پیشنهاد حق شناس برای تبدیل منزل آیت الله طالقانی به خانه موزه
پیشنهاد حق شناس برای تبدیل منزل آیت الله طالقانی به خانه موزه

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت:خانه آیت الله طالقانی و خانه حضرت امام(ره) دو مکان تاریخ ساز و معتبر در تاریخ انقلاب اسلامی است و در پی درخواست خانواده مرحوم آیت الله طالقانی از شهرداری و ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می خواهم ظرف مدت کوتاهی منزل مرحوم آیت الله […]

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت:خانه آیت الله طالقانی و خانه حضرت امام(ره) دو مکان تاریخ ساز و معتبر در تاریخ انقلاب اسلامی است و در پی درخواست خانواده مرحوم آیت الله طالقانی از شهرداری و ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران می خواهم ظرف مدت کوتاهی منزل مرحوم آیت الله طالقانی را به خانه موزه تبدیل کنند.
محمد جواد حق شناس با اشاره به سالروز درگذشت آیت الله طالقانی گفت: ۱۹ شهرویر سالروز درگذشت فقیه نستوه و مجاهد بزرگ آیت الله طالقانی رییس شورای انقلاب اسلامی است که ۴۱ سال از درگذشت وی می گذرد.
وی افزود: خانه آیت الله طالقانی در خیابان انقلاب – پیچ شمیران همراه با خانه مسکونی امام(ره)  دو مکان مهم تاریخ ساز و معتبر در تاریخ انقلاب اسالامی به حساب می آیند.
وی ادامه داد:  خانه آیت الله طالقانی  نزدیک به دو دهه است توسط شهرداری تملک شده و در بازدیدی که روز گذشته از این خانه داشتیم خانواده آیت الله طالقانی درخواست داشتند این خانه تبدیل به خانه موزه شود تا نسل جوان آشنایی بیشتری با مجاهدت های این شخصیت بزرگ انقلاب داشته باشند.
 
قدیمی‌ترین ساختمان کفش ملی هر روز پیرتر می‌شود
میله‌های فلزی به عنوان حفاظ دور تا دور ساختمان را گرفته‌اند، اما انگار بنا دنبال جای تنفسی می‌گردد تا زمانی که آجر آجرش از پای‌بست ویران شود، آن‌قدر که در طول چند سال گذشته نه چشمی آن را دید و نه آستینی برای مرمتش بالا زده شد.
ضلع شمالِ غربی میدان قیام، از حدود یک سده قبل تا امروز با یکی از نخستین فروشگاه‌های کفش ملی زندگی کرده و حالا که دیوارهای بنا در حال ریزش است و سقفش فقط با چند تکه چوب پابرجاست، هر چند چندین بار از شهرداری منطقه گرفته تا برخی از دیگر مسوولان متولی مربوط به این بنای تاریخی، قول مرمت و ساماندهی آن را داده‌اند اما امروز تنها چیزی که از آن به چشم می‌آید ساختمانی متروکه است با ترسی که به جان عابران و ماشین‌سواران این ضلع از میدان قیام انداخته است.
هر چند برخی افراد عبور خط هفت مترو از خیابان مولوی – میدان قیام را عاملِ تخریبِ بناهای قدیمی می‌دانستند که به دلیل تحرکات دستگاه حفاری TBM  این ساختمان‌ها دچار آسیب شده‌اند.
اما داستانِ بنای قدیمی این ساختمان را به سال ۱۳۱۲ مربوط می‌دانند، وقتی که این بنا ساخته شد و از دهه ۳۰ وقتی رحیم ایروانی کفش ملی را در کشور پایه‌ریزی کرد در این بنا مستقر شدند تا امروز که از آن به عنوان یکی از ساختمان‌های خطرساز در محدوده بازار تهران یاد می‌کنند.