داد: امروز علاوه بر بحث ایمنی و امنیت با توجه به شیوع کرونا در دنیا، موضوع سلامت هم در حوزه حمل و نقل هوایی دنیا مطرح شده است، در این راستا ما به مقابله با کرونا و ارائه سرویس به مردم در فرودگاه‌های کشور در ۹ ماه گذشته پرداختیم.
امیرمکری گفت: استقرار سیستم‌ها و امکانات پیشرفته در حوزه سنجش از راه دور دمای بدن مسافران،‌ تب‌سنجی و علامتگذاری فیزیکی در حوزه رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در فرودگاه‌های کشور و استقرار ناظران بهداشت، انجام شد، همه تلاش خود را برای ایجاد فضایی سلامت برای مردم در فرودگاه‌ها انجام دادیم.
مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: یکی از اقدامات مهم فرودگاه‌های دنیا در این شرایط، بحث هوشمندسازی فرودگاه‌ها است، در فرودگاه‌های کشورمان هم ما برای تحقق تجربه سفر سلامت از طریق به حداقل رساندن تماس فیزیکی با مسافر، نسبت به شناسایی ۲۴ فعالیت برای هوشمندسازی در فرودگاه‌های کشور‌ اقدام کردیم که امیدواریم در آینده‌ای نزدیک، هوشمندسازی به خوبی در کشور محقق شود.
وی بیان کرد: موضوع دیگر، بحث رضایتمندی مسافر است که در این راستا با استقرار سامانه پایش نظرسنجی از مسافران با استفاده از پنج روش، نظرات مردم را به ۳۴ نماینده سازمان‌ها، شرکت‌ها و عوامل خدمت‌رسانی فرودگاه‌ها منتقل می‌کنیم.
امیرمکری توضیح داد: امروز ۱۰ پروژه در پنج استان کشور به ارزش ۸۴۲ میلیارد تومان بهره‌برداری می‌شود که در نتیجه این پروژه‌ها دومیلیون و ۸۰۰ هزار نفر ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاه‌ها افزوده می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین امروز ۱۸ استند به فضای اپرون فرودگاه‌های کشور افزوده می‌شود و درنهایت ظرفیت ترمینال‌های فرودگاهی۲۰ هزار و ۷۰۰ مترمربع افزایش می‌یابد و همچنین ۱۷۸ هزار و ۶۰۰ مترمربع توسعه سطوح پروازی داریم. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: در فرودگاه گرگان پروژه ترمینال جدید ۸۷۰۰ مترمربعی را به ارزش ۲۴۳ میلیارد تومان داریم که یک‌ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر این فرودگاه در سال اضافه می‌کند، همچنین توسعه اپرون و محوطه‌سازی فرودگاه گرگان به متراژ ۵۸ هزار مترمربع و ارزش ۴۶ میلیارد تومان افتتاح می‌شود. همچنین شاهد افتتاح پروژه ساختمان تشریفات ۲۱۰۰ متر مربعی مترمربع و پروژه یگان حفاظت هواپیمایی هستیم.
وی همچنین از پروژه محوطه‌سازی جبهه زمینی فرودگاه مشهد با مساحت ۱۷۰ هزار مترمربع و ارزش ۵۶ میلیارد تومان و پروژه توسعه و بهسازی ترمینال و توسعه و بهسازی سطوح و عوامل پروازی فرودگاه شاهرود و نیز افتتاح توسعه اپرون و تاکسی وی های ارتباطی فرودگاه تبریز نام برد.
همچنین علی رستمی، عضو هیات مدیره شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در این برنامه با اشاره به قابلیت های گردشگری و توانمندی فرهنگی و اقتصادی استان اصفهان گفت: به دستور وزیر راه و شهرسازی برای افزایش ظرفیت و ارتقای سطح خدمات فرودگاه اصفهان که فرودگاه معین مهرآباد است، طرح های احداث و تکمیل ترمینال خارجی و تکمیل موتورخانه و توسعه اپرون را اجرایی کردیم که امروز به بهره برداری می رسد.
وی هزینه اجرای پروژه های فرودگاه اصفهان را ۲۸۵ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با اجرای این طرح ها شاهد افزایش ظرفیت ترمینال فرودگاه اصفهان از ۶۰۰۰ به به ۱۵ هزار متر مربع و افزایش ظرفیت پذیرش مسافر از ۲٫۵ به ۳٫۵ میلیون مسافر شده ایم. همچنین در این پروژه ها به ارتقای کیفیت خدمت رسانی به مسافران و هوشمندسازی نیز توجه شده است. در توسعه اپرون نیز ظرفیت پارک هواپیما دو برابر شده و به ۲۰ استند رسیده است.
گفتنی است که فرودگاه های ایران در سال ۲۰۱۹، هشت درصد اعزام و پذیرش مسافر را در ناحیه خاورمیانه و آفریقا داشته و در میان ۵۷ کشور منطقه، فرودگاه های امارات، عربستان و ایران ۴۴ درصد از مجموع اعزام و پذیرش مسافر را به خود اختصاص داده اند.
همچنین شش فرودگاه ایران شامل مهرآباد، مشهد، امام خمینی (ره)، کیش، شیراز و اهواز در جایگاه ۵۰ فرودگاه برتر در اعزام و پذیرش مسافر ناحیه خاورمیانه و آفریقا در سال ۲۰۱۹ بوده اند و درصد رشد این فرودگاه ها به جز کیش نسبت به سال ۲۰۱۸ منفی بوده است.
چهار فرودگاه مهرآباد، مشهد، امام خمینی (ره) و شیراز در جایگاه ۵۰ فرودگاه برتر در نشست و برخاست پروازهای ناحیه خاورمیانه و آفریقا هستند .درصد رشد آنها نسبت به ۲۰۱۸ منفی بوده است. هم چنین هشت فرودگاه امام خمینی (ره)، مهرآباد، مشهد، کیش، شیراز، اهواز، اصفهان و تبریزدر جایگاه فرودگاه های برتر در ارسال و پذیرش بار و پست هوایی خاورمیانه و آفریقا هستند که درصد رشد آنها به جز کیش و تبریز منفی بوده است.