کجاست یک چهار دیواری گرم؟
کجاست یک چهار دیواری گرم؟

    نیلوفر منصوری – دبیر گروه اجتماعی/ سرد شدن هوا، موجب تشدید بسیاری از معضلات و آسیب های موجود در سطح شهر می شود. معضلاتی که همکاری دستگاه های مرتبط را می طلبد تا تاثیرات ناشی از این آسیب ها کاهش پیدا کند. یکی از معضلات شهری، کارتن خواب ها هستند که با شروع […]

 

 

نیلوفر منصوری –
دبیر گروه اجتماعی/

سرد شدن هوا، موجب تشدید بسیاری از معضلات و آسیب های موجود در سطح شهر می شود. معضلاتی که همکاری دستگاه های مرتبط را می طلبد تا تاثیرات ناشی از این آسیب ها کاهش پیدا کند. یکی از معضلات شهری، کارتن خواب ها هستند که با شروع فصل سرما به دنبال جایی امن و گرم برای خوابیدن و پناه گرفتن در سوز سرما و رفتن به پناهی از باران های شبانه هستند. این روزها که کرونا در کشور بیداد می کند، نیاز به همکاری دستگاه بیش از پیش ضروری به نظر می رسد. کلانشهرهایی مثل تهران، اصفهان، شیراز و مشهد بیش از دیگر شهرها با این آسیب دست و پنجه نرم می کنند اما تنها راهکار ارائه شده در این زمینه، ساخت گرمخانه برای پناه دادن به کارتن خواب هاست که البته این راه حل هم خود با اما و اگرهای بسیاری در مسیر اجرا روبرو است.

 

 

از محیط زندگی فراری هستند، به کوچه پس کوچه ها و خیابان های شهر پناه می برند. خوابیدن در خیابان به آنها آرامش می دهد. اما آرامشی که با سرد شدن هوا، به سرعت از بین می رود. امسال هم سرمای بی سابقه سایه انداخته بر شهرها و کشورها و به همین جهت این دردسر شدت بیشتری به خود گرفته و جان هزاران کارتن خواب را در معرض خطر قرار داده است. بدون شک اگر سرپناهی به نام گرمخانه برای کارتن ‌خواب‌ ها ساخته نشده بود، اجساد کهنه ‌پوشانی که به خواب ابدی فرو رفته بودند برای تعیین دقیق علت مرگ به دستور بازپرس ویژه قتل روانه پزشکی قانونی می ‌شدند.

استفاده ۷۰۰هزار نفر از گرمخانه
عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بر لزوم نگهداشت شبانه روزی کارتن خواب ها در گرمخانه های پایتخت در روزهای سرد و کرونایی تاکید کرد. احمد مسجدجامعی با بیان اینکه براساس آمارهای شهرداری تهران سال گذشته ۴۵۰ هزار نفر شب از گرمخانه های پایتخت استفاده کردند، گفت: این درحالی است که تعداد تخت ها در سال گذشته ۱۸۰۰ بوده که از این میان ۴۰۰ تخت متعلق به بانوان بوده است.
وی با بیان اینکه ابتکار راه اندازی گرمخانه ها به دستور خاتمی در جلسه هیات دولت برمیگردد چراکه شنیده شده بود عده ای از کارتن خوابها در خیابان به علت سرما جان باخته بودند و به همین دلیل به وزیر کشور آن دوره دستور دادند که گرمخانه ایجاد کنند،افزود: سال گذشته در یک روز بارانی به تعدادی از گرمخانه ها سرزدم و متوجه شدم که به دلیل پایان زمان اقامت از افراد کارتن خواب درخواست شده بود که مرکز را ترک کنند و این افراد حسابی خیس شده بودند در حالی که باید امسال این مشکل حل شود.
مسجد جامعی ادامه داد: در برخی روزهای سرد استثنائاتی وجود دارد و اجازه می دهند افراد کارتن خواب تمام روز در مرکز بمانند و به نظر می رسد باید این استثنا در این روزهای کرونایی و سرد به عنوان یک قاعده کلی اجرایی شود اما شاهد تراکم افراد در این مراکز هستیم که باید تصمیمی در این زمینه گرفته شود.
وی با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال حدود ۷۰۰ هزار نفر از خدمات گرمخانه ای استفاده کنند، افزود: باید این برخورد های کریمانه با این افراد در راستای حفظ شان انسانی بیشتر مورد توجه قرار گیرد. حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز با اشاره به وضعیت تعطیلی پایتخت گفت: مسئولان اعلام کردند که قرار است از شنبه پایتخت تعطیل شود اما عملا اتفاقی که رخ داد این بود که هیچ تعطیلی واقع نشد.
وی با بیان این که روزهای گذشته به شدت خیابانها شلوغ بود بگونه ای که مسیر عادی که نیم ساعته طی می کردیم باید یک ساعته طی می شد، گفت: این نوع تعطیلی اصلا نمی‌تواند مانع از شیوع کرونا و مانع ابتلا بیشتر شود و تنها چیزی که سبب مشکلات بیشتر برای مردم است در حال حاضر کارمندان باید به سرکاربروند اما چون مهدکودک و مدارس تعطیل است نمیدانند بچه های خود را کجا ببرند؟ و دولت با این اقدام بیشتر از اینکه کمک کند مشکلات ایجاد کرده و درخواست می شود؛ شورا و هیات رئیسه به دولت بگویند که این اقدام نه تنهاگره باز نگرده بلکه به گره ها اضافه می‌کند.

سخن پایانی
کارتن خوابی قصه پر غصه ای است که رازگشایی از زندگی آنها کار ساده ای نیست. بسیاری از آنها فراموش شدگان و تردشدگانی هستند که نشانه هایی از موفقیت در زندگی داشته اند. صاحب خانه و خانواده و شغل مناسب. مردان و زنانی که باید دل به دلشان داد تا دگرگونی های روحی و روانی آنها را کشف کرد. کارشناسان آسیب‌های اجتماعی می‌گویند که بی‌خانمان‌ها به ۲ دسته تقسیم می‌شوند: «معتادان» و «مبتلایان به بیماری‌های شدید روانی». خیلی از کارتن‌خواب‌ها اسکیزوفرنی دارند و زندگی گذشته خود را به دست فراموشی سپرده‌اند. مثل خیلی از ما که بی‌خانمان‌ها را از یاد برده‌ایم.