واکنش عادل به عدم صدور مجوز؛ نو کامنت
واکنش عادل به عدم صدور مجوز؛ نو کامنت

    رامین طبرسی / در حالیکه بسیاری منتظر بودند عادل فردوسی پور با برنامه ۹۹ به فضای اجرا بازگردد و از طریق یک برنامه اینترنتی، نود نویی را راه بیندازد، اما امروز خبر آمد که برنامه اینترنتی عادل فردوسی‌پور، به صورت زنده پخش نخواهد شد. این تازه‌ترین خبر درباره برنامه ۹۹ است. برنامه‌ای در […]

 

 

رامین طبرسی /

در حالیکه بسیاری منتظر بودند عادل فردوسی پور با برنامه ۹۹ به فضای اجرا بازگردد و از طریق یک برنامه اینترنتی، نود نویی را راه بیندازد، اما امروز خبر آمد که برنامه اینترنتی عادل فردوسی‌پور، به صورت زنده پخش نخواهد شد. این تازه‌ترین خبر درباره برنامه ۹۹ است. برنامه‌ای در ژانر مستند ورزشی که قرار بود با شروع لیگ برتر، در آبان ۹۹ از طریق فضای مجازی پخش شود. برنامه‌ای که همین چند روز قبل هم نزدیکان عادل فردوسی‌پور وعده آن را داده بودند منتهی گویا امکان پخش زنده این برنامه وجود ندارد چرا که مجوز آن صادر نشده است.
عادل فردوسی‌پور جدا از آنکه برای پخش این برنامه باید از وزارت ارشاد مجوز می‌گرفت که این مجوز را از بهمن سال گذشته گرفته است، برای پخش زنده این برنامه نیازمند مجوز ساترا هم بود. سازمانی که زیر نظر سازمان صداوسیما هم هست و تمام برنامه‌های پخش زنده در فضای مجازی باید از این سامانه مجوز بگیرند. نام این سازمان، سازمان تنظیم مقررات رادیویی است که ظاهرا این سازمان به برنامه عادل فردوسی پور، مجوز پخش زنده نداده است و او فقط می توانست به صورت ضبط شده برنامه را پخش کند. عادل اما تجربه ساخت برنامه غیرزنده کلاسیکو داشت و هرچند این برنامه خیلی خوب در فضای مجازی وایرال شد اما برای عادل فردوسی پور حس اثرگذاری روی اتفاقات فوتبال ایران را نداشت. عادل می خواست در برنامه اینترنتی که به صورت زنده پخش می شد، برنامه نود را زنده کند. در هر حال با توجه به اتفاقاتی که طی چند ماه گذشته افتاده بود، پیش بینی عدم صدور مجوز پخش زنده برای برنامه ۹۹ کار سختی نبود. ساعاتی قبل کانال تلگرامی صبح سینما اعلام کرد برنامه «۹۹» به تهیه کنندگی و اجرای عادل فردوسی پور علیرغم داشتن مجوز ساخت از وزارت ارشاد؛نتوانست از ساترا مجوز پخش زنده دریافت کند.
عادل فردوسی‌پور که اصولا از مصاحبه گریزان است در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فوتبالی، درباره برنامه جدیدش حاضر به پاسخگویی نشد و به گفتن جمله معروفش یعنی No comment «نظری ندارم» بسنده کرد. حتی با او درباره پخش شدن یا پخش نشدن برنامه فوتبال ۱۲۰ از شبکه ورزش هم صحبت کردیم و سوال شد که آیا این برنامه از شبکه ورزش پخش می شود یا نه که او دوباره از نو کامنت استفاده کرد.
با توجه به ماجرایی که برای برنامه ۹۹به وجود آمده و پخش نخواهد شد، این سوال مطرح می‌شود که تکلیف برنامه فوتبال ۱۲۰ چه خواهد شد. اگر چه چند وقت پیش رسانه‌ها از قول مدیر روابط عمومی شبکه سه- شبکه ورزش زیر نظر شبکه سه فعالیت می‌کند- اعلام کردند که برنامه فوتبال ۱۲۰ برای فصل جدید هم روی آنتن شبکه سه خواهد رفت اما شایعاتی درباره سرنوشت این برنامه مطرح شده که عادل فردوسی‌پور ترجیح داد صحبتی درباره آن نداشته باشد. تماس خبرنگار فوتبالی با مدیر گروه ورزش شبکه سه هم نتیجه‌ای نداشت و او در پاسخ به خبرنگار فوتبالی اعلام کرد که مرجع پاسخگویی درباره فوتبال ۱۲۰، مدیران جدید شبکه ورزش هستند نه او. البته در سایت شبکه ورزش و در بخش برنامه‌های تخصصی این شبکه کماکان نام برنامه فوتبال ۱۲۰ وجود دارد و حتی در قسمت توضیحات آن اسم عادل فردوسی‌پور به عنوان تهیه کننده این برنامه دیده می‌شود اما اینکه چرا پس از شروع لیگ های اروپایی این برنامه روی آنتن نرفته است عجیب به نظر می رسد. برخی شایعات از متوقف شدن پروسه شروع به کار سری جدید برنامه فوتبال ۱۲۰ پس از حضور مدیریت جدید حکایت دارد. شایعاتی که هنوز تایید نشده اند. باید دید در نهایت این برنامه که فوتبال خارجی را با همه زیر و بمش بررسی می کند، این فصل روی آنتن می رود یا نه.