پرداخت بیش از سه هزار میلیارد تومان برای پاداش بازنشستگی بازنشستگان سال ٩٨
پرداخت بیش از سه هزار میلیارد تومان برای پاداش بازنشستگی بازنشستگان سال ٩٨

    رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ابلاغیه‌ای خطاب به دستگاه‌های اجرایی، سه هزار و ۴۵٨ میلیارد تومان را بابت پرداخت مانده مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان تا پایان سال ١٣٩٨ اختصاص داد. در نامه دکتر محمدباقر نوبخت آمده است: تخصیص اعتبار موضوع این ابلاغیه به میزان صد در صد تعیین می‌گردد. همچنین […]

 

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ابلاغیه‌ای خطاب به دستگاه‌های اجرایی، سه هزار و ۴۵٨ میلیارد تومان را بابت پرداخت مانده مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان تا پایان سال ١٣٩٨ اختصاص داد. در نامه دکتر محمدباقر نوبخت آمده است: تخصیص اعتبار موضوع این ابلاغیه به میزان صد در صد تعیین می‌گردد. همچنین دستگاه‌های اجرایی موظفند به منظور پرداخت به ذینفع نهایی مشخصات کامل افراد مشمول دریافت پاداش پایان خدمت تا پایان سال ١٣٩٨، شامل کدملی، تاریخ بازنشستگی، شماره حساب بانکی، مبلغ پرداختی و دستگاه محل خدمت را با امضا ذیحساب به وزارت امور اقتصادی و دارایی و این سازمان اعلام نمایند. بدیهی است مسئولیت صحت اطلاعات یاد شده و تعیین میزان پاداش پایان خدمت قابل پرداخت به هر فرد با دستگاه اجرایی خواهد بود.

 

 

استخراج بیش از ۹۱۱.۶ هزار تن زغالسنگ خام

میزان استخراج زغالسنگ خام در منطقه البرز مرکزی و طبس در نیمه نخست امسال به رقم ۹۱۱ هزار و ۶۸۴ تن رسید که موجب تولید نزدیک به ۳۵۰ هزار تن کنسانتره شد. برپایه جداول آماری سازمان ایمیدرو، ۶ ماهه ابتدایی امسال میزان تولید کنسانتره زغالسنگ در واحدهای یاد شده به رقم ۳۴۹ هزار و ۶۹۸ تن رسید. بیشترین میزان تولید کنسانتره زغالسنگ در دوره ۶ ماهه امسال در خرداد ماه با رقم ۶۹ هزار و ۶۶۵ تن ثبت شد و بالاترین بازدهی استخراج زغالسنگ در نیمه نخست امسال در شهریور ماه با ۱۹۰ هزار و ۱۰۷ تن  رقم خورد. میزان ارسال کنسانتره به مبادی مصرف ( ذوب آهن) در دوره این گزارش رقم ۳۳۷ هزار و ۱۰۳ تن ثبت شد.

 

 

 

واردات تنباکوی معسل بیش از ۲ برابر شد

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل صادرات تنباکوی معسل ۳۲.۶ درصد کاهش و واردات آن ۱۳۳درصد افزایش یافته است. بر اساس این آمار در پنج ماهه امسال حدود ۵۴۸ تن توتون صادر شده که نسبت به صادرات ۷۹۹ تنی این محصول در سال گذشته ۳۱.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد. این در حالی است که از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ‌ماه صادرات تنباکو سنتی و معسل به ترتیب ۱۹.۲ و ۳۲.۶ درصد کاهش داشته است؛ به‌طوری‌که در این مدت حدود ۳۸ تن تنباکو سنتی و ۲۴ تن تنباکو معسل صادر شده است.

 

 

خطر سقوط ١٦ درصدی صادرات گاز روسیه به دلیل کرونا و گرما

 

مؤسسه اعتبارسنجی ملی روسیه، ان‌آرآی، هشدار داد پاندمی کرونا و زمستان گرم‌تر از معمول اروپا می‌تواند امسال باعث سقوط ۱۶ درصدی صادرات گاز روسیه بشود. روزنامه کامرسنت روسیه هم گزارش داد که امسال تقاضای جهانی برای سوخت آبی بین ۴ تا ۵ درصد کاهش خواهد یافت که این بدترین افت در ۱۱ سال اخیر خواهد بود. این افت تقاضا ناشی از تداوم تلاش‌ها برای کنترل شیوع کرونا و پیش‌بینی یک زمستان گرم‌تر در اروپا است. در نتیجه بازار انرژی روسیه امسال تا ۶.۴ درصد آب خواهد رفت، در حالی که بازار انرژی جهانی با ۵ درصد افت روبرو خواهد شد. در ۹ ماه اول ۲۰۲۰ روسیه نیم تریلیون متر مکعب گاز طبیعی تولید کرد که این به معنای افت ۸ درصدی تولید گاز نسبت به دوره مشابه سال گذشته است. تولید متوسط روزانه روسیه به علت کاهش شدید صادرات گازپروم بیش از ۱۵ درصد افت کرده است.

بانک مرکزی چین به بازارهای مالی نقدینگی تزریق کرد

روز چهارشنبه بانک مرکزی چین از طریق مداخله در بازارهای آزاد به سیستم بانکی این کشور نقدینگی تزریق کرد. بانک مرکزی چین با استفاده از قراردادهای ۷ روزه بازخرید اوراق قرضه ذخیره بانک‌های تجاری با نرخ سود ۲.۲ درصدی، ۸۰ میلیارد یوآن (معادل ۱۲ میلیارد دلار) پول نقد به بازارهای مالی این کشور تزریق کرد. بانک مرکزی چین در بیانیه خود اعلام کرد که این اقدام را برای تقویت سطح نقدینگی و رساندن آن به سطحی منطقی و مناسب انجام داده است. قرارداد بازخرید اوراق قرضه توافقی بین بانک مرکزی برای خرید اوراق قرضه ذخیره بانک‌های تجاری (تزریق نقدینگی به بازار) و قراردادی برای بازفروش این اوراق در آینده به همین بانک‌ها (بیرون کشیدن نقدینگی از بازارهای) است.