پیشنهاد وسوسه‌برانگیز پرسپولیس به علی کریمی
پیشنهاد وسوسه‌برانگیز پرسپولیس به علی کریمی

    در حالی که علی کریمی در دو راهی بین سپاهان و استقلال گیر کرده و هنوز تصمیم نهایی‌اش را نگرفته، پرسپولیس نیز با پیشنهادی وسوسه‌انگیز این بازیکن را دچار تردید کرده است. پرسپولیسی‌ها که مثل استقلالی‌ها مدیرعامل ندارند، می‌خواهند با جذب علی کریمی از فشار هواداران خود خارج شده و ضربه محکمی در […]

 

 

در حالی که علی کریمی در دو راهی بین سپاهان و استقلال گیر کرده و هنوز تصمیم نهایی‌اش را نگرفته، پرسپولیس نیز با پیشنهادی وسوسه‌انگیز این بازیکن را دچار تردید کرده است. پرسپولیسی‌ها که مثل استقلالی‌ها مدیرعامل ندارند، می‌خواهند با جذب علی کریمی از فشار هواداران خود خارج شده و ضربه محکمی در مقابل از دست دادن نادری، به رقیب دیرینه خود بزنند. علی کریمی هم که قرار بود روز سه شنبه برای انجام مذاکرات نهایی به باشگاه استقلال برود پس از دریافت این پیشنهاد در چرخشی عجیب‌ترجیح داد فعلاً پاسخ تماس‌های استقلالی‌ها را هم ندهد و منتظر اتفاقات روزهای آینده باشد.

 

آمار عجیب: گلزن‌های ما را روی هوا می‌برند

پس از آنکه فوتبال ایران سال‌ها در صادرات فوتبالیست به خارج از مرزها دچار رکود بود و تنها لژیونرهای ایران را بازیکنانی تشکیل می‌دادند که مدت‌های مدید خارج از فوتبال ایران فعالیت می‌کردند و به تعداد آن افزوده نمی‌شد، پدیده‌ای به نام کارلوس کی‌روش وارد فوتبال ایران شد که بیش از آنکه از ظرفیت‌های داخل فوتبال ایران استفاده کند، نگاهش به خارج از مرزها بود و کار به جایی رسید که او حتی فوتبالیست‌های درجه چندم دو رگه را به بسیاری از فوتبالیست‌های ایرانی ترجیح می‌داد. این نگاه باعث شد تا فوتبالیست‌های ایرانی راه رسیدن به تیم ملی را حضور در لیگی خارج از لیگ برتر ایران ببینند و ولو به حضور در لیگ‌های درجه چندم رضایت دهند. در کنار این افزایش نرخ ارز در داخل کشور باعث شد تا حضور در خارج از فوتبال ایران جذابیت مالی هم پیدا کند و این امر باعث شد به مرور لژیونرهای فوتبال ایران افزایش یابند.
با نگاهی به فهرست بازیکنانی که در خارج از ایران فوتبال خود را ادامه می دهند می‌توان متوجه این قضیه شد که اکثریت این بازیکنان در پست‌های هجومی و علی‌الخصوص در خط حمله بازی می‌کنند. تاپ ۳ لژیونرهای ایرانی را مثلث خط حمله تیم ملی در جام جهانی تشکیل می‌دهد. آزمون، طارمی و جهانبخش که به ترتیب در زنیت، پورتو و برایتون بازی می‌کنند و بیشترین توجهات را به خود معطوف می‌کنند. اگر بخواهیم نگاه آماری به تعداد بازیکن‌های ایرانی شاغل در لیگ‌ها و سطح‌های فوتبال در خارج از ایران به این نتیجه می‌رسیم که ما هم‌اکنون حدود ۵۰ فوتبالیست لژیونر داریم. با فیلتر کردن این تعداد به فوتبالیست‌هایی که در سطح یک فوتبال کشورهای مختلف بازی می کنند و از نظر پست بازی، ۱۴ مهاجم ایرانی در لیگ‌های دسته اول کشورهای مختلف فوتبال بازی می کنند. ۶ بازیکن در پست هافبک بازی می‌کنند و در خط دفاعی نیز۸ بازیکن داریم که پست‌های مختلف خط دفاعی لژیونر هستند. علیرضا بیرانوند، سوشا مکانی و امیر عابدزاده هم سه دروازه بانی هستند که در پست دروازه بان به عنوان لژیونر فوتبال ایران فعالیت می‌کنند. گفتنی است بازیکنانی مانند قدوس و دانیال داوری به دلیل آنکه در سطح یک فوتبال کشورهای مختلف بازی نمی کنند در این آمار حضور ندارند.
این آمار نشان می‌دهد فوتبال ایران در سال‌های گذشته بیش از گذشته در پرورش مهاجم موفق بوده و همین امر در تیم ملی نیز مشاهده می‌شود و کمبودی در این منطقه از زمین نداریم. ضمن آنکه در این لیست بازیکنانی مانند جهانبخش، مهرداد محمدی و علی قلی‌زاده در لیست هافبک‌ها قرار داده شده اند. در زیر فهرست مهاجم های ایرانی حاضر در لیگ‌های مختلف را مشاهده می‌کنید.
مهاجمین: مهدی طارمی – سردار آزمون – کاوه رضایی – علی علیپور – اللهیار صیادمنش – رضا قوچان‌نژاد – شهریار مغانلو – علی قربانی – یونس دلفی – کریم انصاری‌فر – محمدرضا آزادی – سامان نریمان‌جهان- شهاب زاهدی- محمدمهدی مهدی‌خانی

 

بشار رسن در آستانه توافق با القطر است

روزنامه الرایه قطر پس از پایان فصل نقل و انتقالات لیگ ستارگان، به بررسی تغییرات صورت گرفته در تیم‌های قطری پرداخته و به سیطره ایرانی‌ها و اختصاص سهمیه آسیایی باشگاه‌های قطری به جذب لژیونرهای ایرانی اشاره دارد. به نوشته این روزنامه در بین ۱۲ تیم لیگ قطر تیم فوتبال القطر تنها تیمی است که سهمیه ۵ بازیکن خارجی خود را تکمیل نکرده و هنوز می‌تواند یک بازیکن آزاد آسیایی جذب کند تا جانشین رشید اف ازبک شود. گفته می‌شد بشار رسن عراقی در آستانه توافق با القطر است اما این انتقال نهایی نشد. با توجه به سهمیه ۵ بازیکن خارجی برای هر تیم قطری امکان جذب ۶۰ بازیکن خارجی در لیگ این کشور وجود دارد که تا پایان نقل و انتقالات ۵۸ بازیکن خارجی جذب شده و البته القطر همچنان می‌تواند دو بازیکن دیگر خارجی را از سهمیه آزاد جذب کند. به نوشته الرایه در این فصل ۱۷ بازیکن جدید راهی لیگ قطر شده که سابقه حضور در این کشور را نداشته‌اند. همچنین این ۵۸ بازیکن از ۲۴ کشور و ۵ قاره مختلف جهان به قطر آمده‌اند. در حال حاضر سه کشور ایران، الجزایر و برزیل هر کدام ۷ بازیکن در لیگ ستارگان قطر دارند و از این نظر صدرنشین جدول بازیکنان خارجی لیگ این کشور به شمار می‌روند. این در حالی است که باشگاه القطر در آستانه توافق با یوسف بلایلی الجزایری قرار دارد و در صورت جذب این بازیکن الجزایر ۸ نماینده در فصل جاری لیگ ستارگان قطر خواهد داشت.

 

 

سیطره ایرانی بر سهمیه‌های آسیایی

الرایه همچنین با درج عنوان «سیطره ایرانی بر سهمیه‌های آسیایی» نوشت: بازیکنان ایرانی بیشترین حضور را در سهمیه‌های آسیایی باشگاه‌های قطری به خود اختصاص داده‌اند. ۷ بازیکن ایرانی در ۶ تیم لیگ ستارگان قطر عضویت دارند که سهم العربی دو بازیکن است. شجاع خلیل‌زاده مدافع پرسپولیس آخرین بازیکنی بود که در ساعات پایانی نقل و انتقالات به الریان پیوست. مهدی ترابی و مهرداد محمدی عضو تیم العربی هستند، امید ابراهیمی در الاهلی، پژمان منتظری در الخریطیات، روزبه چشمی در ام‌صلال، و رامین رضاییان در الدحیل بازی می‌کنند. در ادامه این گزارش آمده که امید ابراهیمی تنها لژیونری است که به لیگ قطر بازگشته، بازیکنی که فصل گذشته در یوپن بلژیک حضور داشت و در این فصل به الاهلی بازگشت.
الرایه انتقال شجاع خلیل‌زاده را یک خرید متمایز در خط دفاع ارزیابی کرده و نوشته است: الریان در آخرین ساعات نقل و انتقالات موفق شد بازیکن قلب دفاع پرسپولیس و مدافع ایرانی را به خدمت بگیرد. خلیل‌زاده در لیگ قهرمانان آسیا عملکرد قدرتمندی داشت و مثل صخره‌ای می‌ماند که اهداف مهاجمان را خنثی می‌کرد. موفقیت الریان در این انتقال موجب تقویت خط دفاعی این تیم خواهد شد و بازی‌های گذشته به خوبی نشان داده که الریان به این مدافع ایرانی نیاز دارد.