۳۲ شی تاریخی در کرمان کشف شد
۳۲ شی تاریخی در کرمان کشف شد

    فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: ۳۲ شی تاریخی توسط فرهنگ سازی و جلب مشارکت های اجتماعی در منطقه اسفندقه شهرستان جیرفت کشف شد. سرهنگ سید علی حسینی افزود: این آثار که قدمت آنها به دوره تاریخی و پیش از تاریخ برمی گردد از طریق […]

 

 

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: ۳۲ شی تاریخی توسط فرهنگ سازی و جلب مشارکت های اجتماعی در منطقه اسفندقه شهرستان جیرفت کشف شد.
سرهنگ سید علی حسینی افزود: این آثار که قدمت آنها به دوره تاریخی و پیش از تاریخ برمی گردد از طریق یکسری تمهیدات اطلاعاتی، فرهنگ سازی و جلب مشارکت های اجتماعی از شخصی به نام دادمولا کوشکی توسط کارکنان پایگاه حفاظتی اسفندقه(جیرفت) کشف شده است.
وی اظهار داشت: این اشیا شامل ۱۸ پیکره حیوانی سفالی، ۲ پیکره انسانی سفالی، یک خنجر فلزی و مابقی کاسه و پیاله های سفالی می شود. سرهنگ حسینی در ادامه از کشف چهار اثر تاریخی در شهرستان کهنوج خبر داد و گفت: این ۴ شی نیز از راه فرهنگ سازی از شخصی به نام احمد زینعلی به‌دست آمده اند که از جنس سفال هستند و در حال حاضر برای تعیین قدمت در اختیار کارشناسان باستانشناسی قرار گرفته اند.

 


بافت تاریخی شهر یزد بازسازی می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یزد از احیا و بازسازی حصار بافت تاریخی شهر یزد خبر داد.
سیدمصطفی فاطمی افزود: یکی از شاخصه‌های باشکوه شهر یزد، برج و باروی آن است که در برگیرنده بخشی از عرصه بافت تاریخی و ثبتی است.
او با اشاره به لزوم تعیین محدوده حصار بافت تاریخی و دروازه‌های قدیمی آن برای مرمت این حصار، اعلام کرد: در مرحله اول عناصر مختلف بارو از جمله دروازه‌ها، خندق، برج‌های متصل، منفصل و فصیل بارو، در مرحله بعد منابع و اسناد مکتوب و غیرمکتوب مرتبط با تاریخ شهر یزد، سیر تحول و تغییر برج و بارو مورد بررسی قرار گرفت.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی یزد در ادامه تصریح کرد: به منظور احیای قسمت‌های تخریب شده، بازسازی حصار ایلخانی آغاز شد و اکنون در جبهه شمالی، جنوبی، شرقی و غربی چهار کارگاه مرمت فعال است.

 

قلعه تاریخی شهرستان چرام مرمت شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: «برای مرمت قلعه تاریخی شهرستان چرام، بالغ‌بر ۷۰۰میلیون ریال هزینه شده است.»
مجید صفایی با بیان اینکه این شهرستان نگین سبز گردشگری استان است، بیان کرد: «مناطق گردشگری چشمه بلقیس و طسوج چرام از جاذبه‌های بی‌نظیر گردشگری در جنوب کشور است.»
او با بیان اینکه در چرام تعدادی جاذبه‌ طبیعی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است، افزود: «چشمه کورسا و چشمه بلقیس از مهم‌ترین جاذبه‌های ثبت شده است.»
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه اعلام کرد: «هرگونه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری چرام حمایت ویژه می‌شود.»