پایان صدارت یک مدیر پر حاشیه
پایان صدارت یک مدیر پر حاشیه

    علیرضا بابک/ پیش از این که احمد سعادتمند حکم مدیر عاملی باشگاه استقلال را دریافت کند، سابقه ریاست هیئت مدیره این تیم تهرانی را به عهده داشت. دلایل استعفایش در آن زمان را حضور اسماعیل خلیل زاده و امیرحسین فتحی نامید و معتقد بود اگر قدرت اجرایی داشت هرگز اجازه خروج به مرد […]

 

 

علیرضا بابک/

پیش از این که احمد سعادتمند حکم مدیر عاملی باشگاه استقلال را دریافت کند، سابقه ریاست هیئت مدیره این تیم تهرانی را به عهده داشت.
دلایل استعفایش در آن زمان را حضور اسماعیل خلیل زاده و امیرحسین فتحی نامید و معتقد بود اگر قدرت اجرایی داشت هرگز اجازه خروج به مرد ایتالیایی را نمی داد. پس از گذشت چند ماه و چندین بار کاندید شدن در رشته های ورزشی دیگر و ناموفق بودن در این امر، فضای پیج اینستاگرام شخصی اش را در اختیار قرمز ها قرار داد چرا که قرار بود به عضویت هیئت مدیره رقیب در بیاید.
این اتفاق هم رخ نداد و پس از آن که علی فتح الله زاده کناره گیری اش را اعلام کرد، با حکم مسعود سلطانی فر به مدیر عاملی استقلال منصوب شد.
در همان آغاز راه کار سختی داشت؛ فرهاد مجیدی سرمربی وقت استقلال مخالفتش با او را اعلام کرد و هواداران نیز بخاطر پست های اینستاگرامی اش از او دل خوشی نداشتند. با انتخاب مهدی روحی و علی خلف دو مهره کاملا استقلالی به عنوان معاون و مدیر رسانه ای ورق را به سمت خود برگرداند و با کمک این دو نفر از زیر فشار رسانه ای خارج شد و توانست مقبولیت هواداران را جلب کند.
پس از آن که هواداران او را گزینه ای مناسب خطاب کردند، بلافاصله مهدی روحی و علی خلف را برکنار کرد و اعضای جدیدی را وارد کار کرد. مدیران پیشین استقلال به قدری ضعیف عمل کرده بودند که پرداخت معوقه های بازیکنان و آماده کردن زمین تمرین مناسب که از وظایف اولیه یک مدیر به حساب می آید، توانست از او یک ابر قهرمان بسازد.
اختلافاتش با سرمربی پیشین آبی ها حل نشد پس او که از مشکلات مالی باشگاه خبردار بود، می دانست حکم اخراج فرهاد مجیدی ضرر هنگفتی به باشگاه خواهد زد.
باید کاری می کرد تا مجیدی عصبانی شود و با استعفایش اوضاع به نفع او رقم بخورد. بر طبق گفته های حسن روشن، پیشکسوت قدیمی آبی ها پس از بازی با فولاد خوزستان و در حالی که او ظاهرا از سرمربی حمایت می کرد، نقشه های دیگری در سر داشت و با حضور در یک رستوران به همراه چند تن دیگر پروژه بازگشت استراماچونی را کلید زد.
تصور سعادتمند این بود فرهاد در بازی های مرگ و زندگی ناموفق باشد و استعفای بی دردسری برای او به ارمغان بیاورد اما چنین نشد و دو پیروزی پیاپی در مقابل سپاهان در لیگ برتر و جام حذفی اوضاع را بدتر کرد.
فرهاد به قول اول خود یعنی نایب قهرمانی در لیگ برتر جامه عمل پوشاند و در نیمه نهایی حذفی در یک جدال حساس رقیب سنتی را حذف کرد و به فینال رقابت ها راه پیدا کرد.
۲۴ ساعت از شادی آبی ها نگذشته بود که فرهاد مجیدی استعفای خود را در اینستاگرام شخصی اش اعلام کرد.
خواسته سعادتمند اجابت شده بود!
این اتفاق پس از آن رخ داد که در هفته ی منتج به نیمه نهایی جام حذفی، سعادتمند به بهانه گرفتن تخفیف از مرد ایتالیایی راهی سرزمین چکمه شد اما خبری از تخفیف نبود.
نزدیکانش خبر توافق برای بازگشت استراماچونی قبل از دربی را به تهران رساندند و دی ماریزیو و توتو مرکاتو این خبر را تا حدودی تایید کردند.
تا این جا هم فرهاد سکوت کرده بود اما مصاحبه ی سعادتمند چند ساعت پس از پیروزی در دربی تهران تیر خلاص را شلیک کرد. او هیچ حمایتی از مربی موفق تیم نکرد و احتمال بازگشت استراماچونی را هم رد نکرد. سعادتمند با حضور در برنامه ورزش و مردم، از عملکرد مجیدی اعلام نارضایتی کرد و قهرمانی در حذفی و موفقیت در آسیا را تضمین کننده حضورش در سال آینده دانست. دلخوری های شخصی اش از سرمربی را در رسانه ها اعلام کرد و وعده ساختن تیمی کهکشانی را داد.
وریا غفوری و مجید نامجو مطلق، فرهاد را برای نشستن روی نیمکت استقلال در بازی آخر فصل راضی کردند.

آخرین دیدار در برابر تراکتور با شکست به پایان رسید
اشتباهات داوری، بازی کثیف تراکتوری ها و عملکرد فاجعه بار تعجب برانگیر دروازه بان استقلال مانع از بازگشت رویایی آبی ها شد.
استعفای فرهاد را مورد قبول نمی دانستند و معتقد بودند او قصد گرفتن غرامت از آبی ها را دارد.
فرهاد اعلام کرد استعفایش رسمی است و هیچ مبلغی از آبی ها دریافت نخواهد کرد.
رویای بازگشت استرا باعث چند دستگی میان هواداران شد، تا جایی که تعدادی از هواداران بین سعادتمند و اسطوره باشگاه استقلال، طرف سعادتمند را گرفتند.
پس از کش و قوس های فراوان، سعادتمند اعلام کرد جاه طلبی های مرد ایتالیایی سیری ناپذیر بوده و او مبلغ توافق را برهم زده است.
مرد ایتالیایی پس از دوازده ساعت، به ژست قهرمانانه سعادتمند خاتمه بخشید و همه چیز را به زبان فارسی به مردم توضیح داد.
الکس نوری آخرین راه او برای بقا روی صندلی مدیریت بود اما مدیر برنامه های الکس نوری هم صحت حرف های سعادتمند را زیر سوال برد و تیر خلاص را شلیک کرد.
هیئت مدیره استقلال با انتشار بیانیه ای هشت بندی پایان کار او در استقلال را اعلام کرد.

احمد سعادتمند، متهم ردیف اول
او با عملکردش دو جام را از آبی ها گرفت .در جام حذفی، با برهم زدن تمرکز سرمربی باعث از دست رفتن یک جام مهم شد.
با رویای بازگشت استرا، بدهی شفر پرداخت نشد و تیم با پنجره ی بسته راهی لیگ قهرمانان آسیا شد.
شاید بهتر بود به جای بازگشت ناموفق مرد ایتالیایی، بدهی مرد آلمانی پرداخت می شد تا کار به این جا نکشد.
وعده دروغین دیگر اما، ساختن تیم کهکشانی و حفظ ثبات بود.با تمدید قرارداد بازیکنانی که تاثیرگذار نبودند، تعداد تمدیدی ها را بالا برد اما نتوانست فرمانده آبی ها و مهم ترین مهره استقلال را راضی به تمدید کند.
منابع مالی ای که صرف تمدید قرارداد با دو مهره معمولی شد را باید به علی کریمی اختصاص می دادند تا این بازیکن از دست نرود اما چنین نشد.
با چند خرید بسیار معمولی، اعتراض هواداران را کاهش داد.
خرید هایی که قطعا کهکشانی نبودند و تنها خرید قابل دفاع او رشید مظاهری بود.
البته رشید مظاهری هم با شکایت باشگاه تراکتور رو به رو شده است و اگر تبریزی ها در این ماجرای حقوقی برنده باشند، هم او محروم می شود هم باشگاه استقلال.
این مروری بود بر عملکرد فاجعه بار سعادتمند در استقلال!
البته هواداران ماجراهای یک شیاد به نام ا.ا و مسائلی از این قبیل که حیثیت باشگاه را خدشه دار کرد را فراموش نمی کنند.