پلمب ۴ دفتر ازدواج به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی
پلمب ۴ دفتر ازدواج به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی

    رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق گفت: چهار دفتر ازدواج به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام شیوع بیماری کرونا پلمب و برای یکی از دفاتر، مجازات کیفری کلاهبرداری صادر شده است. علی مظفری درباره نظارت بر دفاتر ازدواج و طلاق در دوران کرونا افزود: پرونده های دفاتر ثبت ازدواج و طلاق […]

 

 

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق گفت: چهار دفتر ازدواج به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام شیوع بیماری کرونا پلمب و برای یکی از دفاتر، مجازات کیفری کلاهبرداری صادر شده است.
علی مظفری درباره نظارت بر دفاتر ازدواج و طلاق در دوران کرونا افزود: پرونده های دفاتر ثبت ازدواج و طلاق که شیوه نامه‌ها و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده اند در شعبه هشت بازپرسی دادسرای ناحیه دو در جریان رسیدگی قرار دارند.
وی خاطرنشان کرد: پروتکل بهداشتی دفاتر ازدواج از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که دفاتر ازدواج و طلاق زیرمجموعه این سازمان محسوب می شود، ابلاغ شده است.
مظفری اظهار داشت: براساس پروتکل‌های بهداشتی حداکثر ۶ نفر با رعایت موازین بهداشتی و گندزدایی محیط می ‌توانند برای مراسم عقد در دفاتر حضور یابند و مدت زمان حضور افراد نیز محدود است.
وی یادآور شد: علاوه بر ضدعفونی مکرر و مرتب دفاتر ازدواج و طلاق، نوبت‌دهی برگزاری آیین ازدواج و طلاق نیز در ساعت اداری انجام می شود و آزمایش های پیش از مراسم با زمان از قبل تعیین شده انجام می شود تا مانع تجمع و ازدحام شود.
رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق گفت: متاسفانه دفاتر ازدواج و طلاق در خصوص شیوع کرونا و برپایی مراسم ازدواج در این دفاتر بدنام شده اند این در حالیست که در سال های اخیر سالن‌های تشریفات و برپایی مراسم عقد بدون هیچ مجوزی فعالیت دارند و در این سالن‌ها مراسم عقدکنان برگزار می‌شود و چون در مقایسه با سالن‌های عروسی قیمت مناسب‌تری دارند، متاسفانه مورد استقبال هم قرار گرفته‌اند.

 

 

راهکارهای جایگزین انتقال آب برای تامین
آب شرب

یک فعال حوزه آب ضمن انتقاد از اجرای پروژه‌های انتقال آب برای تامین آب شرب گفت: راهکارهای موثر زیادی برای صرفه‌جویی در مصرف و تامین آب شرب وجود دارد که استفاده از آن‌ها می‌تواند از لزوم اجرای طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای و آثار مخرب آن بر منابع آب و محیط زیست جلوگیری کند.
حسین رفیع با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی اجرای پروژه‌های انتقال آب به فلات مرکزی، تامین آب مورد نیاز صنایع آب‌بری است که در استان‌های کم آب کشور قرار دارند، اظهار کرد: انتخاب محل‌های نادرست به‌منظور استقرار صنایع آب‌بر باعث می‌شود مجبور به انجام اقداماتی از جمله انتقال آب شویم که خود آثار مخرب دیگری را به‌همراه دارد بنابراین آنچه می‌تواند در مدیریت منابع آب و صرفه‌جویی در مصرف آب شرب تاثیر مثبتی داشته باشد انتقال صنایع آب‌بر به استان‌هایی است که دسترسی بیشتری به منابع آب دارند.
وی ادامه داد: هم دولت و هم مردم در مدیریت منابع آب نقش بسیار مهمی دارند اما نقشی که دولت در این زمینه ایفا می‌کند از اهمیت بیشتری برخوردار است.
مرجع ملی سازمان‌های مردم نهاد در کنوانسیون حفاظت از تالاب‌ها یکی از عوامل هدر رفت آب را سیستم انتقال آب درون شهری برشمرد و گفت: دولت باید در جهت اصلاح سیستم‌های انتقال آب درون شهری اقدام کند چرا که فرسودگی آن‌ها در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور باعث هدر رفت درصدی از آب می‌شوند و این میزان در برخی از شهرها به بیش از ۳۰ درصد نیز می‌رسد.
رفیع همچنین ضمن تاکید بر لزوم جدا کردن خط انتقال آب شرب و آب شهری گفت: جدا کردن آب شرب از آب شهری باعث می‌شود که آب شرب برای مصارفی از جمله شست وشو هدر نرود و به صرفه‌جویی در مصرف و تامین آب شرب کشور کمک کند.
وی ادامه داد: مساله مهمی که مردم باید در مدیریت مصرف آب رعایت کنند، مصرف بهینه آب است. اگر در منازل و به‌ویژه در ادارات بتوانیم در مصرف آب صرفه‌جویی و از کاهنده‌های آب در روشویی و دستشویی استفاده کنیم، در حجم آب مصرفی شهرها کاهش چشمگیری پیدا می کند.
این فعال حوزه آب یکی دیگر از راهکارهای مصرف بهینه منابع آب را توجه به مفهوم «آب خاکستری» دانست و گفت: آب خاکستری موضوعی است که اکنون در دنیا مورد توجه جدی قرار گرفته است. منظور از آب خاکستری، آبی است که پس از مصرف در یک بخش مانند شست وشوی برنج می‌تواند در بخش دیگری از ساختمان به مصارف دیگری مانند سیستم تخلیه آب سرویس بهداشتی یا در فضای سبز داخل یا خارج ساختمان استفاده مجدد شود.
وی ادامه داد: از طرفی دیگر باید در توسعه شهرها تجدیدنظر صورت گیرد چراکه گسترش شهرها و افزایش جمعیت شهرها باعث اقزایش میزان تقاضای آب می‌شود و این مساله نیاز به تامین منابع جدید آبی را ایجاد می‌کند که متاسفانه در کشور از آن بهره‌مند نیستیم.