کشت «طلای سرخ» در حوضه دریاچه ارومیه
کشت «طلای سرخ» در حوضه دریاچه ارومیه

      رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌ غربی، از پیش‌بینی برداشت ۷۲ کیلوگرم زعفران از مزارع زیرکشت این محصول در استان خبر داد و گفت: کشت محصول زعفران ‌بهترین گزینه برای رهایی از کم‌آبی و سودآور برای کشاورزان منطقه ‌است. رسول جلیلی با بیان اینکه زعفران یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران است که […]

 

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌ غربی، از پیش‌بینی برداشت ۷۲ کیلوگرم زعفران از مزارع زیرکشت این محصول در استان خبر داد و گفت: کشت محصول زعفران ‌بهترین گزینه برای رهایی از کم‌آبی و سودآور برای کشاورزان منطقه ‌است.
رسول جلیلی با بیان اینکه زعفران یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران است که با تولید و صدور آن همه ساله ارز قابل توجهی وارد کشور می‌شود، اظهار داشت: طی چند سال اخیر سطح زیرکشت این محصول در استان به حدود ۴۸ هکتار رسیده و عملکرد آن به طور میانگین ۲ کیلوگرم در هر هکتار افزایش یافته است و امسال نیز پیش‌بنی می‌شود حدود ۸ هکتار به این سطح کشت اضافه شود.
وی اضافه کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در این استان و از سوی دیگر به دلیل نیاز کم این گیاه به آب و آبیاری در طول فصل تابستان، توسعه کشت این محصول در استان شروع شده و رو به افزایش است. رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان ‌غربی، زعفران را بهترین گزینه برای کشت محصول جایگزین و سودآور برای کشاورزان دانست و تصریح کرد: فصل رشد گیاه زعفران در پاییز و زمستان است و عمده نیاز آبی گیاه زعفران توسط باران و برف تامین می‌شود و همچنین در تابستان برخلاف بسیاری از محصولات کشاورزی، نیازی به آبیاری ندارد و گیاهی استراتژیک برای رهایی از بحران کم آبی به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: سال گذشته حدود ۷۰ کیلوگرم از مزارع زیرکشت این محصول، زعفران برداشت شد که شهرستان‌های ارومیه، نقده، میاندوآب ، شوط، پیرانشهر و سلماس بیشترین سطح زیر کشت این محصول در استان را به خود اختصاص داده‌اند.
جلیلی اضافه کرد: زعفران جزو گیاهان دارویی محسوب می‌شود و توسعه کشت گیاهان دارویی کم آب بر نیز جزو اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی است و کشت زعفران در مناطقی که از سوی محققان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان بلامانع اعلام شده است، توصیه می‌شود.

 

 سردار سید محمد اکبری صالحی فرمانده انتظامی خوزستان شد

با حکم فرمانده نیروی انتظامی سرتیپ دوم پاسدار سیدمحمد اکبری صالحی فرمانده انتظامی خوزستان شد. بر اساس این گزارش پیش‌تر سردار حیدر عباس زاده فرماندهی انتظامی خوزستان را بر عهده داشت.
رئیس جدید پلیس راه شرق استان تهران معارفه شد
رئیس جدید پلیس راه شرق استان تهران با حضور جانشین پلیس راه ناجا معارفه شد.
پیش از این سیاوش محبی رئیس پلیس راه شرق استان تهران بود که از خدمات ایشان قدردانی و سرهنگ ایرج کهریزی به عنوان رئیس جدید پلیس راه شرق استان تهران معرفی شد.
گفتنی است که سرهنگ کهریزی پیش از این رئیس پلیس راه استان مرکزی بوده است.
لازم به ذکر است که بخش‌هایی از محورهای ترانزیتی فیروزکوه، هراز، امام رضا و چرمشهر در حوزه فرماندهی پلیس راه شرق استان تهران قرار دارد.

 

تجلیل از ۳۰ هزار رزمنده استان سمنان در هفته دفاع مقدس

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان بابیان اینکه ۳۰ هزار رزمنده استان طی هفته دفاع مقدس تجلیل می‌شوند، گفت: جمع‌آوری خاطرات و مستندات این افراد در دستور کار است.
سرهنگ محمد حسن سلامی پ در آئین تجلیل از یک‌میلیون رزمنده و پیشکسوت دوران دفاع مقدس به صورت ویدئو کنفرانس و ارتباط زنده تصویری با رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) به میزبانی سالن همایش‌های باغ موزه و مرکز فرهنگی دفاع مقدس سمنان ضمن بیان اینکه ملت بزرگ ایران اسلامی، مبارزه با دشمن را جهادی مقدس درراه خدا می‌داند، ابراز داشت: بر طبق همین عقیده رزمندگان، جانبازان و ایثارگران از جان و مال خود گذشتند تا انقلاب اسلامی و ایران عزیز آسیب نبیند.
وی بابیان اینکه بالغ‌بر یک هزار فعالیت و برنامه توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی، نیروهای مسلح، تشکل‌های صنفی و مردمی و غیره طی هفته گرامیداشت چهلمین سالگرد دوران دفاع مقدس در استان سمنان اجرا می‌شود، افزود: علاوه بر این موارد سه هزار فعالیت و برنامه نیز در چهلمین سال پیروزی دفاع مقدس برنامه‌ریزی‌شده است.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان سمنان بابیان اینکه طی هفته دفاع مقدس از ۳۰ هزار رزمنده فداکار، توسط دستگاه‌های مختلف و نیروهای انتظامی و غیره تجلیل خواهد شد، ابراز داشت: جمع‌آوری خاطرات و مستندات آن‌ها انجام نیز در دستور کار قرار دارد.
سلامی بابیان اینکه استان سمنان در خصوص حضور رزمندگان و تقدیم شهدا و جانبازان به‌نظام جمهوری اسلامی، نسبت به جمعیت در رتبه‌های نخست کشوری قرار دارد، تصریح کرد: ۹ ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در استانداری و شهرستان‌ها تشکیل شد تا با برنامه‌ریزی‌ها در طول سال پیرامون انقلاب و ارزش‌های دفاع مقدس تلاش کنند.