کاهش آمار ازدواج و موالید
کاهش آمار ازدواج و موالید

    نیلوفر منصوری – دبیر گروه اجتماعی / با شیوع بیماری همه‌گیر کرونا، محدودیت ها در ایران و جهان برای مقابله با این بیماری رشد یافت بخصوص در زمینه ارتباطات اجتماعی و فرهنگی. در همین اثنا آمارها پس از پایان یافتن قرنطینه در چین حکایت از رشد طلاق به واسطه افزایش ساعات زندگی زوجین […]

 

 

نیلوفر منصوری –
دبیر گروه اجتماعی /

با شیوع بیماری همه‌گیر کرونا، محدودیت ها در ایران و جهان برای مقابله با این بیماری رشد یافت بخصوص در زمینه ارتباطات اجتماعی و فرهنگی. در همین اثنا آمارها پس از پایان یافتن قرنطینه در چین حکایت از رشد طلاق به واسطه افزایش ساعات زندگی زوجین در کنار هم داشت. از همان روزها بود که پیش‌بینی‌ها از کاهش نرخ ازدواج به دنبال محدودیت‌های اجتماعی خبر می‌داد. در کشور ما نیز بسیاری از زوجین در برگزاری مراسم ازدواج خود تاخیر چندماهه داشتند و بسیاری چون رئیس انجمن علمی مددکاری ایران، معتقد بود که تاخیر چند ماهه در ازدواج به دلیل قرنطینه مشکلی در روند ازدواج ایجاد نمی‌کند، اما پس از نمایش تبعات اقتصادی کرونا در ایران و همچنین ممنوعیت‌ برگزاری مراسم پذیرایی ازدواج بیش از زمان‌های دیگر روند نزولی به خود گرفته است.

این مساله به اینجا ختم نمی شود و آمارهایی که از سوی سازمان ثبت احوال کشور منتشر شده نشان از کاهش میزان ازدواج هر سال نسبت به سال گذشته دارد. طبق آمار سازمان ثبت احوال کشور استان‌های تهران، خراسان رضوی، خوزستان، آذربایجان شرقی و اصفهان در سال ۹۸ بیشترین آمار ثبت ازدواج را داشتند.
در سال ۹۸ تعداد ۵۳۰ هزار و ۳۳۵ ازدواج و ۱۷۴ هزار و ۸۳۱ طلاق ثبت شده است. بیشترین آمار ازدواج به ترتیب در استان‌های تهران (۶۸ هزار و ۵۹۲)، خراسان رضوی (۴۷ هزار و ۳۷۹)، خوزستان (۳۷ هزار و ۵۹۴)، آذربایجان شرقی (۲۸ هزار و ۴۱۹) و اصفهان (۲۶ هزار و ۱۷۳) بوده است.
بیشترین آمار طلاق نیز به ترتیب در استان‌های تهران (۳۱ هزار و ۷۳۳)، فارس (۱۰ هزار و ۹۳)، اصفهان (۱۰ هزار و ۲۴)، آذربایجان شرقی (۹ هزار و ۱۱۹) و مازندران (۸ هزار و ۷۱۸) بوده است.
  کاهش شیب ازدواج
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نیز این کاهش ازدواج را قبول دارد. محمد مهدی تندگویان معتقد است که‌ شیب کاهشی ازدواج به نسبت سال‌های قبل می‌تواند یک شوک باشد و این شوک روی موضوع فرزندآوری حتما تاثیر خود را خواهد گذاشت.
وی در واکنش به اینکه شیوع کرونا و حواشی آن چقدر باعث شده آمار ازدواج کاهش یابد و شاهد عدم تمایل جوانان به ازدواج باشیم، گفت: در این خصوص نه آمار قطعی داریم و نه پایشی مناسبی صورت گرفته است که بخواهم بر اساس آمار گزارش دهم، اما در این خصوص هشدار می‌دهیم و معتقدیم باید فکر اساسی برای آن کرد.
به گفته تندگویان؛ امر ازدواج و ورود به یک زندگی در ایران همیشه با سنت‌های خودش همراه بوده، مثل برگزاری مراسم عروسی و زمانی که در کشور درگیر کرونا شدیم زمان طلایی برای برگزاری این مراسم‌ها در کشور بود، چرا که ماه‌های رجب، شعبان و تعطیلات نوروز را داشتیم و از طرفی اکنون هم در ماه محرم هستیم و ماه صفر هم پیش رو داریم و در این ایام نیز عموما مراسمی برگزار نمی‌شود.
  تاخیر در برگزاری مراسم‌های عروسی
برگزار نکردن مراسم عروسی و به تعویق انداختن آن به تاریخی نامعلوم یکی از مواردی است که معاون وزیر ورزش و جوانان به آن اشاره می کند: چیزی که باعث نگرانی ما شده، این است، همه کسانی که مراسم عروسی‌شان را برگزار نکردند، مراسمشان را به تاریخ نامعلومی موکول کردند و متاسفانه وارد زندگی هم نشدند؛ اگر روند به این شکل ادامه باشد که زوجین بدون مراسم زندگی خود را شروع کنند، ما استقبال می‌کنیم و می‌گوییم ازدواج‌های ساده در حال شکل گیری است و مراسم‌های تجملاتی در حال حذف شدن است، اما متاسفانه این موضوع فرهنگ‌سازی نشده و از طرفی کرونا یکباره در کشور شیوع پیدا کرد. به همین خاطر بازه زمانی برای رفتن زیر سقف در حال طولانی شدن است که این مقوله آسیب‌های خود را دارد.
به گفته معاون وزیر ورزش و جوانان به تعبیر دیگر ممکن است، طولانی شدن این دوره از لحاظ روانی و روابطی که به وجود می‌آید، آسیب زننده باشد. یا به عنوان مثال باید بررسی شود که چقدر به این رابطه و پایداری آن لطمه وارد خواهد شد و چقدر امکان دارد، این رابطه‌ها از بین برود و نتیجه بگیرند به سر زندگی مشترک نروند. بدون شک کرونا در تهدید این موضوع تاثیر خواهد گذاشت.
  مشکلات اقتصادی و تورم
افزایش تورم و مشکلات اقتصادی یکی از مسائلی است که سد راه بسیاری از جوانان برای ازدواج است. موضوعی که از دید تندگویان پنهان نمانده است: موضوع بعدی این است که اگر قرار بوده زوجی در بهمن یا اسفند ۹۸ مراسم برگزار کنند، آیا اکنون با این عدد و رقم بودجه‌ها می‌تواند دوباره مراسم بگیرند و وارد زندگی مشترک شوند؟ البته شرایط اقتصاد، تورم و مشکلات بعد از کرونا در زندگی را هم نباید نادیده گرفت. این موارد باعث شده که موضوع کاهش ثبت رسمی ازدواج را در کشور داشته باشیم، اما اکنون آمار واقعی از آن موجود نیست. تندگویان گفت: حواشی مربوط به کرونا علاوه بر اینکه موجب کاهش ازدواج شده، پس از این می‌تواند بر امر فرزندآوری نیز تاثیر بگذارد.
به گفته تندگویان شیب کاهشی ازدواج به نسبت سال‌های قبل می‌تواند یک شوک باشد و این شوک روی موضوع فرزندآوری حتما تاثیر خود را خواهد گذاشت. فکر می‌کنم برای شش ماهه دوم امسال و شش ماهه اول سال آینده مشروط بر این که موضوع کرونا جمع شود، حتما کاهش آمار موالید را خواهیم داشت.
لازم به ذکر است؛ ازدواج در کشور ما روز به روز تبدیل به یک آرزوی بزرگ برای جوانان می‌شود. جوانانی که احساس می کنند هر چه بیشتر در حسرت ازدواج خواهند ماند. با این وجود متولیان امر به جای فراهم کردن شرایط مناسب اقتصادی برای تشکیل این امر مهم، جوانان را به حذف خواسته‌ها و سنت‌های اجتماعی و فرهنگیشان دعوت می‌کنند. اگرچه ممکن است برخی از سنت‌ها دست و پا گیر جوانان در امر ازدواج باشند، اما از باری که بر عهده مسئولان در راستای تسهیل ازدواج است، نمی‌کاهد، ضمن اینکه جوانان خود تصمیم می‌گیرند که این سنت‌ها را کنار بزنند یا دنباله روی آنها باشند.