کنارگذر غربی میبد با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار چهارخطه می‌شود
کنارگذر غربی میبد با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار چهارخطه می‌شود

      ماهور مهراد/ تصادفات جاده ای از عوامل بسیار مهم مرگ و میر و صدمات شدید مالی و جانی محسوب می شود. شرایط جوی با تاثیرگذاری بر حجم حمل و نقل و نیز خطرهای سفر در شرایط نامساعد از قبیل لغزندگی جاده و میدان دید کم از امنیت جاده‌ها کاسته و بر میزان […]

 

 

 

ماهور مهراد/

تصادفات جاده ای از عوامل بسیار مهم مرگ و میر و صدمات شدید مالی و جانی محسوب می شود. شرایط جوی با تاثیرگذاری بر حجم حمل و نقل و نیز خطرهای سفر در شرایط نامساعد از قبیل لغزندگی جاده و میدان دید کم از امنیت جاده‌ها کاسته و بر میزان تصادفات می‌افزاید. جاده ترانزیتی میبد- یزد از مهم‌ترین راه‌های اصلی، و پل ارتباطی شمال و جنوب کشور است اما از این حیث بدلیل گرمای هوا و مشکلات جاده سالانه میزبان تصادفات جاده ای زیادی است.
حالا در این ارتباط معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است: کنارگذر غربی میبد – یزد به مسافت ۲۴ کیلومتر با صرف ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار چهار خطه می‌شود.
خیرالله خادمی روز گذشته و در دیدار با امام جمعه میبد اظهار داشت: در ادامه عملیات مسیر چوپانان تصمیم گرفته شد کنارگذر غربی میبد نیز ۴ خطه شود که عملیات آن اوایل سال ۱۴۰۰ با برگزاری مناقصه اجرایی می‌شود.
وی برآورد اولیه فهرست بهای هزینه این طرح را ۱۰۰ میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: ارزش این پروژه برای مناقصه‌گذاری و اجرایی شدن نهایی، متری چهار تا پنج میلیارد تومان و در مجموع ۲۰۰ میلیارد تومان است.
وی گفت: عملیات چهارخطه شدن مسیر میبد- چوپانان به سمت استان سمنان و یزد – طبس سمت خراسان جنوبی نیز در حال انجام است.
رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز گفت: استان یزد در مسیر ترانزیت کالا و مسافر از جنوب کشور به سمت شرق، شمال و مرکز کشور قرار گرفته‌ و باید دسترسی‌ها و راه‌های مناسب برای تردد مسافران و کالاها را در نظر
گرفت.
«محمد رضا رضایی کوچی» یادآور شد: مسیرهایی طراحی و تعریف شده و در حال اجرایی شدن است تا با تامین منابع مالی پروژه‌ها و افزایش سرعت کار، هزینه تمام شده جابجایی کالاها را کاهش ‌دهد.
وی به بازدید انجام شده از پروژه‌های راه و شهری با نگاه و هدف کمک برای سرعت بخشیدن به تسریع در انجام آنها هم اشاره کرد.
فرماندار میبد نیز در این دیدار با اشاره به دیر ابلاغ شدن طرح تفصیلی این شهرستان که موجب مشکلات زیاد و قرار نگرفتن شهرک‌ها در محدوده شهر شد، عملیات انجام شده و در حال انجام در کمربندی شرقی را مورد تاکید قرار داد.
«حسین فلاح» همچنین عملیات آسفالت و زیرساختی انجام شده و در حال انجام در کمربندی روستای نیوک و عملیات وصل مسیر روستای رکن آباد به مزرعه کلانتر و بهسازی حدود یک کیلومتر آن و بهسازی مسیر جاده سنتو به جاده مزرعه کلانتر به طول حدود یک هزار و ۴۰۰ متر را نیز مورد اشاره قرار داد که نیاز به تامین اعتبار دارد.

تحول در جاده های یزد
یزد به لحاظ قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی خاص دارای بیشترین حجم جاده ها در کشور است و این امر نه تنها در جاده ها بلکه در زمینه بهره مندی از راه آهن نیز به چشم می خورد.
یزد اکنون ۴٫۵ درصد شبکه راه های کشور را در خود جای داده و راه های آن نه تنها از پرترددترین جاده های کشور به شمار می روند بلکه به دلیل برخورداری از موقعیت خاص جغرافیایی، شمال و جنوب و شرق و غرب کشور را به یکدیگر متصل کرده است.
گرچه این ویژگی به طور قطع دردسرهای خاص خود را نیز برای این استان به دنبال دارد اما به هر ترتیب نمی توان از آن به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد جلوگیری کرد.
اغلب جاده های استان یزد از استانداردهای روز دنیا بهره مند هستند اما بسیاری از جاده ها هنوز از حداقل استانداردها نیز بهره مند نیستند و لازم است برای کاهش تلفات انسانی در آنها، تدابیر لازم اندیشیده شود.
راه های موجود با توجه به موقعیت استان یزد نیازمند توسعه هستند و بر همین اساس در طول ۵ سال اخیر جاده یزد – بافق، کمربندی غربی اردکان – میبد و جاده دیهوک – بشروییه به بهره برداری رسیده است.
این جاده که از مسیرهای مواصلاتی استان یزد به اصفهان به شمار می رود ۱۷کیلومتر طول دارد. استان یزد در چهارراه ترانزیتی شمال به جنوب کشور قرار دارد و از نظر حمل و نقلی از اهمیت بالایی برخوردار است.
یزد، به عنوان یک شهر تاریخی با قدمت چند هزار ساله یکی از مقاصد گردشگری برای هر ایرانی و هر گردشگر خارجی است. شهری در دل کویر، با معماری ویژه و فرهنگ و آداب و رسوم خاص که گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. شهر یزد، به عنوان اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان، پس از ونیز ایتالیا، که با بادگیرها و قنات‌های فوق‌العاده‌اش شناخته می‌شود.
شهر یزد، مرکز استان پهناور یزد در فاصله‌ی ۶۲۵ کیلومتری از تهران قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از شهرهای قم، کاشان، نائین، اردستان، میبد و اردکان عبور کنید. این مسیر برای کسانی که به کویر و شهرهای کویری علاقه‌مندند یک مسیر رویایی و دلنشین است. برای خرید بلیط اتوبوس می‌توانید از سه پایانه‌ی اتوبوسرانی در تهران اقدام کنید.
پایانه‌ی غرب، پایانه‌ی جنوب و پایانه‌ی بیهقی که برای خرید بلیط از هر سه آنها می‌توانید خرید اینترنتی داشته باشید.
گفتنی است که ۶۲۵ کیلومتر فاصله تهران تا یزد نیز در شش ساعت و نیم الی هفت ساعت طی خواهد شد و این مسیر برای کسانی که به کویر علاقه دارند یک مسیر جذاب خواهد بود. چون امکان دارد در راه گله‌ای از شترهای ساکن در کویر را ببینید و از آسمان فراخ و آبی رنگ لذت ببرید.
خرید بلیط اتوبوس، در ساعت‌های مختلف از شبانه روز امکانی است که با خرید بلیط اینترنتی برای شما یک سفر خاطره‌انگیز را مهیا می‌کند.
اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که جاده‎‌های سرسبز را به کویر ترجیح می‌دهید، خرید بلیط اتوبوس یزد در شب پیشنهاد مناسبی برای شما خواهد بود. اگر بلیط اتوبوس شما در ساعات پایانی شب باشد پس از هفت ساعت به یزد و یا بالعکس از یزد به تهران می‌رسید. امتیاز ویژه‌ی سفر در شب، مشاهده‌ی آسمان پر ستاره‌ی کویر است که هر چه به یزد نزدیک‌تر می‌شوید، درخشان‌تر به چشم می‌آید.